خرید هارد اکسترنال چگونه دردسرهای ما را کم می‌کند؟

خرید هارد اکسترنال چگونه دردسرهای ما را کم می‌کند؟

تصور کنید در حین دانلود چند فیلم و سریال جدید برای گذراندن شب‌های دلچسب پاییزی پیش رو هستید که ناگهان با خطای پر بودن حافظه‌ی لپ تاپتان مواجه می‌شوید و دانلود سریال‌تان نیمه کاره می‌ماند! حالا ناچارید برای دریافت فایل کامل سریال، چندین و چند فیلم موردعلاقه‌تان را از روی حافظه‌ی دستگاه‌تان پاک کنید و تا سالیان دراز برای از دست دادن آن آرشیو فوق‌العاده غصه بخورید. یا فکر کنید، بازی سنگینی که به تازگی روی لپ تاپتان نصب کرده‌اید به کلی دستگاهتان را کند کرده و دیگر از کار کردن با آن لذت نمی‌برید! خب همه‌ی ما درست در همین نقاط حساس از زندگی‌مان آرزو کرده‌ایم که ای کاش خرید هارد اکسترنال را پشت گوش نمی‌انداختیم تا مجبور نباشیم برای کندی لپ تاپ یا از دست رفتن آرشیومان غصه بخوریم. اما چرا خرید هارد اکسترنال تا این حد ضروری است؟ این گجت کوچک چگونه دردسرهای ما را کم می‌کند؟ برای رسیدن به پاسخ و استفاده از یک راهنمای خرید هارد اکسترنال جامع این مقاله را مطالعه نمایید.

هاردی که روی یک میز قرار دارد.

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:


هاردهای اکسترنال در مقابل حافظه های داخلی

اگر نمی‌دانید هارد اکسترنال چیست ، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌های قبلی سایت ما را مطالعه نمایید. اما هارد اکسترنال و حافظه‌های داخلی شباهت بسیار زیادی به یکدیگر دارند. با وجود اینکه حافظه‌های داخلی برای فعالیت وابسته به وجود کامپیوتر هستند و در مقابل هاردهای اکسترنال به‌صورت مجزا مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دستگاه‌های گوناگون متصل می‌شوند، اما از نظر ساختار داخلی و کاربرد کاملا یکسان هستند. با این حال تفاوت‌هایی وجود دارد که هر یک باعث برتری یکی از این حافظه‌ها نسبت به دیگری می‌‌شوند.

برتری هارد اکسترنال نسبت به حافظه‌ی داخلی

 • ظرفیت بالا: هارد اکسترنال به شما اجازه می‌دهد تا حجم بسیار بالایی از فایل‌های گوناگون را ذخیره کنید و برخی مدل‌های آن قابلیت ارتقا به ظرفیت بالاتر را نیز دارند.
 • قابلیت جابه‌جایی: این حافظه‌های خارجی قابل جابه‌جایی هستند و می‌توانید آن‌ها را با خود هر جایی ببرید. همین موضوع باعث می‌شود که انتقال داده‌ها بین هارد اکسترنال و دستگاه های گوناگون ممکن شود.
 • وزن پایین: قابل حمل بودن این هاردها باعث می‌شود که وزن سبک و ظاهری جمع و جور داشته باشند. به همین خاطر شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را در جیب یا کیفتان قرار دهید.
 • استفاده‌ی آسان: علاوه بر موارد بالا، استفاده از هارد اکسترنال نیز ساده‌تر است. چرا که نیاز به فرمت خاصی ندارد و کافی است به دستگاه موردنظر متصل شود تا اطلاعات را بازخوانی، منتقل یا ذخیره کند.
 • امنیت بالاتر: در نهایت، به دلیل جابه‌جایی راحت‌تر این هاردها، می‌توانید خاطر جمع باشید که اطلاعات مهم‌تان همواره در جیب‌تان قرار دارد و کسی نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. این یکی از مزایای فوق‌العاده جالب خرید هارد اکسترنال است.

خرید هارد اکسترنال: یک ضرورت

همانطور که گفتیم هاردهای اکسترنال مزایای مخصوص به خود را دارند و مهم‌ترین مزیت آن‌ها قابل حمل بودن است. اما این هاردها ویژگی‌های دیگری هم دارند که لزوم خرید هارد اکسترنال را چندین برابر می‌کنند:

 • یک پشتیبان خوب برای داده‌های شماست: اکسترنال هارد به شما اجازه می‌دهد تا هر زمان که لازم بود از داده‌‌های خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. بالاخره حادثه هیچگاه خبر نمی‌کند و یک اشتباه کوچک می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات ارزشمند موجود درکامپیوترتان شود. پس خرید هارد اکسترنال خیال شما را از بابت حذف شدن اطلاعات مهم‌تان راحت می‌کند.
 • قابلیت استفاده‌ی آفلاین از اطلاعات را فراهم می‌کنند: هارد اکسترنال به نحوی طراحی شده است که همواره اطلاعات موردنیازتان را در دسترس نگه دارد تا شما بتوانید با اتصال آن به دستگاه‌هایی همچون لپ تاپ از داده‌های ذخیره شده‌ی خود استفاده کنید. پس هارد اکسترنال می‌تواند پیش از سفر یا مراجعه به مکانی که در آن دسترسی مناسبی به اینترنت ندارید، به کمک‌تان بیاید و اطلاعات ضرری را در اختیارتان قرار دهد.
 • هزینه‌ی پایین‌تر: هارد اکسترنال نسبت به سایر ابزارهای ذخیره‌ی اطلاعات از قیمت پایین‌تری نیز برخوردار است. چرا که برای داشتن آن نیاز به خریداری یک لپ تاپ یا خرید ظرفیت ماهیانه ندارید. درواقع شما می‌توانید با یک بار هزینه کردن یک منبع ذخیره‌ی فوق‌العاده داشته باشید.

این دستگاه‌ها به راحتی در جیب جا می‌شوند

انواع هاردهای اکسترنال

هاردهای اکسترنال از نظر نوع حافظه و درگاه ارتباطی به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند. اما شناخته شده‌ترین دسته‌بندی هارد اکسترنال، نوع حافظه‌ی استفاده شده در آن است که به دو نوع حافظه‌ی HDD و SSD تفکیک می‌شود.

 • هارد اکسترنال HDD: هارد دیسک درایو اکسترنال یا HDDها یکی از از رایج‌ترین انواع هاردهای اکسترنال هستند که از ظرفیت‌های بسیار بالا و سرعت قابل قبولی برخوردارند. کارکرد این نوع از هاردها به‌صورت مکانیکی با استفاده دیسک‌های مغناطیسی است.
 • هارد اکسترنال SSD: دیسک حالت جامد یا SSD، نوعی دیگری از حافظه است که فرآیند ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات را با کمک مدارها انجام می‌دهد و هیچ قطعه‌ی مکانیکی در آن‌ها استفاده نشده است. این نوع از هاردهای اکسترنال دارای سرعت بسیار بالا هستند.

رازهای موجود در دل هاردهای اکسترنال

همانطور که در بخش قبل به آن اشاره کردیم، هاردها از نظر ساختار داخلی خود به دو گروه HDD وSSD تقسیم می‌شوند. هاردهای HDD مکانیکی هستند و از قطعاتی همچون سَری خوانش و نگارش، بازوی محرک و پلاتر یا دیسک‌هایی تشکیل شده‌اند که توسط یک موتور محرکه به گردش در می‌آیند و اطلاعات را در قالب کدهای مغناطیسی ثبت می‌کنند. در هنگام بازخوانی داده‌‌ها نیز کدهای ثبت شده روی دیسک‌ها توسط سَری با چشمی مغناطیسی رمزگشایی می‌شود و به کامپیوتر شما انتقال پیدا می‌کند.

ساختار درونی SSDها به مراتب ساده‌تر از هاردهای HDD است، چرا که تنها از یک مادر برد و رشته‌‌های مدار تشکیل شده است. اطلاعات شما درون مادر برد این نوع از هارد اکسترنال قرار می‌گیرد و با کمترین میزان سر و صدا و بدون گرمایش دستگاه، ذخیره یا بازخوانی می‌شود.

هاردی که به یک لپ تاپ متصل شده است.

آیا هاردهای اکسترنال از اطلاعاتمان به خوبی نگهداری میکنند؟

حال که با مزایا و ماهیت هاردهای اکسترنال آشنا شدید، شاید برایتان سوال پیش بیاید که آیا این هاردها قابل اعتماد هستند؟ آیا می‌توانند به خوبی از اطلاعات ارزشمند من محافظت کنند؟

باید در جواب بگوییم که بله! هارد اکسترنال یک گجت کاربردی و کاملا قابل اعتماد است. آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اطلاعات شما را به خوبی محفوظ نگاه دارند و در صورت بروز خطا و پاک شدن اطلاعات آن‌ها را بازیابی کنند.

امنیت اطلاعات شما درون هارد اکسترنال تضمین شده است. چرا که این اطلاعات به‌صورت کدهای مغناطیسی ذخیره می‌شوند و رمزگشایی آن‌ها کار هرکسی نیست. از سوی دیگر آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که با گذاشتن رمز روی داده‌هایتان آن‌ها را بیش از پیش محافظت کنید. پس می‌توانید خاطر جمع باشید مادامی که از هارد اکسترنالتان به‌خوبی محافظت کنید اطلاعات شما درون آن محفوظ خواهند ماند.

حداقل و حداکثر ظرفیت هاردهای اکسترنال موجود در بازار ایران و جهان

پیش از پیشرفت چشمگیر درایوهای حافظه، هاردهای اکسترنال ظرفیتی بسیار محدود داشتند. یعنی تنها قادر به ذخیره‌ی حجم مشخصی از داده‌ها بودند که این مقدار چندان چشمگیر نبود. کمترین ظرفیت هارد اکسترنال ۵۱۲ مگابایت است که مساوی با یک بخش از دیسک مغناطیسی است. هرچه ظرفیت دیسک بیشتر باشد بخش‌های بیشتری با ظرفیت ۵۱۲ مگابایت دارد. به مرور زمان و با دستیابی به تکنولوژی ساخت دیسک‌ها قوی‌تر، این ظرفیت به گیگابایت و سپس ترابایت افزایش یافت. اکنون بیشترین ظرفیت هارد اکسترنال ۱۲ ترابایت است که می‌تواند حجم بسیار وسیعی از اطلاعات را در خود جای دهد.

هارد رو میزی و هارد جیبی

وقتی از سرعت هارد اکسترنال حرف میزنیم، دقیقا از چه حرف می زنیم؟

هنگامی که از سرعت هارد اکسترنال صحبت می‌کنیم، به‌طور ناخودآگاه سرعت بازخوانی اطلاعات به ذهنمان متبادر می‌شود. اما واقعیت این است که سرعت هارد اکسترنال وابسته به سه فاکتور بسیار مهم است:

 • دیسک مبدا: دیسکی است که اطلاعات روی آن قرار دارند و بازخوانی یا انتقال داده‌ها از آن انجام می‌شود.
 • رابط انتقال داده‌ها: رابط انتقال داده‌ها درواقع همان کابل USB و درگاهی است که هارد اکسترنال شما از طریق آن‌ها به دیسک دیگر متصل می‌شود.
 • دیسک مقصد: دیسک مقصد، دیسکی است که داده‌‌ها به آن ارسال می‌شوند و گاها برای ذخیره‌سازی یا نصب فایل مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همانطور که می‌بینید این فاکتورها کاملا متغیر هستند و نمی‌توان برای آن‌ها حداکثر و حداقل سرعت در نظر گرفت. چرا که هارد اکسترنال پرقدرت شما در برخی مواقع در نقش دیسک مبدا و در مواردی نقش دیسک مقصد را ایفا می‌کند و سرعت خود هارد و درگاه USB آن به خودی خود سرعت نهایی نقل و انتقال داده‌ها را مشخص نخواهد کرد. با این وجود هاردهای اکسترنال SSD از سرعتی به مراتب بالاتر بهره‌مند هستند و می‌توانند فرایند ذخیره و بازیابی داده‌ها را با سرعت بسیار بیشتری انجام دهند.

به کدام بیشتر اعتماد کنیم: هارد اکسترنال SSD یا هارد اکسترنال HDD

اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از انواع هارد اکسترنال قابل اعتمادتر هستند، کافی است نگاهی به ساختار داخلی آن‌ها بیندازید. همانطور که گفتیم هارد اکسترنال HDD دارای قطعات متحرک است و هارد SSD با کمک یک مادربرد کار می‌کند. اما این ساختار فنی چه ارتباطی با قابل اطمینان بودن این گجت‌ها دارد؟

خب بگذارید این گونه بگوییم که هرچه مقاومت هارد اکسترنال شما دربرابر شوک و ضربه بیشتر باشد، اطلاعات شما در هاردتان محفوظ‌تر خواهند بود و امکان از دست رفتن هارد اکسترنال بر اثر ضربه به صفر می‌رسد. البته که برخی از هاردهای اکسترنال HDD ضد ضربه و مقاوم در برابر شوک هستند، اما بپذیرید یا نه قطعات داخلی متحرک آن در فضایی خالی قرار گرفته‌اند و می‌توانند به راحتی با ضربه‌ای از هم جدا شوند. اما این مشکل در هاردهای SSD وجود ندارد و اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که با هاردتان برخورد ملایمی ندارید، ما خرید هارد اکسترنال SSD را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

هارد سری my book وسترن دیجیتال

آداپتور در هاردهای اکسترنال: یک نیاز یا یک دردسر

سوالی که همیشه برای طرفداران استفاده از هارد اکسترنال پیش می‌آید این است که هاردهای اکسترنال معمولی بهتر هستند یا هاردهایی که به کمک آداپتور متصل می‌شوند؟ خب پاسخ به این سوال کمی پیچیده است، چرا که به عوامل گوناگونی بستگی دارد. اما به‌طور کلی، هاردهای اکسترنال دارای آدپتور معمولا دیسک‌های ۳.۵ اینچی دارند که سرعت گردش آن‌ها ۷۲۰۰ دور در دقیقه است و این درحالی است که دیسک‌های ۲.۵ اینچی هاردهای بدون آداپتور تنها ۵۴۰۰ دور در دقیقه گردش دارند. همین موضوع آن‌ها را برای کارهای تخصصی مثل تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از فایل‌های بزرگ مناسب‌تر می‌سازد. اما هنگامی که پای قابلیت حمل آسان و استفاده‌ی بدون دردسر در میان باشد هاردهای بدون آداپتور عملکرد بسیار بهتری ارائه می‌دهند. بنابراین اگر حوصله‌ی حمل و نقل آداپتور را ندارید و دوست ندارید که در شرایط بی برقی کارتان لنگ بماند خرید هارد اکسترنال معمولی بهترین انتخاب برای شماست.

هنگام خرید هارد اکسترنال به سرعت پورت ها توجه کنید

پیش از این هم اشاره کردیم که نوع کابل و پورت USB هارد اکسترنال می‌تواند تاثیر چشمگیری در سرعت انتقال داده‌‌ها داشته باشد. پس یکی از فاکتورهای بسیار مهم در حین خرید هارد اکسترنال، توجه به نوع پورت و آشنایی با سرعت آن‌هاست. معمولا هاردهای اکسترنال با پورت‌های زیر تولید می‌شوند که حداکثر سرعت هر یک به این شرح است:

 • USB 1.1: سرعت این درگاه‌ها تا ۱۲ مگابیت بر ثانیه است؛
 • USB 2.0: این نوع از درگاه‌‌ها تا ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه را پوشش می‌دهند؛
 • USB 3.0: حداکثر سرعت این درگاه ۴.۸ گیگابیت بر ثانیه است؛
 • Firewire 400: تا ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه را پوشش می‌دهد و از USB 2.0 ضعیف‌تر عمل می‌کند.؛
 • Firewire 800: با حداکثر سرعت ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه از USB 2.0 سریع‌تر و از USB 3.0 کندتر است؛
 • eSATA: از ۱٫۵ تا ۳ گیگابیت بر ثانیه را پوشش می‌دهد و ضعیف‌تر از USB 3.0 عمل می‌کند؛
 • Thunderbolt: تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه سرعت دارد و سریع‌ترین درگاه موجود دربین هاردهای اکسترنال است.

حافظه جانبی که به یک لپ تاپ متصل است

چگونه اطلاعات روی هاردهای اکسترنال را از دستبرد حفظ کنیم؟

برای محافظت از اطلاعات موجود در هارد اکسترنال خود می‌توانید از برنامه‌های رمزنگار استفاده کنید. به این ترتیب که یکی از برنامه‌های رمزنگار همچون TrueCrypt یا StorageCrypt را روی کامپیوتر خود دانلود و نصب می‌کنید. سپس با متصل کردن هارد اکسترنال به کامپیوتر صبر می‌کنید تا داریو شما توسط نرم‌افزار شناخته شود و سپس عملیات رمزگذاری هاردتان را با کمک این نرم افزارها انجام می‌دهید. فقط فراموش نکنید که عملیات رمزگذاری، هارد شما را فرمت خواهد کرد؛ پس قبل از اقدام به رمزگذاری، داده‌‌های مهم را به کامپیوترتان منتقل کنید.

چه چیزهایی هارد اکسترنالمان را نابود می کند؟

هارد اکسترنال نیز همچون بسیاری از گجت‌های الکترونیکی دیگر در مواجهه با شرایط بیرونی و درونی خاصی دچار آسیب‌دیدگی می‌شود. شوک، ضربه، رطوبت، گرما یا سرمای بیش از اندازه، نوسان جریان الکتریکی و همچنین ویروس‌ها می‌توانند به سادگی هارد اکسترنال شما را از پا در بیاورند. بنابراین ضروری است که در هنگام خرید هارد اکسترنال یک کیف هارد اکسترنال مناسب نیز برای آن خریداری کنید و پیش از خرید حتما از مقاومت بالای هارد خود مطمئن شوید.

ویروس ها با هارد اکسترنال ما چه می کنند؟

ویروس‌ها به روش‌های متفاوتی روی هارد اکسترنال تاثیر می‌گذارند، اما یکی از مخرب‌ترین تاثیرات ویروس روی هاردها، پر شدن بی‌مورد ظرفیت هارد اکسترنال و بلااستفاده شدن آن است. داغ شدن بیش از حد هارد به دلیل افزایش سرعت خوانش دستگاه که می‌تواند منجر به بروز اشکالات سخت افزاری شود نیز، یکی دیگر از تاثیرات مخرب ویروس‌هاست. در برخی موارد نیز ویروس‌ها به داده‌‌های موجود در هارد حمله کرده و آن‌ها را از روی حافظه پاک می‌کنند که می‌تواند ضرر بزرگی را به صاحبین هارد اکسترنال وارد نماید.

با یک هارد اکسترنال خراب چه کنیم؟

راهکار مواجهه با یک هارد اکسترنال خراب کاملا به نوع خرابی آن بستگی دارد. برخی مشکلات با تعمیرات نرم‌افزاری و برخی دیگر با تعمیرات سخت افزاری قابل حل هستند. پس پیشنهاد می‌کنیم که درصورت بروز مشکل پیش از هر اقدامی هارد اکسترنال خود را برای بررسی موضوع به یک مرکز تخصصی و رسمی تعمیرات هارد اکسترنال ببرید.

هارد ضد ضربه، ضامن اطلاعات شما

بهترین هاردهای اکسترنال در سال ۲۰۲۰

برای آشنایی با بهترین هاردهای اکسترنال، نگاهی به فهرست زیر بیندازید:

 • Buffalo MiniStation Extreme NFC
 • Western Digital My Passport Ultra 4TB
 • Samsung T5 SSD
 • Adata SD700
 • WD My Book Duo 4TB
 • Buffalo MiniStation Thunderbolt
 • Seagate Backup Plus Desktop Drive 5TB
 • Western Digital My Passport Wireless Pro
 • LaCie Porsche Design Mobile Drive 4TB
 • iStorage diskAshur 2TB

ما به شما این هاردهای اکسترنال را پیشنهاد می کنیم

از آنجا که کیفیت و داشتن خدمات پس از فروش در خرید هارد اکسترنال حرف اول را می‌زند ما به شما خرید هاردهای اکسترنال زیر را پیشنهاد می‌دهیم:

برای خرید یک هارد اکسترنال باید چه مبلغی بپردازیم؟

قیمت هارد اکسترنال به فاکتورهای مختلفی وابسته است. ظرفیت، سرعت، ساختار فنی هارد اکسترنال، نام برند تولید کننده، نرخ روزانه‌ی ارز و گارانتی روی قیمت هارد اکسترنال تاثیرگذارند و نمی‌توان یک بازه‌ی قیمتی مشخص را برای آن‌ها در نظر گرفت. اما توصیه‌ می‌کنیم که قیمت را به عنوان آخرین فاکتور خرید هارد اکسترنال در نظر بگیرید. چرا که خرید هارد اکسترنال باکیفیت یک سرمایه‌گذاری خوب برای سال‌‌های پیش روی شماست و خرید هارد اکسترنال ارزان قیمت ، ممکن است شما را به دردسر انداخته و حتی اطلاعات شمارا از بین ببرد!

حافظه جانبی ضد آب

سخن پایانی

خرید هارد اکسترنال یکی از کارهایی است که باید در برنامه‌ی خود قرار دهید. با افزایش سرسام آور قیمت لوازم دیجیتالی، خرید هارد اکسترنال خوب با قیمتی مناسب تبدیل به چالش بزرگی برای دوست‌داران این گجت کاربردی شده است. به همین خاطر بد نیست از تخفیفات ما استفاده کنید و یک هارد اکسترنال قدرتمند و دارای گارانتی را با قیمتی باور نکردنی تهیه کنید! پس اگر قصد خرید اینترنتی هارد اکسترنال را دارید، همین الآن از منوی لوازم جانبی سایت ما، وارد بخش لوازم جانبی کامپیوتر و لپ تاپ شده و هارد جانبی مورد نظر خود را خریداری کنید.

نظر شما درمورد هارد اکسترنال چیست؟ به نظر شما خرید هارد اکسترنال ضروری است؟ شما چه مدل هارد اکسترنالی را پیشنهاد می‌دهید؟ نظرات، پیشنهادات و سوالات خود را از بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

۱- آیا هاردهای اکسترنال ضد آب هستند؟

برخی از مدل‌های هارد اکسترنال ضدآب و ضد ضربه هستند.

۲- چگونه می‌توان اطلاعات پاک شده از روی هارد اکسترنال را بازیابی کرد؟

این کار با کمک نرم افزارهای بازیابی اطلاعات امکان‌پذیر است و در ۹۰ درصد مواقع می‌تواند اطلاعات از دست رفته را به شما باز گرداند.

۳- هاردهای اکسترنال چه مدت زنده اند؟

طول عمر تقریبی هاردهای اکسترنال چیزی بین ۳ تا ۵ سال است.

۴- چگونه می توانیم از داده های روی هارد اکسترنال پشتیبان تهیه کنیم؟

برای این کار می‌توانید از یک هارد اکسترنال دیگر یا نرم افزارهای بک آپ در ویندوز استفاده کنید.

۵- اگر هارد اکسترنال را پس از استفاده unplug نکنیم چه اتفاقی رخ می دهد؟

جدا یا unplug نکردن هارد اکسترنال موجب افزایش دمای دستگاه و کارکرد بی‌رویه‌ی آن می‌‌شود که در نهایت منجر به کاهش عمر گجتتان خواهد شد.

۶- آیا امکان خرید آنلاین هارد اکسترنال اقساطی از سایت ایزی مارکت وجود دارد؟!

بله، شما می توانید شرایط خرید اقساطی را در سایت ما مطالعه نمایید.
پیج اینستاگرام ایزی مارکت

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart: