افزایش سرعت لپ تاپ، از رویا تا واقعیت

افزایش سرعت لپ تاپ
Category: بلاگ برچسب ها:

افزایش سرعت لپ تاپ، از رویا تا واقعیت

با توجه به بالا رفتن قیمت‌ها، خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای خرید لپ تاپ جدید، به‌دنبال افزایش سرعت لپ تاپ خود باشند. لپ تاپتان مقصر پایین آمدن سرعتش نیست. بدتان نیاید؛ اما، مقصر کندی سرعت لپ تاپ معمولا خود کاربر است. با این حال، نیاز نیست خودتان را بابت بدرفتاری‌ کردن با این زبان بسته‌ها سرزنش کنید. این دوستان با وفا همیشه راه را برای برگشتن بازمی‌گذارند. شما می‌توانید به‌کمک چند راهکار سرعت سیستمتان را افزایش دهید. گاهی این راهکارها چنان موثر عمل می‌کنند که خودتان نیز شگفت زده شوید. این راهکارها ممکن است سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشند. در این میان راهکارهای سخت‌افزاری راه‌حل‌های بنیادی‌تری برای افزایش سرعت laptop هستند. در ادامه ضمن صحبت بیشتر درباره‌ی مقوله‌ی سرعت لپ تاپ، اطلاعات بیشتری درباره‌ی این راهکارها به شما ارائه خواهیم داد.

افزایش سرعت لپ تاپ

افزایش سرعت لپ تاپ چه معنایی دارد؟

افزایش سرعت یک سیستم کامپیوتری، یعنی بهبود بخشیدن به سرعت درک و پاسخگویی این سیستم. یک آدم را تصور کنید که ذهنش درگیر و شلوغ است و خلاصه در شرایط نرمال نیست. این آدم ممکن است از نظر ظاهری کاملا عادی به نظر برسد؛ اما، احتمالا عملکردش در این شرایط مانند عملکردش در شرایط نرمال نیست. طبیعتا این آدم به یک سری کمک‌های حمایتی نیاز دارد. لپ تاپی هم که کند شده مثل همین آدم است. گرچه سیستم همان سیستم قبلیتان است، اما کندتر از ابتدا آنچه را می‌خواهید انجام می‌دهد. به نظرتان منظور از عملکرد کند لپ تاپ چیست؟ کند باز شدن برنامه‌ی اینترنت اکسپلورر اغلب رایج‌ترین نشانه‌ای است که کند شدن احتمالی لپ تاپ را به شما یاد آوری می‌کند.

پس از کند باز شدن اینترنت اکسپلورر، لپ تاپ شما به احتمال زیاد درگیر مشکلاتی همچون دیر بالا آمدن ویندوز و باز نشدن سایر برنامه‌ها نیز می‌شود. به‌طور تقریبی وقتی کار به جایی برسد که دیگر فتوشاپ به درستی باز نشود، یعنی کلاهتان افتاده پس معرکه. اگر کار لپ تاپتان به کند باز شدن یا باز نشدن برنامه‌های آفیس رسیده باشد که دیگر واویلا! کند شدن لپ تاپ، موضوع واقعا مهمی است ؛چراکه، سرعت سیستم شما تاثیر مستقیمی روی وضعیت اعصابتان خواهد گذاشت.

تا به این جای کار، عملکرد غیرطبیعی درک و پاسخگویی سیستمتان را توضیح دادیم. حالا کمک‌های حمایتی که گفتیم در این جا چه حکمی دارد؟ کمک‌های حمایتی سبب نرمال شدن عملکرد بدن می‌شوند. با این وضعیت گرانی‌ لپ تاپ‌ها شانس آوردید که در دنیای فناوری هم از این کمک‌ها وجود دارد. این کمک‌ها همان‌طور که گفتیم شامل تغییرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌شوند. پس اگر می‌خواهید بدانید که افزایش سرعت لپ تاپ به چه معنی است، خیلی ساده بگویم، به معنای رساندن کمک‌های حمایتی به لپ تاپتان است.

مشکلات سخت‌افزاری لپ تاپ شما را به لاکپشتی پیر تبدیل می‌کنند

به کارگرفتن اشتباه نرم‌افزارها یا نرم‌افزارهای ناسالم در یک سیستم کامپیوتری، موجب وارد شدن آسیب سخت‌افزاری به لپ تاپ خواهد شد. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند موجب کند شدن لپ تاپ شود، عدم عملکرد صحیح سیستم تهویه‌ی دستگاه شما است. البته که RAM، CPU و هارد نیز نقش عمده‌ای در کند شدن لپ تاپ دارند؛ با این حال، چگونگی تاثیر سیستم تهویه‌ی هوا روی سرعت لپ تاپ ساده‌تر از نقش سایر قطعات سخت‌افزاری این دستگاه است.

زمانی که فن لپ تاپ به‌خوبی عمل نکند، دمای سیستم افزایش می‌یابد. با گرم‌تر شدن سخت‌افزارهای درون لپ تاپ، بسیاری از قطعات سخت‌افزاری که تاثیر مستقیمی بر سرعت لپ تاپ دارند، دچار آسیب دیدگی می‌شوند. طبیعتا در این شرایط، تمیز کردن فن دارای اولویت است. در بسیاری از مواقع اما زور زدن زیادی فن دلایل نرم‌افزاری دارد. به‌طور کلی اگر بخواهید مشکلتان را با فن دستگاه حل کنید، به جز تمیز کردن آن باید هفت خان رستم را نیز پشت سر بگذارید. بنابراین، بهتر است خیلی راحت به جای دستکاری دستگاه، یک عدد کول پد خریداری کنید تا خیالتان راحت شود.

دومین قطعه‌ی سخت‌افزاری که تاثیری عمده بر سرعت لپ تاپ می‌گذارد، رم است. رم مانند دفترچه یادداشت یا سررسید لپ تاپ است. آیا افرادی را دیده‌اید که برای فراموش نکردن کارهای روزمره خود، آن‌ها را روی کاغذ می‌نویسند تا در طول روز آن‌ها را اجرا کنند؟ کامپیوتر شما مثل همین افراد است و رم، دفترچه یادداشتی که لپ تاپتان اطلاعات مدنظرش را روی آن می‌نویسد. حال اگر رم پر شده باشد، کامپیوتر باید دنبال جای خالی برای نوشتن یادداشت جدید بگردد و یا زمان زیادی بگذارد برای پیدا کردن یادداشت‌های قبلی.

در بخش راهکارها برای افزایش سرعت لپ تاپ، بیشتر راجع به سایر مشکلات سخت‌افزاری که باعث کند شدن آن می‌شوند، صحبت می‌کنیم.

افزایش سرعت لپ تاپ

عوامل نرم‌افزاری هم از لپ تاپتان یک خرس تنبل می‌سازند

از میان برداشتن مشکلات نرم‌افزاری برای افزایش سرعت لپ تاپ به مراتب راحت‌تر از انجام تغییرات سخت‌افزاری است. ویروس‌ها و انواع MALWAREها می‌توانند سرعت سیستمتان را به‌میزان چشمگیری کاهش دهند. شاید باورتان نشود؛ اما، یکی دیگر از عوامل نرم‌افزاری که می‌تواند موجب کاهش سرعت سیستمتان شود، شلوغ بودن دسکتاپ کامپیوترتان است. اگر تصویر پیش زمینه‌ی لپ تاپتان حجم بالایی دارد یا متحرک است، بهتر است آن را با یک عکس ساده‌‎تر و بدون حرکت جایگزین کنید؛ عکسی که کم و بیش شبیه به تم بدون عکس ویندوز XP باشد.

خیلی وقت‌ها می‌توانید فقط با نصب یک آنتی ویروس، سرعت لپ تاپتان را افزایش دهید. البته کم‌تر پیش می‌آید که خودتان بتوانید ویروس‌های لپ تاپ‌ را با موفقیت بکشید. ممکن است شما از آنتی ویرویس استفاده کنید و در انتهای فرایند اسکن، آنتی ویروس شما را از پاک بودن لپ تاپتان مطمئن کند؛ با این حال، گاهی ویروس‌ها با آنتی ویروس هم از بین نمی‌روند. بنابراین، احتمال دارد گاهی اوقات ناچار به فرمت هارد لپ تاپتان شوید.

به این نکته نیز دقت کنید که اجرای هم‌زمان چند نرم‌افزار، روی سرعت لپ تاپ شما تاثیرگذار است. مخصوصا نرم‌افزار گوگل کروم که شاه استفاده از رم لپ تاپ است. برنامه‌هایی مانند تسک منیجر، می‌توانند شما را از برنامه‌های در حال اجرا آگاه کنند. خوب است بدانید که اغلب علاوه‌بر نرم‌افزارهایی که شما فرمان اجرای آن‌ها را به لپ تاپ می‌دهید، سیستم عامل خودش هم یک سری نرم‌افزار در پس‌زمینه اجرا می‌کند که تا تسک منیجر را باز نکنید از اجرای آن‌ها بی‌خبر می‌مانید.

راهکارهایی برای افزایش سرعت لپ تاپ

راهکارهای مرتبط با افزایش سرعت لپ تاپ، هم بر اساس تغییرات سخت‌افزاری و هم بر‌اساس تغییرات نرم‌افزاری طراحی شده‌اند. یکی از راه حل‌های مهم سخت‌افزاری، استفاده از یک SSD اکسترنال است. SSD ها سرعت کنشگری بالاتری نسبت به هاردهای سنتی و قدیمی دارند. با‌کمک این هارد می‌توانید بخشی از حافظه‌ی لپ تاپتان را خالی کنید و سرعت آن را افزایش دهید. امروزه هاردهای سوزنی کم‌کم مشغول خارج شدن از میدان هستند و SSDها به‌خوبی توانسته‌اند جای آن‌ها را پر کنند.

در صورتی که امکان تعبیه‌ی یک SSD اینترنال درون لپ تاپتان وجود داشته باشد، احتمال افزایش سرعت تا ۲۵ برابر میسر است. این بدان معنا است که شما می‌توانید بدون عوض کردن لپ تاپ و تنها به‌کمک همین روش، لپ تاپتان را به دوران اوج جوانی‌اش برگردانید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که همچنان راهی برای افزایش سرعت لپ تاپ های قدیمی با هزینه‌ی کم‌تر نیز وجود دارد. به این نکته هم توجه کنید که SSDها جدا از گران بودن، ممکن است سیستم برق رسانی کامپیوتر شما را دچار اختلال کنند.

راه‌حل بعدی تعویض RAM است. با توجه به ارتباط تنگاتنگ RAM و CPU، این قطعه می‌تواند تاثیر چشمگیری بر سرعت کامپیوترتان بگذارد. البته تاثیر تعویض این قطعه به‌گونه‌ای نیست که موجب رشد ۱۵ برابری سرعت کامپیوترتان شود. شما می‌توانید رم لپ تاپ خود را به‌میزان ۴ تا ۸ گیگ افزایش دهید. همان طور که پیشتر گفته شد، راه‌حل سخت‌افزاری دیگر رسیدگی به بحث تهویه‌ی دستگاه است. توصیه‌ی ما به شما این است که حتی‌الامکان لپ تاپتان را بر روی سطوح خاکی و کثیف قرار ندهید؛ زیرا، خاک و ذرات ریز به تدریج وارد سیستم تهویه می‌شوند و عملکرد آن را دچار اختلال می‌کنند. با به وجود آمدن اختلال در سیستم تهویه، CPU زیادی داغ می‌شود که این امر ضمن وارد کردن آسیب‌های اساسی به قطعه‌ی CPU، موجب کند شدن لپ تاپ و کاهش عمر کلیه‌ی قطعات آن نیز می‌شود.

بهتر است برای مدیریت هرچه بهتر ساختار نرم‌افزاری لپ تاپ خود و افزایش سرعت لپ تاپ به کمک راهکارهای نرم‌افزاری، قبل از هرچیزی یک برنامه مشابه برنامه‌ی TASK MANAGER روی سیستمتان نصب کنید. این برنامه امکان مدیریت ساختار نرم‌افزاری لپ تاپ را برایتان فراهم می‌کند. در ساده‌ترین حالت، می‌توانید از این نرم‌افزار به‌منظور غیرفعال کردن برنامه‌های پیش‌فرض لپ تاپ کمک بگیرید. برنامه‌های پیش‌فرض، همان برنامه‌هایی هستند که در پس زمینه‌ی کامپیوترتان و یا جایی در گوشه کنار آن در حال فعالیت‌اند؛ اما، شما از فعالیت آن‌ها بی‌اطلاع هستید. حواستان باشد که یک TASK MANAGER استاندارد برای خودتان پیدا کنید که بعدا خودش مایه‌ی دردسرتان نشود.

افزایش سرعت لپ تاپ

اگر برنامه‌ای روی سیستمتان نصب کرده‌اید که چندان به دردتان نمی‌خورد، بهتر است آن را کلا پاک کنید. این برنامه‌ها جایی در حافظه‌ی کامپیوتر ذخیره شده و موجب پر شدن حافظه می‌شوند. حافظه که پر و شلوغ باشد، کامپیوتر باید زمان بیشتری را به گشتن دنبال پاسخ درخواست‌هایتان اختصاص دهد. پاکسازی لپ‌تاپ از برنامه‌های بی‌مصرف و استفاده‌ی هوشمندانه از نرم‌افزارها می‌توانند شما را در جهت افزایش سرعت لپ تاپ یاری کنند. نرم‌افزارها همیشه جایگزین‌های کم حجم‌تری هم دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، افزایش سرعت لپ تاپ خود را تضمین کنید. علاوه‌بر این هر چند مدت یک بار از برنامه‌ی ‌‌‌‌defragment روی خود سیستم عامل لپ تاپتان استفاده کنید. دیفراگ کردن لپ تاپ می‌تواند روش مهم و بدون هزینه‌ای برای افزایش سرعت لپ تاپ به میزان قابل‌توجه باشد.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید به منظور افزایش سرعت لپ تاپ انجام دهید، غیرفعال کردن انیمیشن‌ها است. برای غیرفعال کردن انیمیشن‌ها باید به دنبال بخشی به نام View advanced system settings در کنترل پنل لپ تاپتان بگردید. اگر این عبارت را مستقیما در نوار جست‌وجوی کامپیوتر کپی کنید، بخش مربوطه را برایتان اجرا می‌کند. زمانی که پنجره View advanced system settings باز شد، روی تب PERFORMANCE کلیک کنید. سپس با کلیک روی بخش پرفرمنس، می‌توانید به بخش SETTING دسترسی داشته باشید. حال روی دکمه‌ی SETTING کلیک کنید، یک پنجره‌ی جدید برایتان باز می‌شود که چهار گزینه در قسمت بالایی آن به چشم می‌خورد. یکی از گزینه‌های مذکور، گزینه‌ی Adjust for best performance است. وقتی روی این گزینه کلیک می‌کنید، لیستی در قسمت پایینی پنجره آشکار می‌شود که حاوی چندین گزینه‌ی مختلف است. کافی است جلوه‌های انیمیشنی را از لیست مذکور پیدا کنید و تیکش را بردارید. به همین راحتی و با صرف هزینه‌ای معادل صفر، می‌توانید گامی مهم در جهت افزایش سرعت لپ تاپ خود بردارید.

سخن پایانی

تا به این جای کار یاد گرفتید که برای افزایش سرعت لپ تاپ خود نیازمند انجام کار عجیب و غریبی نیستید. طبیعتا هرچه بیشتر از عمر لپ تاپتان گذشته باشد، احیای آن سخت‌تر خواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشید که انجام تغییرات سخت‌افزاری روی لپ تاپ، می‌تواند عملکرد سیستم برق رسانی آن را دچار اختلال کند. در چنین شرایطی ممکن است لپ تاپتان زود به زود شارژ خالی کند، صداهای عجیب و غریب از خود دربیاورد و در کل عملکردش دچار اختلال شود. پس پیش از دستکاری سخت‌افزاری حتما از متناسب بودن سخت‌افزار جدید با سایر قطعات لپ تاپتان مطمئن شوید.

از طرف دیگر اگر نتوانید تغییرات نرم‌افزاری مدنظرتان را به‌درستی پیاده سازی کنید، ممکن است اطلاعات روی لپ تاپتان را دچار اشکال کنید. پس پیش از انجام هر عملی برای افزایش سرعت لپ تاپ، بهتر است ابتدا درباره‌ی نحوه‌ی انجام صحیح آن دانش کسب کنید.

در این مقاله سعی کردیم با معرفی چند راهکار به منظور افزایش سرعت لپ تاپ، شما را از هزینه‌های خرید یک لپ تاپ جدید نجات دهیم. البته، همانطور که دیدید برخی از این راهکارها به‌قدری ساده بودند که کاربران عمومی لپ تاپ از پس انجام دادنشان بر می‌آیند.

حالا شما بگویید که به نظرتان راهکارهایی که به‌منظور افزایش سرعت لپ تاپ معرفی شدند تا چه حد تاثیر‌گذار هستند؟ آیا تجربه‌ی انجام یکی از این راهکارها را دارید؟ تجربه‌ی خرابکاری کردن حین پیاده‌سازی آن‌ها را چطور؟ اگر راهکار دیگری هم برای افزایش سرعت لپ تاپ برای بازی و یا کارهای دیگر سراغ دارید، آن را در بخش دیدگاهها برای ما بنویسید.

پیج اینستاگرام ایزی مارکت

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart:

norooz

همراه ایزی مارکتی،ضمن تبریک سال نو،بدلیل تعطیلی دفاتر پست در تعطیلات ابتدای سال،سفارشات جدید بعد از تاریخ ۵ فروردین ۱۴۰۲ ارسال خواهد شد.