راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث

راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث
Category: بلاگ برچسب ها: ,

راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث

حتما پیش آمده است که ظرفیت پایین پخش صدای اسپیکرهای گوشی یا لپ تاپتان در حین دیدن فیلم یا گوش دادن به موسیقی شما را کلافه کرده باشد و قطعا این کلافگی در دورهمی‌های دوستانه یا پیک نیک‌های خانوادگی به اوج خود رسیده است؛ چرا که همهمه، صدای موسیقی را به گوش کسی نمی‌رساند! در این مواقع اسپیکرهای بلوتوث می‌توانند با صدای واضح و رسای خود به داد شما برسند و کلافگیتان را از بین ببرند. اما چطور می‌توان یک اسپیکر بلوتوث باکیفیت خریداری کرد؟ پس با ما همراه باشید تا نکاتی که باید هنگام خرید اسپیکر بلوتوث را در نظر بگیریم را با یکدیگر مرور کنیم.

در مهمانی‌هایتان صدا کم است؟

مهم‌ترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید:

خرید یک اسپیکر بلوتوث با کیفیت دارای نکات و ملاحظاتی است که توجه به آن‌ها می‌تواند یک تجربه‌ی خرید به یاد ماندنی را برایتان رقم بزند و مهمانی‌های شما را با صدای واضح و رسای خود خاطره‌انگیز کند. ۱۰ موردی که در ادامه بررسی می‌کنیم نکاتی هستند که باید در حین خرید اسپیکر بلوتوث مد نظر قرار دهید:

۱/ عمر و نوع باتری اسپیکر بلوتوث

برای دستگاه‌هایی که به صورت بی سیم طراحی شده اند، طول عمر باتری معیاری بسیار مهم و اساسی است که حتما باید پیش از خرید به آن توجه کرد. طول عمر باتری اسپیکرها می‌تواند رابطه‌ی مستقیمی با سایز و قدرت بلندگوهای آن‌ها داشته باشد. معمولا اسپیکرهای بلوتوثی کوچک‌تر باتری‌های ضعیف‌تری نیز دارند و در مدت کوتاه‌تری شارژ نگه می‌دارند. درمقابل اسپیکرهای بزرگ‌تر ظرفیت بیشتری دارند و برخی از آن‌ها می‌توانند تا ۲۴ ساعت شارژ نگه دارند. به‌طور میانگین، اسپکر بلوتوث هایی که دارای کیفیت متوسط تا قابل قبول هستند می‌توانند بین ۴ تا ۱۰ ساعت شارژ نگه دارند. دلیل این تفاوت زمان بخاطر پخش شدن موسیقی با ولوم متفاوت است. هرچه موسیقی با صدای بلندتری پخش شود، باتری انرژی بیشتری مصرف می‌کند. اسپیکر بلوتوث‌های قابل شارژ، معمولا دارای باتری‌های لیتیوم یونی هستند که روش شارژ مخصوص به خود را دارند. این باتری‌ها برای بدون شارژ ماندن طولانی طراحی نشده‌اند و باید به‌طور مداوم آن‌ها را شار کرد تا کارکرد خود را از دست ندهند. البته باید به خاطر داشته باشید که این باطری‌ها عمر مشخصی دارند و به مرور زمان قدرت خود را از دست می‌دهند.

دستگاهی بخر که عمر بالایی داشته باشد.

۲/ کیفیت صدا

کیفیت صدا در اسپیکرها از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید در حین خرید مد نظر قرار دهید. درواقع ما اسپیکرها را می‌خریم تا کیفیت بالاتری از پخش صدا را تجربه کنیم. ۴ عامل اصلی که در افزایش کیفیت صدای یک اسپیکر بلوتوث دخیل هستند عبارتند از: دامنه‌ی فرکانس، توان خروجی، سیستم صوتی به کار رفته در اسپیکر و در نهایت مقاومت مدارهای داخلی آن.

 • دامنه‌ی فرکانس: دامنه‌ی فرکانس به طیف فرکانس‌هایی اطلاق می‌شود که دستگاه اسپیکر شما برای تولید آن طراحی شده است که این دامنه با آستانه‌ی شنوایی انسان هماهنگی دارد. معمولا گوش انسان می‌تواند صداهایی با فرکانس‌های بین ۲۰ تا ۲۰‌هزار هرتز را به خوبی تشخیص دهد و فرکانس‌‌های پایین‌تر و بالاتر از این حد در آستانه‌ی شنوایی ما قرار نمی‌گیرند و قابل شنیدن نیستند. بنابراین بسیار مهم است که دامنه‌ی فرکانس اسپیکر بلوتوث شما در بازه‌ی تعیین شده قرار داشته باشد، در غیر این صورت شما بسیاری از بخش‌های موسیقی مورد علاقه‌تان را از دست خواهید داد. هرچه فرکانس‌های بالاتری توسط اسپیکر تولید شود، کیفیت و وضوح صدای بیشتری را تجربه خواهید کرد.
 • توان خروجی (وات): توان خروجی دستگاه یا وات، درواقع به میزان جریان الکتریکی گفته می‌شود که مدارهای داخلی اسپیکر بلوتوثی شما برای تولید صدا مصرف می‌کنند. هرچه این توان بیشتر باشد بلندگوهای شما فرکانس صوتی بالاتری تولید می‌کنند. اسپیکر بلوتوث‌های بسیار کوچک‌ معمولا توان کمتری دارند و نمی‌توانند انتظارات شما را برای شنیدن موسیقی در فضای باز برآورده کنند. برای تولید صدایی در دامنه‌ی صوتی ۸۰ دسیبل که دامنه‌ی مناسب برای فضای باز است، حداقل به ۱۵ تا ۲۰ وات انرژی نیاز است. به خاطر داشته باشید که مناسب‌ترین درجه برای تنظیم صدای اسپیکرها ۸۰٪ است چرا که در حالت ۱۰۰٪ صدای تولید شده آزار دهنده و ناموزون خواهد بود. بنابراین اسپیکر شما باید بتواند با تنها ۸۰٪ از توان صوتی خود صدایی با کیفیت و قابل قبول تولید کند.
 • سیستم صوتی: عامل تاثیرگذار بعدی نوع سیستم صوتی به کار رفته در اسپیکر است. هر سیستم صوتی شامل چندین کانال صوتی است که در غالب بلندگوها صدای مورد نظر را به گوش مخاطب می‌رسانند. حتما در هنگام خرید اعدادی مانند ۵.۱ یا ۲.۱ را روی جعبه‌ی اسپیکر مشاهده خواهید کرد. این اعداد نشان دهنده‌ی تعداد کانال‌های صوتی موجود در اسپیکر شما هستند. برای مثال عدد ۵.۱ به شما می‌گوید که اسپیکر موردنظر شما ۵ بلندگوی اصلی و ۱ ساب ووفر دارد. اسپیکر بلوتوث ها معمولا دارای سیستم‌های صوتی wither (وایتر) ۲.۰ هستند، یعنی دو بلندگوی اصلی دارند، البته گاها می‌توانید آن‌ها را به صورت ۲.۱ نیز پیدا کنید. داشتن ۲ بلندگوی کامل و یک ساب ووفر از مشخصات اسپیکرهای بلوتوثی قدرتمند است.
 • مقاومت مدارها: مقاومت مدارهای داخلی بلوتوث‌ها ارتباط مستقیمی با انرژی مصرفی دستگاه شما دارد. هرچه مقامت بالاتر باشد، اسپیکر شما انرژی کمتری را برای پخش صدا مصرف می‌کند. پس در هنگام خرید به یاد داشته باشید که هرچه مقاومت پایین‌تر باشد، کیفیت صدا افزایش پیدا می‌کند.

اسپیکر چند وات بخرم؟

۳/ اندازه و شکل ظاهری

اندازه و شکل ظاهری اسپیکر یکی از نکات حائز اهمیت در خرید آن است. شاید شما بخواهید آن را در قفسه‌ی کتاب‌ها یا روی میز کارتان قرار دهید یا شاید دلتان بخواهد آن را به عنوان یکی از اعضای جدایی ناپذیر مهمانی‌ها در اتاق پذیرایی بگذارید. پس لازم است تا ظاهر اسپیکر بلوتوث خود را با توجه به دکور و طراحی داخلی مکان مورد نظرتان انتخاب کنید. از سوی دیگر باید به این نکته هم توجه کنید که آیا قصد دارید مدام آن را با خود به این طرف و آن طرف ببرید؟ اگر جوابتان مثبت است، اسپیکرهای کوچکتر برای این کار بهتر هستند. خوشبختانه این محصولات در اندازه‌ها و شکل‌های گوناگونی تولید می‌شوند که می‌توانند کار شما را راحت‌تر کنند.

۴/ نوع اتصال به اسپیکر بلوتوث

بررسی نوع اتصال اسپیکر نیز یکی از موارد بسیار مهم است. درست است که اسپیکر شما از طریق بلوتوث به تلفن همراهتان متصل می‌شود، اما داشتن NFC سرعت اتصال دستگاه شما را به سایر دستگاه‌ها افزایش می‌دهد و تجربه‌ی کاربری بهتری را برایتان رقم می‌زند. حتی پشتیبانی از کابل‌های AUX نیز می‌تواند یکی از امکانات بسیار کارآمد اسپیکر شما باشد که با وجود آن، اتصال به گوشی‌های قدیمی‌تر نیز برای شما آسان خواهد شد. وجود میکروفن اسپیکر برای این محصولات ضروری نیست اما به شما اجازه می‌دهد به دستیار همراه خود متصل شوید یا از طریق اسپیکرتان به تماس‌ها پاسخ دهید، پس در حین خرید به امکانات اسپیکر در زمینه‌ی پشتیبانی از اتصالات گوناگون نیز توجه کنید. همچنین می‌توانید اسپیکر فلش خور تهیه کنید تا تنها با اتصال یک فلش کوچک، به دریایی از موسیقی‌های مختلف دست پیدا کنید.

یا چه دستگاهی می‌خواهید به اسپیکر خود وصل شوید؟

۵/ سازگاری و نسخه‌ی بلوتوث

در حین خرید اسپیکر بلوتوث باید به نسخه‌ی بلوتوث آن نیز توجه کنید. بیشتر اسپیکرهای جدید با آخرین نسخه‌ی بلوتوث وارد بازار می‌شوند که می‌تواند درهنگام همگام‌سازی با تلفن‌های همراه قدیمی‌تر، دچار مشکل عدم سازگاری شود. پس بسیار مهم است که اسپیکری انتخاب کنید که نسخه‌ی بلوتوث آن با ورژن گوشی شما سازگار باشد. البته برخی از برندهای تولیدکننده‌ی اسپیکر، با انجام برخی به روز رسانی‌ها، مشکل ناسازگاری را برطرف کرده‌اند.

۶/ قابلیت اتصال همزمان به اسپیکرهای دیگر

این قابلیت در تعداد محدودی از اسپیکرهای بلوتوثی یافت می‌شود و بیشتر اسپیکرهای دارای وای فای از آن بهره‌مند هستند، اما وجود چنین امکانی برای مهمانی‌های بزرگ می‌تواند بسیار کارآمد باشد. با وجود این ویژگی شما می‌توانید اسپیکر خود را با اتصال به سایر اسپیکرهای مشابه تبدیل به اسپیکر بزرگتری کنید که صدای موسیقی را به جای جای محوطه‌ی موردنظرتان می‌رساند. درواقع شما می‌توانید با قرار دادن هر یک از اسپیکرها در نقطه‌ای خاص، صدای موسیقی را به گوش افزاد حاضر در آن بخش برسانید.

صدا را چندین برابر کن!

۷/ تناسب با کاربری

شما باید اسپیکری انتخاب کنید با نوع کاربری شما تناسب داشته باشد. آیا می‌خواهید از آن در مهمانی‌های داخل خانه استفاده کنید؟ یا می‌خواهید آن را در فضای باز یا در کنار استخر قرار دهید؟ تمامی این موارد در انتخاب اسپیکر تاثیرگذار خواهند بود. اگر شما اسپیکری می‌خواهید که بتوانید آن را با خود به گردش و پیک نیک ببرید و در هر شرایطی از آن استفاده کنید، بهترین انتخاب برای شما اسپیکر بلوتوث یا اسپیکر ایستاده ضد آبی است که توان خروجی مناسبی داشته و بازه‌ی فرکانس آن در بهترین حالت کمتر از ۸۵ دسیبل نباشد. اسپیکرهایی که باتری آن‌ها تا ۱۰ ساعت شارژ موردنیازتان را تامین کند، انتخاب‌های به مراتب بهتری هستند. اگر اسپیکر شما به دستیگره یا آویز مجهز باشد می‌توانید آن را به درخت یا هر آویزی متصل کنید و از موسیقی نهایت لذت را ببرید. اما برای اسپیکر خانگی نیازی به میزان شارژ زیاد و همچنین بازه فرکانسی خیلی بالا نیست.

۸/ کنترل آسان اسپیکر بلوتوث

هرچه کنترل اسپیکر آسان‌تر باشد، کار با آن لذت بخش‌تر خواهد شد. قطعا هیچکس دوست ندارد دستگاهی پر از دکمه‌های جور و واجور داشته باشد که نمی‌داند به چه کار می‌آیند. پر واضح است که هیچ یک از ما زمان و حوصله‌ی کافی برای خواندن کتابچه‌ی راهنما نداریم. پس بهترین انتخاب برای هر شخص، اسپیکری است که دارای چند دکمه‌ی کاربردی و ساده مثل دکمه‌ی روشن و خاموش، دکمه‌ی مکث، دکمه‌ی آهنگ قبل و بعد و دکمه‌ای برای همگام‌سازی با گوشی باشد.

زیر آب هم موسیقی را فراموش نکن!

۹/ ماندگاری

حتما پیش از خرید اسپیکر بلوتوث در مورد مدل مورد نظر خود تحقیق کنید و از مقاومت و ماندگاری آن مطلع شوید. نظرات مختلف را درمورد اسپیکر موردعلاقه خود بخوانید تا مطمئن شوید از کیفیت بدنه و قطعات داخلی مناسبی برخوردار است، ضد آب و ضد ضربه بودن را بررسی کنید. به یاد داشته باشید که اسپیکرهایی با پوشش آلومینیومی در خارج و داخل، از مقاومت بدنه‌ی بالاتری برخوردار هستند و در هنگام سقوط یا ضرب دیدگی تنها دچار خط و خش می‌شوند.

۱۰/ قیمت اسپیکر بلوتوثی

در نهایت قیمیت محصول آخرین موردی است که باید مد نظر قرار دهید. بسیاری از اسپیکرهای بلوتوثی باکیفیت با قیمت مناسب در دسترس هستند که می‌توانید با کمی تحقیق بهترین آن‌ها را برای خود خریداری کنید. هرگز بدون تحقیق برای اسپیکرهای گران‌قیمت هزینه نکنید، چرا که این محصولات، کالاهای الکترونیکی هستند و عمر محدودی دارند و همچنین در برابر بسیاری از شرایط محیطی آسیب‌پذیرند، پس شاید بتوانید با خرید اسپیکر بلوتوث ارزان نیز کار خود را راه انداخته و نیازی به هزینه‌های گزاف نداشته باشید.

بهترین برندهای اسپیکر بلوتوث در ایران

برندهای قدرتمند زیادی به تولید اسپیکر بلوتوثی مشغول هستند، اما شما می‌توانید بهترین برندهای موجود در بازار ایران را در فهرست زیر پیدا کنید:

 • UE
 • Bose
 • اسپیکر بلوتوث JBL
 • B&W
 • Anker
 • Denon
 • Fugoo Style
 • Harman Kardon
 • TSCO

بهترین برندهای اسپیکر کدامند؟

سخن پایانی

خرید یک اسپیکر بلوتوث قدرتمند برای تمامی طرفداران طبیعت‌گردی و دورهمی یا علاقه‌مندان موسیقی ضروری است، اما توجه به نکات بالا برای داشتن یک دستگاه کارآمد و عالی ضروری‌ترین کار ممکن است. حال که راهنمای خرید ما را مطالعه کردید وقت آن رسیده است تا با عمل به تمامی نکات این راهنما، بهترین اسپیکر بلوتوث بازار را برای خود خریداری کنید.

تجربه‌ی شما از خرید اسپیکرهای بلوتوثی چیست؟ آیا به نظر شما اسپیکرها وسایل کارآمدی هستند؟ چه نکاتی در حین خرید اسپیکر توجه شما را جلب کرده‌اند؟ تجربیات، سوالات و پشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

۱- اسپیکرهای بلوتوثی چه فرقی با اسپیکر وای فای دارند؟

اسپیکرهای بلوتوثی برخلاف اسپیکرهای وای فای نیازی به اتصال به اینترنت ندارند و می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به هیچ دستگاه دیگری مستقیما به تلفن همراه، تبلت یا کامپیوترتان متصل شوند.

۲- آیا باتری اسپیکرهای بلوتوثی قابل تعویض است؟

برخی از مدل‌های اسپیکر بلوتوث دارای باتری قابل تعویض هستند و می‌توان با توجه به ترجیحات شرکت سازنده آن‌ها را تعویض نمود.

اسپیکر بلوتوث تسکو مدل TS 2397

اسپیکر بلوتوث تسکو مدل TS 2315


پیج اینستاگرام ایزی مارکت

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart: