تاریخچه شال و روسری!

تاریخچه شال و روسری

تاریخچه شال و روسری!

تاریخچه شال و روسری می‌تواند برای خیلی‌ها جالب باشد. کلمه شال و پشمینه از منطقه کشمیر برخواسته است. منابع بسیاری گزارش داده‌اند که صنایع دستی ترمه در قرن ۱۴ هجری به منطقه لاداخ آمده و مردمان آن زمان، با استفاده از بزهای کشمیری، اقدام به چیدن پشم و درست کردن شال مخصوص آن منطقه می‌کردند. آن‌ها مقداری از پشم بز را برداشته و با آن شال‌هایی را درست می‌کردند که برای هدیه به پادشاه کشمیر کاربرد داشت. پس از آن، استفاده از شال توسعه یافته و صنعت آن به‌صورت رسمی در منطقه کشمیر شروع شد. با استفاده از پشم مخصوص آن، صنعت شال بافی رونق پیدا کرده و شال‌های پشمینه به جهان معرفی شدند.

تاریخچه شال و روسری

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

کشمیر، آغاز سرنوشت شال و روسری!

آژانس سازمان ملل متحد یونسکو، در سال ۲۰۱۴ بود، که گزارشی از این واقعه منتشر کرده و اعلام کرد که علی همدانی، یکی از شخصیت‌های تاریخی منطقه کشمیر، که فرهنگ استفاده از شال را رونق داده و از نظر معماری و هنر، شکوفایی بسیار جذابی را به این منطقه آورده است. از این رو، اقتصاد در کشمیر توسعه پیدا کرد و مهارت‌ها و دانش‌های بیشتری به این منطقه وارد شد، که در این صنعت کامل شال بافی، به آن‌ها کمک کرده است. کشمیر در واقع نقطه محوری این ماجرا بود و از طریق آن، ثروت، دانش و محصولات هند باستان هم به جهان منتقل می‌شود. شاید، شناخته شده‌ترین پارچه‌های بافته شده، شال‌های معروف کشمیر باشند. به‌عنوان مثال، کانیکار، نوعی شال بود که طر‌ح‎‌های پیچیده‌ای داشت.

طرح‌های مختلفی مانند شکوفه‌های گل و گیلاس، بادام و گلابی هم در شال‌ها استفاده می‌شد و کم کم شاهد وارد شدن سلیقه‌های بیشتری به این صنعت بودیم. نوع دیگری از شال کشمیر جمیاور هم توسعه پیدا کرده است که از پارچه پشمی و گاهی اوقات هم از پشم خالص همراه با کمی پنبه در آن استفاده شده است. در موزه بروکلین، تعداد زیادی از این شال‌ها مشاهده شده و از آن به‌عنوان تاریخ کشمیر نیز یاد می‌کنند. طرح‌های گلدوزی و استفاده از ابریشم هم بعدها توسعه پیدا کرد.


همچنین بخوانید :
"اپل و قابلیت مگ سیف آن!"


شاتوش، گران‌ترین شال !

در تاریخچه شال و روسری می‌خواهیم که گران‌ترین shawl تولید شده در آن زمان، که از نوع شاتوش بوده است، را با هم بررسی کنیم. شاتوش از زیر پشم گوسفند تبتی یا چیرو ساخته می‌شود. این شال‌ها آن‌قدر ظریف بودند که حتی محکم‌ترین آن را، می‌توانستید به راحتی و با کمک انگشت کوچک خودتان پاره کنید. ناکشا، یک دستگاه ایرانی بود که مانند بافندگی ژاکارد عمل کرده و قرن‌ها بعد اختراع شد. بافندگان هندی از این طریق می‌توانستند نقش‌های گلدار و طرح‌های خز را در براکت‌هایی ایجاد کرده و نقاشی‌های قلم مو را نیز در آن به کار ببرند. این تخصص کم کم شکوفایی بیشتری پیدا کرد و در کشورهای دیگر هم توسعه یافت.

تاریخچه انواع شال‌ها!

شال پشمی و ملیله، تا قرن هجدهم برای زنان اشراف هدیه داده می‌شد و به‌عنوان یک روکش مدرن از آن یاد شده است. نسخه‌های گلدوزی شده و مدرنی از شال‌ها نیز بافته می‌شد که تا اوایل سال ۱۸۰۳ هم بسیار معروف بودند. تولید سوزن دوزی کشمیری از آن سال برای افزایش تولید شال، به کار گرفته شد و حتی این موضوع به فرانسه و انگلیس هم توسعه پیدا کرد. در سال ۱۸۷۰، بافندگی ژاکارد در اروپا نیز گسترش یافت و شال کشمیری در اسکاتلند نیز شروع به تولید کرد. نقش‌های برجسته کشیمیری در این شال‌ها استفاده و بعدها، با عنوان paisley از آن‌ها یاد می‌شد.

بعدها نقوش بیشتری برای شال‌ها استفاده شد که قدمت آن‌ها به ۲۵۰ سال نیز می‌رسد. در این طرح‌ها از گل و درخت که در منسوجات قدیمی و ملیله‌های مغول نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت، بهره برده شد که کم کم تکامل بیشتری پیدا کردند. این در هند از نقوش ایرانی به‌نام بتوجقه سرچشمه گرفته است که نشان دهنده یک درخت سر و سبک است که به‌عنوان نماد ایرانیان هم شناخته می‌شود. طرح‌های اولیه، گیاهان خاصی بودند که با گل‌های بزرگ و ساقه‌های نازک و مواج نمایش داده می‌شدند. در طول زمان، با متراکم شدن طرح، گل‌ و برگ‌های بیشتری در شکم درخت فشرده شده و به شال‌ها اضافه شد.

وقتی که در تاریخچه شال و روسری بیشتر عمیق می‌شویم، می‌بینیم که در اواخر قرن ۱۸ میلادی، الگوهای کهن در اروپا رواج پیدا کرده و بیش از یک قرن نیز ادامه داشته است. تقلید از شال‌های کشمیری همین‌طور ادامه پیدا کرد و در کارخانه‌های اسکاتلند نیز استفاده و پیسلی نامیده شد. این طرح در اروپا و ایالات متحده هم رواج خوبی پیدا کرد. در اواخر قرن هجده و نوزده هم این طرح با نقوش مهم خود در طیف وسیعی از منسوجات هندی استفاده شد. شاید هم به همین دلیل بود که سرخپوستان فقیرتر و غیرمسلمان، نظر مثبتی به آن پیدا کردند. این شال‌ها همیشه در سرتاسر هند و مناطق دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

تاریخچه روسری

اگر شما نیز کنجکاو هستید که بدانید چگونه روسری، امروزه به‌عنوان یکی از لوازم جانبی شیک و جذاب شناخته می‌شود، می‌توانید ادامه مطلب را دنبال کنید. با مطالعه تاریخچه شال و روسری متوجه می‌شویم که رومیان و مصر باستان، از scarf در همان ابتدای تمدن خودشان استفاه می‌کردند. بنابراین، این تاریخچه غنی می‌تواند اطلاعات جذابی را در اختیار ما بگذارد تا بتوانیم با خواستگاه آن بیشتر آشنا شویم. منشا روسری را مصر باستان دانسته‌اند، جایی که اولین روسری توسط ملکه نفرتیتی استفاده ‌شد و گفته می‌شود که در سال ۱۳۵۰ قبل از میلاد، یک نوع روسری محکم بافته شده است که روی سر به شکل مخروطی بوده و توسط وی استفاده می‌شد.

در خاور دور، از روسری‌های پارچه‌ای برای نشان دادن درجه نظامی استفاده می‌کردند. بعدها، در کرواسی، روسری همچنان نقش خود را در درجه‌دهی نظامی حفظ کرد؛ به‌طوری که افراد دارای درجه بیشتر، از روسری ابریشمی و سربازان با درجه پایین‌تر از روسری پنبه‌ای استفاده می‌کردند. بنابراین، می‌توان گفت که ارزش و فضیلت روسری بسیار بالا بوده است و کم کم این روسری‌ها به ابزاری برای زیبایی نیز تبدیل شدند. با این حال، تا قرن نوزدهم هجری، روسری کم کم توانست که محبوبیت بسیار بیشتری در بین عموم پیدا کند.

تاریخچه شال و روسری

در تاریخچه شال و روسری مشاهده شده است که روسری، به‌عنوان پارچه مخصوص عرق هم استفاده می‌شد و برای تمیز نگه داشتن بدن در زیر آفتاب، از آن استفاده می‌کردند. وقتی که طراحان مد، پتانسیل بالایی را از پارچه‌ها و طرح‌های مختلف کشف کردند، مشاهده کردیم که در مناطقی مانند هند و حتی مصر، روسری به‌عنوان جلوه‌ای از مد و زیبایی شناخته شد و روند استفاده از آن در مسائل نظامی به مسائل مد و زیبایی تغییر پیدا کرد. امپراطوری فرانسه، اولین روسری ابریشمی گرافیکی را در سال ۱۸۳۷ طراحی کرد. در همان سال بود که ملکه ویکتوریا، بر تخت پادشاهی نشسته و از شلوارهای ابریشمی پر زرق و برق‌ استفاده کرد.

این شلوارها چاپ‌های گرافیکی جالبی داشتند و در بین عموم هم رواج پیدا کردند. طرح پارچه‌ها نشان دهنده حس مد بوده و روسری‌های مدرن هم توانسته‌اند که جایگاه خودشان را پیدا کنند. پارچه و طرح‌های مختلف آن پیشرفت زیادی را در طول جوامع پیدا کرد و تولید کنندگان، به دلیل محبوبیت روسری، انواع پارچه‌ها را برای ساخت آن امتحان کردند. این پارچه‌ها شامل ابریشم، ترمه، پارچه ابریشمی، پنبه، مخلوطی از پشم، موسلین و مودال می‌باشد. همیشه اعتماد بر این بوده است که روسری‌های اصلی، از الیاف پشمی طراحی می‌شوند و نسخه‌های صیقلی بیشتری از آن‌ها در چین طراحی می‌شود. این روسری‌ها از ابریشم گران قیمتی در چین تولید می‌شدند و اشراف از آن استفاده می‌کردند.

مواد اولیه برای تهیه شال و روسری!

بیشتر مواد اولیه روسری، دارای الگوها و گرافیک‌های مشابه بودند و در قرن نوزدهم بود که از آن‌ها استفاده می‌شد. با روی کار آمدن انقلاب صنعتی در قرن بیستم، استفاده از چاپ‌ها و طرح‌های جدید، رونق بیشتری پیدا کرد. بار دیگر، یک طراح فرانسوی توانست که طرح‌های تزئینی خودش را به‌صورت چاپ شده روی روسری‌های ابریشمی زیبا به نمایش گذارد. امروزه، طراحان مد درجه یک در سرتاسر جهان فعالیت می‌کنند و سعی دارند که طرح‌های خلاقی برای روسری‌ها ارائه دهند. این طرح‌های سفارشی، شامل عکس‌های گرافیکی هستند که به آثار هنری اشاره داشته و روی پارچه‌های درجه یک استفاده می‌شوند.

این پارچه‌ها، نشانگر مد بوده و روسری را به یک اثر هنری تبدیل می‌کند. روسری هم‌اکنون به چیزی مهم‌تر از مد رسیده است و می‌توان نگاه بهتری هم به آینده داشت. با ظهور فناوری‌های جدید، روسری‌ها در طراحی، رنگ و ایجاد تکامل، می‌توانند پیشروی بیشتر و بهتری داشته باشند. اگر تاریخچه شال و روسری چیزی به ما آموخته باشد، این است که سال‌های متمادی می‌تواند تغییرات زیادی را در مد ایجاد کند و شال و روسری را خط اصلی چنین موردی قرار دهد.

دانستیم که شال و روسری، نقش مهمی از چند صد سال گذشته در مصر، روم و ایران داشته است و طرح‌ها و ابزارهای جالب‌توجهی در همین راستا معرفی شده است. همچنین می‌توانیم امید داشته باشیم که شال و روسری بتوانند نقش بهتری را در مد ایفا کرده و در کشورهای بیشتری هم به آن‌ها پرداخته شود. صنعت مد از شال و روسری برای زیبایی بیشتر استفاده می‌کند و حال، پارچه‌های ابریشمی با کیفیت هم ظهور کرده‌اند تا بتوانید طرح‌های دلخواه و خلاقانه خود را روی آن‌ها ایجاد کنید. این طرح‌ها دیگر توسط ابزارهای حرفه‌ای ایجاد می‌شوند و نیازی به طراحی دستی و ایجاد اشتباه در آن‌ها نیست.

نقش شال و روسری در زیبایی و مد

اهمیت مد و زیبایی در جهان به حدی افزایش پیدا کرده است که از ابزارها و محصولات مختلف در این زمینه استفاده می‌شود. شال و روسری در تمام فصول کاربرد دارد و می‌توانید همراه با محافظت خود از سرما و گرما، از آن‌ها برای زیبایی خود نیز استفاده کنید. شال و روسری بیشتر برای خانم‌ها کاربرد دارد و قدرت انتخاب بالایی را برای زیبایی بیشتر برای شما فراهم خواهد کرد. می‌توانید از شال و روسری در جنس‌های بسیار با کیفیت هم استفاده کرده و هزینه بیشتری برایش پرداخت کنید.

سخن پایانی

شال و روسری با طرح‌های ساده هم در بازار وجود دارد. گاهی اوقات، طرح‌های ساده، جلب توجه و زیبایی بیشتری دارند و باید ترکیب آن را با صورت و موهای خود مدنظر داشته باشید. طرح‌های ساده معمولا از رنگ‌های سفید، صورتی و دیگر رنگ‌های شاد بهره می‌برند و حتی شال و روسری تک رنگ هم می‌تواند گاهی اوقات بسیار مناسب باشد. این موضوع کاملا به سلیقه شما بستگی دارد و حتی می‌توانید نمونه‌هایی از آن را در اینترنت نیز مشاهده کنید. روسری‌های تک رنگ صورتی یا زرد، خواهان بیشتری در بین افراد دارد. این رنگ‌ها برای تمامی فصول کاربرد داشته و مربوط به دوره خاصی نیست. و در نهایت می توان گفت شال و روسری نه تنها در ایران بلکه در کل جهان طرفدار داشته و عضوی جدا نشدنی از دنیای مد است.

سوالات متداول

۱- جنس پارچه شال و روسری باید چگونه باشد؟

این موضوع کاملا بسته به سلیقه خریدار دارد. شرکت‌های تولیدی، معمولا انواع مختلفی از سیستم‌های بافندگی را ارائه می‌دهند و هر فصل می‌تواند تنوع بالایی را در اختیار شما قرار دهد. نکات مهمی در این زمینه وجود دارد و باید برای چاپ طرح‌های مختلف روی آن فکر کنید. چاپ به‌صورت معمولی یا خیس انجام می‌شود و حتی چاپ دیجیتال هم در طول سال‌های اخیر، رونق بیشتری پیدا کرده است. پارچه استفاده شده می‌تواند روی روند آماده‌سازی پارچه نیز تاثیر بسیار خوبی داشته باشد. چاپ دیجیتال کیفیت بالاتری می‌تواند داشته باشد.

۲- آیا پارچه‌های سفارشی در دوخت شال و روسری استفاده می‌شود؟

بله، این موضوع کاملا امکان پذیر است و می‌توانید سفارش‌های خود را در اندازه‌های مختلف مطرح کرده و بعد از تجزیه و تحلیل بیشتر، نمونه‌ کارهای پارچه‌ها را دیده و بهترین مورد را همراه با ابعاد پارچه در نظر بگیرید. می‌توانید به لیست قیمت‌ها هم توجه کرده و بسته به بودجه خود انتخاب کنید.


شال نخی زنانه Lavender کد SH012

روسری نخی زنانه مدل Dots & Dots کد S001

شال نخی زنانه Lavender کد SH002پیج اینستاگرام ایزی مارکت

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


You've just added this product to the cart: