اگر اینترنت سریع‌تر می‌خواهید مودم VDSL بخرید

اگر اینترنت سریع‌تر می‌خواهید مودم VDSL بخرید

اگر اینترنت سریع‌تر می‌خواهید مودم VDSL بخرید

مودم ‌VDSL، یک مودم پرسرعت برای اتصال به اینترنت است. در دنیای امروز، اینترنت شاهراه ارتباطی میان انسان‌ها است و سرعت در آن حرف اول را می‌زند. هرچه به جلو می‌رویم کسب‌و‌کارها شکل مجازی به خود می‌گیرند و انسان‌ها ناگزیرند که خود را با آن تطبیق دهند. تصور کنید که قصد برگزاری یک وبینار را دارید. به اینترنت خانگی ADSL خود متصل شده و وبینار را برگزار می‌کنید. در اثنای ارائه، تصویر شما قطع می‌شود و یا با تاخیر، دیرتر از صدای شما برای مخاطبین ارسال می‌شود. فکر می‌کنید این اتفاق چه تاثیری روی شرکت‌کنندگان خواهد گذاشت؟ مسلما پس از گذشت مدت ‌زمانی کوتاه، کیفیت بد تصویر و صدا، این افراد را از شرکت در وبینار پشیمان می‌کند؛ حتی، شاید قید هزینه‌ی پرداختی را زده و انصراف دهند؛ اما، نتیجه‌ی اصلی این واقعه زمانی مشخص می‌شود که این افراد بازخورد منفی خود را برای شما کامنت می‌کنند و در تصمیم سایر متقاضیان نیز تاثیر می‌گذارند. این اتفاق و صدها نمونه‌ی مشابه، اتفاقاتی هستند که روزانه تعداد زیادی افراد را درگیر می‌کند و علت آن هم سرعت پایین اینترنت در برخی مناطق است؛ اما، راهکار چیست؟ کوچ کردن به‌سمت فناوری‌های جدیدتر با سرعت بیشتر راه‌حل است. در حال حاضر فناوری جدید موجود VDSL است که از طریق خطوط تلفن و یک مودم از نوع VDSL، قابل دسترسی است. با کمک یک مودم VDSL شما می‌توانید سرعتی چندبرابر ADSL را تجربه کنید.

مودم TPLINK دارای 3آنتن

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

VDSL یعنی «سریع‌تر»

مودم VDSL از فناوری VDSL (very high bit-rate digital subscriber line) بهره می‌برد و برای انتقال اطلاعات از خطوط تلفن ثابت استفاده می‌کند. خطوط تلفن یکی از سریع‌ترین مسیرهایی هستند که با آن می‌توان به ISP وصل شد و داده‌ها را به آن ارسال کرد. ارسال داده روی این خطوط با کمک دو فناوری ADSL و VDSL انجام می‌گیرد. تکنولوژِی VDSL را می‌توان نسل جدید ADSL دانست که نرخ بیت بالاتری دارد و اطلاعات را سریع‌تر منتقل می‌کند. سرعت اینترنت به روش VDSL برابر ۵۲ مگابیت‌بر‌ثانیه است و پهنای باند فوق‌العاده‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در حال حاضر در اکثر نقاط کشور از ADSL استفاده می‌شود؛ اما، VDSL به‌ سرعت دارد جایگزین این روش قدیمی می‌شود. برای بهره‌مندی از فناوری VDSL باید از مودم‌های سازگار، یعنی مودم VDSL استفاده شود.


همچنین بخوانید :
"با VDSL از ADSL سبقت بگیرید !"


تولد اولین نوزاد مودم VDSL

فناوری VDSL برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ در یک تحقیق مشترک توسط موسسه Bellcore و دانشگاه استنفورد منتشر شد. در این مطالعه، پژوهشگران به‌دنبال یک جایگزین مناسب برای دو تکنولوژی متداول آن زمان یعنی HDSL و ADSL بودند. این دو شیوه‌ سرعتی معادل ۱٫۵ مگابیت‌بر‌‌ثانیه داشتند. نتیجه‌ی تحقیقات کشف، روشی برای انتقال داده‌های متقارن و نامتقارن با سرعت بالای ۱۰ مگابیت‌بر‌‌ثانیه بود که VDSL نام گرفت. استاندارد VDSL2 بعدها ارائه شده که سرعت خالص ۴۰۰ مگابیت‌‌بر‌ثانیه را فراهم می‌کند و داده‌ها روی کابل‌هایی از نوع زوج به‌هم‌تابیده با پهنای باند ۳۵ مگاهرتز منتقل می‌شوند. مودم VDSL دستاورد پروفسور Cioffi،  استاد دانشگاه استنفورد است. این پروفسور که همه او را به‌عنوان “پدر DSL ” می‌شناسند، تحقیقات زیادی در حوزه‌ی فناوری DSL انجام داده و مودم‌‌های ADSL و VDSL حاصل تلاش‌های اوست.

اولین مودم ساخته شده توسط ایسوس

تنوع، پیشرفت است

یک اتصال VDSL تا هفت باند فرکانسی را استفاده می‌کند؛ بنابراین، باتوجه به سطح ارائه‌ی خدمات، می‌توان حداقل تا حداکثر داده را ارسال کرد. سه نسل از این مودم‌ها تاکنون ارائه شده است و تفاوت اصلی آ‌ن‌ها در نرخ بالادستی و پایین‌دستی است. این سه دسته به شرح زیرند:

جدول پیشرفت vdsl

از کار مودم VDSL سر در بیاوریم

یک مودم VDSL از خطوط تلفن ثابت برای انتقال اطلاعات به اینترنت استفاده می‌کند. خطوط تلفن پهنای باند بالایی دارند و می‌توان از طریق این پهنای باند علاوه‌بر تبادل صدا، داده‌ها را نیز توسط یک ارتباط DSL به ISP منتقل کرد. مودم در این اتصال نقش واسطه‌ای را دارد که دستگاه‌های شما را به ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنت یا همان ISP متصل می‌کند. در تکنولوژی VDSL شما می‌توانید هم‌زمان از تلفن و اینترنت استفاده کنید. مودم VDSL از فرکانس‌های مختلفی برای انتقال داده استفاده کرده و به‌همین‌علت می‌توانید سرعت مدنظرتان را برای بارگیری و بارگزاری داده‌های خاص انتخاب کنید.

مودم های VDSL قرار گرفته در منزل

ADSL یک پدر خوب برای VDSL

اغلب افراد زمانی‌که صحبت از مودم VDSL می‌شود، این سؤال برایشان پیش می‌آید که VDSL چه فرقی با ADSL دارد؟ کوتاه‌ترین پاسخ به این سؤال این است که VDSL نسل جدید تکنولوِژی ADSL است که سرعت بالاتری دارد؛ اما، این یک جواب کامل نیست. در ادامه برخی از تفاوت‌ بین ADSL و VDSL را بررسی می‌کنیم.

 • سرعت: تفاوت اصلی این دو نوع اتصال، سرعت آن‌هاست. VDSL سرعت بسیار بیشتری نسبت به ADSL دارد. در VDSL سرعت بارگیری در حالت عادی ۷۰ مگابیت‌بر‌‌ثانیه و سرعت بارگذاری ۱۰ مگابیت‌‌بر‌ثانیه است؛ اگرچه به‌صورت تئوری این سرعت ۳۰۰ مگابیت‌بر‌‌ثانیه گفته شده است. سرعت تکنولوژی ADSL در حالت عادی ۲۴ مگابیت‌‌بر‌ثانیه یا کمتر از آن است. برای درک بهتر این ارقام باید بگوییم با تکنولوژی VDSL شما می‌توانید ویدئوهای یوتیوب را بدون هیچ تاخیری مشاهده کنید.
 • دسترسی: بیشتر ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) در جهان خدمات ADSL ارائه می‌دهند در حالی‌که VDSL هنوز در بسیاری مناطق در دسترس نیست.
 • قیمت: اگرچه تفاوت قیمت زیادی میان این دو نوع تکنولوژی وجود ندارد؛ اما، برخی ارائه دهندگان قیمت بالاتری برای تکنولوژِی VDSL در نظر گرفته‌اند.
 • کاهش سیگنال با افزایش فاصله: افزایش فاصله در هر دو تکنولوژی، تاثیر مستقیمی بر قدرت سیگنال و در نتیجه سرعت دارد و باعث کاهش هر دو می‌شود؛ اما، در مودم‌های VDSL این کاهش سرعت نسبت به ADSL کمتر است.

مهربانی‌ها و نامهربانی‌های مودم VDSL

گرچه در فناوری VDSL اتصال بین کاربر و ISP از نوع اتصالات قدیمی‌تر است، اما ترکیبی است از فناوری‌های قدیمی باند پهن و فناوری‌های جدید مبتنی بر فیبر نوری. به‌طورکلی ظهور تکنولوژی VDSL را می‌توان انقلابی در سرعت اینترنت خانگی دانست؛ پیشرفتی که خوبی‌ها و بدی‌هایی را به‌همراه داشته است. در ادامه راجع به مزایا و معایب VDSL صحبت می‌کنیم. دقت کنید که این مزایا صرفا برای VDSL ذکر شده نه انواع دیگر آن.

وقتی VDSL مهربان است

 • سرعت: مهم‌ترین مزیت این تکنولوژی سرعت بالای آن است.
 • خدمات VOIP: اتصالات تکنولوژی VOIP از طریق خطوط VDSL بهتر برقرار می‌شوند و می‌توان چندین خط را روی یک اتصال تنظیم کرد. این ویژگی خصوصا برای مشاغلی که قصد دارند با استقاده از VOIP، تعداد خطوط تلفن خود را کاهش دهند، بسیار کاربردی است.
 • اتصال مداوم و سریع: در VDSL تقریبا سرعت دانلود و آپلود برابر است و برای پخش‌های جریانی نظیر کنفرانس‌ها بسیار مناسب است.
 • دسترسی به سرور: با کمک VDSL می‌توان میزبانی سرور را در یک مکان انجام داد؛ زیرا، این اتصال می‌تواند دائما برقرار باشد و برای شرکت‌هایی که نیاز به سرور اختصاصی دارند، راهکار خوبی به شمار می‌رود.

وقتی VDSL نامهربان است

 • تعداد کانکشن محدود: این فناوری توانایی مدیریت هزاران اتصال هم‌زمان را ندارد و ممکن است افت سرعت و کیفیت در اتصال بروز کند. برای اتصالات با حجم بالا یک VDSL2 بهتر جواب می‌دهد.
 • فاصله از ISP: سرعت انتقال داده در تکنولوژی VDSL به فاصله‌ی میان مودم تا ISP مرتبط است و هرچه این فاصله بیشتر باشد، سرعت کاهش می‌یابد.

تی پی لینک 2آنتنه مناسب کارهای روزانه

شاخ‌ترین مودم‌های VDSL در ایران

تکنولوژی VDSL مدتی است در ایران پیاده‌سازی شده و مودم‌‌های VDSL  بازار خوبی پیدا کرده‌اند. یکی از بهترین و پرطرفدارترین برندها، مودم تی‌پی لینک است که در بازار ایران نیز موجود است. در ادامه به معرفی ۴ مودم VDSL پرسرعت در ایران می‌پردازیم:

 • تی‌پی‌لینک Archer VR400: این مودم از نوع ADSL2+/VDSL و دو بانده است که از سرعت ۳۰۰ مگابیت‌بر‌‌ثانیه پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌های نظیر کنترل کودک، شبکه‌ی مهمان و IPTV را دارد.
 • ایسوس DSL-AC88U: یک مودم ۴ آنتنه و بسیار پرقدرت مجهز به فناوری WIFI 5 است و بیشتر برای پخش جریانی و بازی آنلاین کاربرد دارد.
 • ایسوس DSL-AC55U: این مودم بی‌سیم شرکت ایسوس از پرفروش‌ترین مودم‌های دنیاست که مناسب کاربری خانگی است و ماکسیمم سرعت آن ۳۰۰ مگابیت‌‌بر‌ثانیه است.
 • دی لینک DSL-2877AL: این مودم ۳ آنتنه، از نوع ADSL2+/VDSL2 و دو بانده است که سرعت ۷۵۰ مگابیت‌بر‌ثانیه را پشتیبانی می‌کند که مناسب کاربری خانگی محسوب می‌شود.شرکت دی لینک با ساخت بهترین مودم‌های دنیا جزو برترین شرکت‌ها محسوب می‌شود.

شاخ‌ترین مودم‌های VDSL در سال ۲۰۲۱

مودم VDSL یک وسیله‌ی پرکاربرد و پرتقاضا در دنیای تجهیزات دیجیتال است. پیشرفت فناوری منجر به رقابت شدیدی در شبکه‌های اینترنتی شده است. هرچه سرعت اینترنت بیشتر باشد، عملکرد شما نیز بهتر خواهد بود؛ به‌همین‌علت، مردم دائما به‌دنبال مودم‌های مدرن‌تر هستند تا سریع‌ترین اتصال به‌ اینترنت را برایشان فراهم کند. در این رقابت مودم‌های VDSL از همه جلوتر هستند. بهترین مودم‌های VDSL در سال ۲۰۲۱ طبق بررسی bestreviews مودم‌های زیر هستند.

 • TP-Link AC1200: این مودم وایرلس برای ADSL و VDSL کاربرد دارد. فناوری beamforming در این مودم قدرت سیگنال را به‌خوبی تقویت می‌کند و اتصالی پایدار و کارآمد تامین می‌کند.
 • TP-Link TL-Link Archer VR400 V3 AC1200: این مودم نیز از نوع وایرلس بوده و برای هر دونوع اتصال ADSL/VDSL کاربرد دارد. از این مودم می‌توان برای انواع اتصالات کابلی، فیبرنوری و ۳/۴G استفاده کرد.
 • TP-Link AC1600: یک مودم وایرلس دو بانده که به دانگل ۰ نیز مجهز است. اتصالات این مودم از نوع پایدار و تا ۳۰۰ مگابیت‌‌بر‌ثانیه را نیز پشتیبانی می‌کند.
 • ASUS DSL-AC68U AC1900: این مودم از نوع وایرلس و دوبانده است که برای اتصال VDSL/VDSL2+ کاربرد دارد. دانگل این مودم از نوع ۰ است و سرعت بالایی دارد و جزو بهترین مودم VDSL سال ۲۰۲۱ می‌باشد.

شاخ‌ترین های 2021-ایسوس جزو یکی از پرطرفدارترین هاست!

مودم VDSL به دردتون می‌خوره یا نه؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم یک مودم VDSL برای تمام افرادی که به اینترنت پرسرعت نیاز دارند، مناسب است. افراد دورکار، گیمرها، مدیرانی که جلسات آنلاین برگزار می‌کنند و کلیه‌ی افرادی که کارشان با اینترنت گره‌خورده است، می‌توانند با این مودم از سرعت بالای اینترنت لذت ببرند. خوشبختانه در نقاط زیادی از کشور این نوع اتصال به اینترنت پشیبانی می‌شود و افراد با جایگزینی ADSL با VDSL، می‌توانند از اینترنت پرسرعت استفاده کنند.همان طور که پیش‌تر گفتیم، مودم‌های VDSL به‌خوبی از فناوری VOIP پشتیبانی می‌کنند؛ بنابراین، برای شرکت‌هایی که از این روش برای تماس‌های تلفنی بهره می‌برند، انتخاب مودم‌های VOIP، یک گزینه‌ی عالی است.

SOS برای خرید مودم VDSL

خرید مودم VDSL می‌تواند سرعت اینترنت شما را تا حد زیادی بهبود دهد؛ اما، انتخاب و خرید مودم نیز مانند هر وسیله‌ی الکترونیکی دیگر نیاز به بررسی دارد و باید قبل از خرید به تمامی جوانب توجه داشته باشید. از جمله فاکتورهایی که باید قبل از خرید مودم VDSL بررسی کنید، این‌ها هستند:

 • سازگاری ISP: پیش از خرید مودم از نوع VDSL باید مطمئن شوید که ISP شما این نوع سرویس را ارائه می‌دهد یا خیر. البته اغلب مودم‌های VDSL قابلیت اتصال از طریق ADSL را هم دارند و شما با یک تیر دو نشان می‌زنید.
 • پشتیبانی سرعت: برخی مودم‌ها سرعتی که تبلیغ می‌کنند، مربوط به سرعت دانلود است نه آپلود. شما باید قبل از خرید از طریق سایت تولیدکننده، جزئیات دقیق سرعت مودم را بررسی کنید.
 • تعداد پورت: اگر از آن دسته افرادی هستید که استفاده از LAN به‌جای وایرلس را ترجیح می‌دهید، باید حتما به تعداد پورت توجه کنید؛ خصوصا اگر برای یک شرکت یا محلی با چند سیستم دسکتاپ می‌خواهید مودم بخرید.
 • طرح مودم: توجه به ظاهر و اندازه‌ی مودم در هنگام خرید مسئله‌ای مهم است که اغلب افراد از آن چشم‌پوشی می‌کنند. یک مودم معمولا مدت زمان زیادی در جای ثابتی قرار می‌گیرد و نباید فضای زیادی اشغال کند و دست‌و‌پاگیر باشد.
 • دامنه‌ی وایفای: اگر برای یک آپارتمان بزرگ یا چندطبقه قصد خرید مودم VDSL دارید باید قدرت وایفای را در نظر داشته باشید تا در تمامی نقاط خانه بتوانید از وایفای مودم استفاده کنید.
 • گارانتی: یک مسئله‌ی مهم در خرید مودم VDSL گارانتی آن است، حتما در هنگام خرید دقت کنید که مودم گارانتی حداقل شش ماهه داشته باشد.

رنگ مشکی tp link دارای 3آنتن

سخن پایانی

در عصر ارتباطات، دسترسی به اینترنت یکی از ملزومات زندگی انسان‌هاست. مشاغل زیادی وجود دارد که کارشان با اینترنت گره خورده و کارمندان باید به اینترنت پرسرعت مجهز باشند. کلاس‌های مجازی، وبینارها، جلسات آنلاین و بسیاری کارهای دیگر که روزانه افراد با آن‌ها درگیرند و  نقش اینترنت را در زندگی انسان‌ها بیش از هر زمان دیگری پررنگ کرده‌اند. سرعت فاکتور اساسی برای دسترسی و کیفیت اینترنت است که با کمک تکنولوژی‌های روز دنیا از جمله VDSL تا حد زیادی بهبود پیدا کرده است. یک مودم VDSL امکان اتصال سریع و پایدار به اینترنت را برای شما فراهم می‌کند و می‌توانید از کیفیت بالای سرویس اینترنتی خود نهایت لذت را ببرید.

نظر شما در مورد مودم‌های VDSL چیست؟ فکر می‌کنید این نوع مودم می‌تواند به‌درستی پاسخگوی نیاز شما به اینترنت باشد؟ از کدام ISP اشتراک VDSL گرفته‌اید؟ برند مودم VDSLتان چیست؟ آیا از آن راضی هستید؟

سوالات متداول

۱- چطور بفهمیم که خطوط ما از ADSL به VDSL ارتقا پیدا کرده است؟

 بهترین راه برای فهمیدن این مطلب این است که تست سرعت انجام دهید. در صورتی‌که سرعت اینترنت شما از ۲۰ مگابیت‌ثانیه کمتر است، واضح است که اینترنت شما همچنان همان ADSL است و بروز نشده.

۲- VDSL چقدر از ADSL سریع‌تر است؟

 سرعت VDSL نسبت به ADSL برای دانلود تقریبا ۵ برابر و برای آپلود تقریبا ۱۰ برابر بیشتر است. البته این سرعت در عمل ممکن است کمتر از تئوری باشد؛ اما، به‌طورکلی خیلی سریع‌تر از ADSL است.

۳- آیا برای دسترسی به VDSL حتما باید خط تلفن داشته باشیم؟

بله، در حال حاضر اینترنت VDSL از طریق خطوط تلفن قابل دسترسی است و به این وسیله با ISP ارتباط برقرار می‌کند.


پیج اینستاگرام ایزی مارکت

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


You've just added this product to the cart: