چگونه باتری لپ تاپمان را از مرگ زودرس حفظ کنیم؟

راهنمای استفاده از لپ تاپ
Category: بلاگ برچسب ها:

چگونه باتری لپ تاپمان را از مرگ زودرس حفظ کنیم؟

تصور کنید در حال رفتن به سرکار هستید و قصد دارید یک روز مفید کاری را پشت سر بگذارید. در بین راه متوجه می‌شوید که شارژر لپ تاپ خود را جا گذاشته‌اید. از این موضوع مضطرب می‌شوید چون برای انجام اکثر کارهای خود به لپ تاپتان نیاز دارید. سعی می‌کنید با اطمینان از اینکه باتری لپ تاپ تا مدتی پاسخگوی نیاز شما خواهد بود، خود را دلداری دهید؛ اما پس از کار با آن متوجه می‌شوید که باتری لپ تاپ به آن خوبی که فکر می‌کردید جواب نمی‌دهد و پس از مدت محدودی لپ تاپ شما خاموش می‌شود. چنین سناریویی می‌تواند برای هر شخصی آزاردهنده باشد و شما را یاد روزهایی بیندازد که هنوز باتری لپ تاپتان سالم بود و ساعت‌ها برایتان کار می‌کرد. در چنین مواقعی معمولا برای ما سؤال پیش می‌آید که آیا افزایش طول عمر باتری لپ تاپ ممکن است؟ اصلا چگونه بفهمیم باتری لپ تاپمان سالم است یا خیر؟ ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا علاوه بر پاسخ به این سؤالات، راهکارهایی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ به شما پیشنهاد کنیم.

لوازم جانبی سیستم شما!

تاریخچه‌ی باتری‌های لپ تاپ

قبل از اینکه وارد مسائل مربوط به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ شویم، بیایید ببینیم این باتری‌ها چه تحولاتی را پشت سر گذاشته‌اند:

دهه‌ی هشتاد میلادی

شاید برایتان عجیب باشد، اما در اوایل این دهه، باتری‌های لپ تاپ از نوع AA یا قلمی بودند. در هر لپ تاپی باید چندین باتری قلمی استفاده می‌شد و در نهایت باز هم باتری‌ها عمر چندانی نداشتند. همچنین تعداد زیاد این باتری‌ها لپ تاپ‌ها را سنگین وگران‌قیمت کرده بود. علاوه بر همه‌ی این‌ها، استفاده از باتری قلمی برای محیط زیست هم خوب نبود، چون پس از دور انداخته شدن، مواد شیمیایی خطرناکی را به طبیعت وارد می‌کردند. به همین خاطر، برای جلوگیری از این مشکلات و افزایش طول عمر باتری لپ تاپ ، باتری‌های سرب اسیدی جایگزین آن‌ها شدند. از مزیت‌های باتری‌های سربی این بود که چندین بار قابل شارژ بودند. با این حال باز هم مشکل سنگینی باتری‌های لپ تاپ وجود داشت. همچنین ظرفیت ذخیره‌ی شارژ آن‌ها در مقایسه با وزنشان قابل توجه نبود.

دهه‌ی ۹۰ میلادی

با اختراع باتری‌های نیکل کادمیمی(NiCad)، تحولی در دستگاه‌های لپ تاپ صورت گرفت. این باتری‌ها اندازه‌ی جمع‌و‌جوری داشتند و مقاومت درونی آن‌ها بسیار کم بود. قابلیت بسیار خوبشان در انتقال جریان باعث محبوبیت فراگیر آن‌ها در زمان خود شد. اما باتری‌های نیکلی هم یک عیب بزرگ داشتند. باید حتما قبل از شارژ مجدد آن‌ها صبر می‌کردیم تا کاملا شارژشان خالی شود. یعنی اگر باتری تا نیمه شارژ داشت و شما آن را به شارژ می‌زدید، به شدت بازده آن کاهش پیدا می‌کرد. پس از این دوره، توسعه و تحول باتری‌های لپ تاپ با سرعت بسیار کمی انجام شد تا زمانی که باتری‌های لیتیمی روی کار آمدند.

امروزه

امروزه بیشتر باتری‌های لپ تاپ از نوع پلیمر لیتیم هستند. همانطور که اطلاع دارید، این باتری‌ها دارای قابلیت شارژ شدن مجدد هستند و می‌توانند شارژ را تا ۲-۳ ماه در خود نگه دارند. باتری‌های ۶ سلولی و ۹ سلولی مدرن می‌توانند ساعت‌ها لپ تاپ شما را روشن نگه دارند؛ اما متاسفانه این باتری‌ها هم عمری دارند و لازم است برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ اقداماتی انجام شود. در بخش‌های بعدی ما به این راهکارها اشاره خواهیم کرد.

آیا اتصال باتری لپ تاپ به برق هنگام فعالیت با آن کار درستی است؟

این سؤالیست که خیلی از افراد با آن مواجه می‌شوند و شاید دلیلش این باشد که پاسخ کاملا قاطعانه‌ای در این زمینه وجود ندارد. این نکته را بدانید که باتری لپ تاپ شما قرار نیست تا همیشه برای شما مثل روز اولش کار کند و هر روشی را که امتحان کنید، باز هم با کاهش کیفیت آن روبرو خواهید شد. با این حال یک سری نکات وجود دارند که اکثر کارشناسان سر آن‌ها با هم توافق دارند. اول اینکه اتصال دائم و همیشگی باتری به برق پیشنهاد نمی‌شود. شرکت اپل در این زمینه می‌گوید که باید حداقل یک بار در ماه بگذارید باتری لپ تاپتان تا حدودی خالی شود. معمولا میزان پیشنهادی برای این کار ۵۰ درصد است. از طرف دیگر خالی شدن کامل باتری را هم هیچکس پیشنهاد نمی‌کند. معمولا باید وقتی شارژ باتری به یک حد خاصی رسید شارژر را به برق متصل کنید. رعایت این نکته باعث افزایش طول عمر باتری لپ تاپ شما می‌شود.

آیا اتصال باتری لپ تاپ به برق هنگام فعالیت با آن کار درستی است؟

شارژ اولیه باتری لپ تاپ نو

بسیاری از افراد از اهمیت باتری لپ تاپ با خبرند و علاقه دارند که از باتری لپ تاپ جدید خود به‌خوبی محافظت کنند. به همین دلیل، سؤالی که معمولا برای افراد پیش می‌آید این است که شارژ اولیه باتری لپ تاپ نو چگونه صورت می‌گیرد؟ در مرحله‌ی اول باید توجه کنید که باتری به لپ تاپ وصل باشد. معمولا باتری لپ تاپ‌های جدید خالی است و شارژ ندارد. به همین خاطر، لازم است که شما ابتدا خودتان آن را کامل شارژ کنید. اگر دیدید که پس از تنها چند دقیقه باتری پر شده، لپ تاپ را خاموش کنید و باتری را در بیاورید و دوباره آن را جا بزنید. سپس از اول دوباره شارژ کردن را شروع کنید. پس از اینکه شارژ اولیه‌ی باتری لپ تاپ نو به پایان رسید آن را از شارژ خارج کنید. لپ تاپ را روشن کنید و تا زمانی که شارژ آن خالی نشده، آن را خاموش نکنید. بگذارید لپ تاپ خودش خاموش شود. در این مرحله باید دوباره باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنید. به این روند اصطلاحا کالیبره کردن گفته می‌شود که انجام آن برای سلامت باتری نوی شما لازم است.

چگونه بفهمیم باتری لپ تاپمان سالم است؟

هر چقدر هم که باتری یک لپ تاپ خوب باشد، باید این مسئله را قبول کنیم که باتری عمر محدودی دارد و به هر حال روزی کارآیی خود را از دست خواهد داد؛ اما چگونه بفهمیم باتری لپ تاپمان سالم است یا عمر خودش را کرده و نیاز به تعویض دارد؟ و برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ چه کنیم؟ خبر خوبی که برایتان داریم این است که ویندوز ۱۰ قابلیتی به اسم Battery Report را برای ما فراهم کرده و از طریق آن می‌توانیم اطلاعاتی راجع به طول عمر باتری لپ تاپ خود کسب کنیم. برای این کار کافی است دکمه‌ی Windows در کیبورد خود را فشار دهید و سپس در قسمت جستجو به دنبال ابزار (Windows PowerShell (Admin بگردید. احتمالا قبل از باز شدن برنامه برای شما پیغامی راجع به اجازه دسترسی به دستگاه نمایش داده شود، در این مرحله باید روی گزینه yes کلیک کنید تا برنامه باز شود. حالا یک پنجره برای شما باز می‌شود که باید در آن دستور مقابل را تایپ کنید: powercfg /batteryreport /output “C:\battery-report.html”. پس از فشردن کلید Enter، این برنامه به شما اطلاع می‌دهد که گزارش مربوط به سلامت باتری لپ تاپ در کامپیوتر شما ذخیره شده است. در این مرحله شما باید به درایو C دستگاه خود بروید و در این پوشه یک فایل HTML با اسم battery-report پیدا کنید. این فایل از طریق مرورگر شما باز خواهد شد؛ اما حالا چگونه بفهمیم باتری لپ تاپ‌مان سالم است؟ گزارشی که در دسترستان قرار دارد به شما می‌گوید باتری شما تا به اینجا چگونه عمل کرده و تا چه مدت دیگر برایتان کار خواهد کرد. در قسمت Battery capacity history نوشته شده که ظرفیت کامل شارژ باتری شما در حال حاضر چقدر است. این میزان با گذشت زمان معمولا کاهش می‌یابد. سپس در قسمت Battery Life Estimates می‌توانید ببینید که عمر کلی باتری شما در حال حاضر چقدر است و چقدر با میزان اولیه‌اش تفاوت دارد.

تست سلامت باتری لپ تاپ

راهکارهایی برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

بالاخره رسیدیم به بخشی که قولش را به شما داده بودیم. ممکن است باتری شما دیگر مثل قبل تا ساعات زیادی شارژ را در خود نگه ندارد و به‌دنبال راهی باشید تا افزایش طول عمر باتری لپ تاپ شما را در پی داشته باشد. شاید هم لپ تاپ خود را به‌تازگی خریده‌اید و می‌خواهید از راهکارهایی استفاده کنید که باتری تا حد امکان سالم باقی بماند. در هر صورت، نکاتی که ما در این بخش آورده‌ایم به کار شما خواهند آمد.

  • روشنایی صفحه نمایش را کاهش دهید

بالا بردن سطح روشنایی و پیکسل‌های صفحه نمایش مهم‌ترین عامل موثر در خالی شدن سریع باتری لپ تاپ شماست. کاهش این نور می‌تواند برای سلامتی چشم‌های شما هم بهتر باشد. برای این کار می‌توانید به بخش Settings، سپس System و سپس Display بروید. همچنین می‌توانید بخش Windows Mobility Center را جستجو کنید و از آنجا درصد روشنایی را به دلخواه خود تنظیم کنید. شاید برایتان جالب باشد، اما انتخاب یک تصویر پیش زمینه‌ی مشکی رنگ هم به دلیل پیکسل‌های کم خود موجب افزایش طول عمر باتری لپ تاپ شما می‌شود.

  • چراغ‌های کیبورد خود را خاموش کنید

اگر لپ تاپ شما اصلا این قابلیت را ندارد که چه بهتر؛ اما بعضی لپ تاپ ها هستند که در اطراف و زیر خود چراغ‌هایی رنگی دارند. اگر به نظرتان این چراغ‌ها لازم نیستند و افزایش طول عمر باتری لپ تاپ برایتان اهمیت بیشتری دارد، با رفتن به بخش Windows Mobility Center این چراغ‌ها را خاموش کنید.

  • از قابلیت جدید ویندوز ۱۰ برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ استفاده کنید

در چند سال اخیر ویندوز ۱۰ قابلیت Power Mode را در اختیار کاربران قرار داده است. در واقع شما می‌توانید به بخش تنظیمات باتری در دستگاه خود بروید و قابلیت‌هایی مثل battery saver mode (حالت ذخیره باتری) یا high performance (عملکرد بالا) را انتخاب کنید. البته قابلیت ذخیره باتری ویندوز زمانی که شارژ شما به زیر ۲۰ درصد برسد خود‌به‌خود‌ فعال می‌شود. در این حالت یک سری قابلیت‌ها به‌صورت موقت غیر فعال می‌شوند، مثل همگام‌سازی ایمیل‌ها و تقویم، دریافت اعلانیه‌ها و notification. همچنین دیگر اپلیکیشنی که در حال اجرای آن نیستند از شارژ شما کم نمی‌کند.

  • تنظیمات مربوط به خاموش و روشن شدن را چک کنید

شاید برایتان سؤال باشد که چگونه این کار به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ مربوط می‌شود. کافی است برای این کار به بخش Power & Sleep در تنظیمات سیستم خود بروید و زمان مربوط به خاموش شدن خود به خود لپ تاپ یا صفحه نمایش را کاهش دهید. یعنی اگر برای مدت کوتاهی شما با لپ تاپ کار نکنید، خود به خود سیستم در حالت خواب قرار می‌گیرد و در افزایش طول عمر باتری لپ تاپ به شما کمک می‌کند.

چگونه باتری لپ تاپ را غیر‌فعال کنیم؟

یکی از مسائلی که معمولا کاربران راجع به آن کنجکاو هستند و دوست دارند آن را یاد بگیرند آموزش غیر‌فعال‌سازی باتری لپ تاپ است. یعنی می‌خواهند بدون اینکه باتری لپ تاپ را از آن جدا کنند، قابلیت شارژ شدن آن را غیر فعال کنند تا مقداری از شارژ آن خالی شود. این خواسته بیشتر ناشی از این نگرانی است که شاید پر شدن بیش از حد باتری لپ تاپ باعث خرابی آن شود. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چنین قابلیتی در زمینه‌ی افزایش طول عمر لپ تاپ اصلا وجود ندارد! باتری لپ تاپ مزیتی دارد که وقتی ۱۰۰ درصد پر شود، شارژ شدن آن متوقف خواهد شد. یعنی حتی اگر شارژر به آن وصل باشد، عملیات شارژ شدن صورت نمی‌گیرد تا زمانی که باتری لپ تاپ شروع به خالی شدن کند. پس بهتر است نگران نباشید و دنبال آموزش غیر فعال سازی باتری لپ تاپ نگردید. همانطور که در قسمت‌های قبل گفتیم بهتر است برای افزایش طول عمر باتری لپ تاپ، ماهی یک یا دو بار لپ تاپ را از برق خارج کنید و بگذارید باتری تا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد خالی شود. سپس دوباره می‌توانید آن را شارژ کنید.

روش های شارژ کردن سیستم

سخن پایانی

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ برای اکثر کاربران اهمیت زیادی دارد. باتری لپ تاپی که سریع شارژ خالی می‌کند موجب ایجاد محدودیت‌های زیادی برای استفاده شما از لپ تاپ می‌شود. باید همیشه اول به‌دنبال جایی بگردید که پریز برقی پیدا شود تا لپ تاپتان خاموش نشود. به همین دلیل، ما سعی کردیم در این مقاله به شما آموزش دهیم که چگونه از وضعیت سلامت باتری خود آگاه شوید و سپس راهکارهایی را به کار بگیرید که باعث افزایش طول عمر باتری لپ تاپتان می‌شوند. همچنین راجع به آموزش غیرفعالسازی باتری لپ تاب نکاتی را ذکر کردیم.

حالا که این مطالب را خواندید، نوبت شماست که به ما بگویید باتری شما تا چند ساعت شارژ را نگه می‌دارد؟ آیا استفاده از ترفندهای مختلف باعث شده که طول عمر باتری دستگاه شما افزایش یابد؟ اگر در این زمینه تجربیاتی دارید، حتما نظر خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

۱- هر چند مدت یک بار باید از باتری لپ تاپ استفاده کنیم؟

استفاده از باتری در صورتی که مدام آن را به برق متصل نکنید، مشکلی ایجاد نمی‌کند. کافی است ماهی یک یا دو بار بگذارید باتری تا حدی خالی شود و سپس هر زمان خواستید از آن استفاده کنید.

۲- آیا دشارژ شدن باتری به طور کامل سبب خراب شدن آن می شود؟

متاسفانه بله. به جز بار اول که باتری را کالیبره می‌کنید، در دیگر مواقع دشارژ شدن کامل باتری پیشنهاد نمی‌شود چون طول عمر باتری شما را کاهش می‌دهد.
پیج اینستاگرام ایزی مارکت

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart:

norooz

همراه ایزی مارکتی،ضمن تبریک سال نو،بدلیل تعطیلی دفاتر پست در تعطیلات ابتدای سال،سفارشات جدید بعد از تاریخ ۵ فروردین ۱۴۰۲ ارسال خواهد شد.