کیبوردی بخرید که مناسبتان است!

خرید کیبورد
Category: بلاگ برچسب ها:

کیبوردی بخرید که مناسبتان است!

کیبورد وسیله‌ای است که اغلب افرادی که روزانه با کامپیوتر سروکار دارند، با آن انس گرفته‌اند. صفحه کلید از پرکاربردترین تجهیزات کامپیوتر است و عملکرد کامپیوتر تا حد زیادی به آن وابسته است. از آنجا که افراد زمان زیادی از این وسیله استفاده می‌کنند، ساختار مناسب و کیفیت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید در هنگام خرید کیبورد جدید یا تعویض صفحه کلید قدیمی خود، حتما به این نکته توجه کنید. مدل‌های مختلفی از صفحه‌ کلیدها در بازار وجود دارد و شما باید براساس کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید، مدت زمانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید و قابلیت حمل آن، بهترین نوع را برای خود انتخاب کنید و برای خرید کیبورد اقدام کنید.

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

چرا بشر به فکر اختراع کیبورد افتاد؟

در سال ۱۸۷۸، شولز و جیمز دنسمور ایده‌ی اولیه‌ی کیبورد را ارائه کردند. شولز به‌دلیل محدودیت‌های فیزیکی که فناوری‌های چاپ آن‌زمان داشت، تصمیم به ساخت یک روش راحت‌تر برای این‌کار گرفت. پیش از آن باید حروف یک کلمه در یک قالب کنارهم چیده می‌شدند و پس از آغشته شدن به جوهر با یک چکش فلزی روی کاغذ فشرده می‌شدند. از اثر این جوهر، کلمات روی کاغذ نقش می‌بستند. اختراع صفحه کلید باعث بالا بردن سرعت کار می‌شد؛ چون مرحله حروف‌چینی در قالب را حذف می‌کرد و تنها با فشردن حرف مربوط روی صفحه کلید، قالب آن حرف جوهراندود شده و روی کاغذ چاپ می‌شد.


همچنین بخوانید :
"کیبورد کامپیوتر از گذشته تا امروز"


ورود کیبورد به دنیای تکنولوژی

اولین کیبورد مدرن رایانه در سال ۱۸۶۸ توسط کریستوفر لاتام اختراع شد. این کیبورد برای ماشین تحریر ساخته شده بود و مدتی بعد از آن در سال ۱۸۷۷ شرکت رمینگتون شروع به تولید انبوه این ماشین‌های تحریر کرد. پس از یک‌سری تحولات فنی، این ماشین تحریر به تدریج به صفحه‌کلیدهای امروزی تبدیل شد. با گذشت زمان تکنولوژی‌های جدیدتر و طرح‌های مختلف ماشین تحریر به بازار عرضه شدند که کارایی‌ بیشتری داشتند؛ مثلا اختراع صفحه کلید Dvorak که در سال ۱۹۳۶ ثبت شد؛ البته به‌اندازه‌ی صفحه‌کلیدهای QWERTY محبوبیت نداشت. QWERTY فرمت فعلی صفحه‌کلیدهاست که ترتیبی مشخص از حروف در کنار هم قرار گرفته‌اند. این ترتیب براساس چگالی حروف در نوشته‌هاست و استانداردترین فرمت حروف محسوب می‌شود که به‌دلیل کارایی مناسب و راحتی استفاده، از همان ابتدا بسیار مورداستقبال قرار گرفت.

گونا‌گونی کیبوردها و کاربردهایشان

کیبورد لپ‌تاپ شما ممکن است همیشه بهترین گزینه برای تایپ کردن نباشد و شما مجبور شوید کیبوردی متناسب با نیازتان انتخاب کنید. انواع مختلفی از صفحه‌کلیدها برای کاربری‌های گوناگون وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها مناسب‌ترین را برای خودتان پیدا کنید. در ادامه به بررسی انواع کیبوردها می‌پردازیم:

صفحه کلید Qwerty

این مدل رایج‌ترین طرح صفحه‌ی کلید است که به فرمت ماشین‌های تحریر قدیمی طراحی شده و اغلب افراد با همین مدل کار می‌کنند. این مدل کیبورد برای کاربردهای روزمره ایده‌آل است و اگر زمان تایپ کردن برایتان اهمیت دارد، بهتر است از QWERTY استفاده کنید تا نیازی به یادگیری فرمت جدیدی نداشته باشید.

صفحه کلیدهای سیمی

صفحه کلیدهای سیمی به‌راحتی با یک کابل معمولا USB به کامپیوتر و لپ‌تاپ متصل می‌شوند. این مدل کیبورد نسبت به نوع بیسیم قیمت پایین‌تر و تاخیر کمتری دارد؛ اما، یک پورت USB سیستم شما را برای همیشه اشغال می‌کند. مزیت دیگر کیبورد سیمی، عدم نیاز به منبع تغذیه‌ی مجزاست و مشکل اتمام باتری و شارژ کردن مکرر را نخواهد داشت.

صفحه کلیدهای عددی

همه‌ی افرادی که از کامپیوتر استفاده می‌کنند، از حروف صفحه کلید استفاده نمی‌کنند، برخی از افراد روزانه حجم زیادی محاسبات با صفحه کلید انجام می‌دهند و با قسمت عددی کیبورد بیشتر کار دارند. این افراد بهتر است از صفحه کلیدهای عددی استفاده کنند. این مدل صفحه کلید، فقط دکمه‌های مربوط به اعداد را دارد و یک طراحی مینیمال برای حسابداران است و به‌راحتی امکان کار با اعداد و توابع ریاضی را فراهم می‌کند.

صفحه کلید ارگونومیک

صفحه کلید ارگونومیک به صفحه کلیدی گفته می‌شود که فشار ناشی از تایپ کردن به بدن را به حداقل می‌رساند. تنظیم موقعیت دست و انگشتان در حین تایپ در موقعیت‌های راحت و طبیعی از مزایای این نوع صفحه کلید است. خرید کیبورد ارگونومیک برای افرادی مناسب است که زمان زیادی را صرف تایپ با کامپیوتر می‌کنند و نگران وضعیت قرارگیری بدن، دست، بازو و شانه‌های خود در هنگام کار با کامپیوتر هستند.

صفحه‌کلید بیسیم

یک صفحه کلید بیسیم از فرکانس‌های رادیویی یا مادون قرمز و یک آنتن برای اتصال به کامپیوتر استفاده می‌کند. این نوع صفحه کلید هیچ اتصال فیزیکی با کامپیوتر یا لپ‌تاپ ندارد و شما برای جابجایی آن آزادی بیشتری دارید. همچنین حمل آن نیز ساده‌تر است. اگر در زمان کار با کامپیوتر مدام در حال تغییر موقعیت هستید و نیاز به آزادی دارید، بهتر است برای خرید کیبورد بی‌سیم اقدام کنید؛ البته این مدل کمی گران‌تر از کیبوردهای سیمی هستند.

صفحه کلید با دانگل USB

یک صفحه کلید بی‌سیم که با یک دستگاه کوچک به نام دانگل به درگاه USB رایانه متصل می‌شود و اطلاعات از طریق امواج و این دانگل بین صفحه کلید و کامپیوتر منتقل می‌شود. این نوع صفحه کلید نیازی به وایفای یا بلوتوث ندارد و در هر زمانی می‌توانید آن را به کامپیوتر یا لپ‌تاپ متصل کنید. این مدل از صفحه‌ کلیدها، مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شوند.

صفحه کلید بلوتوث

یک کیبورد بلوتوث از سایر کیبوردهای بیسیم گرانتر است؛ ولی مزایای بیشتری دارد. همان طور که از نامش مشخص است، این نوع صفحه کلید از فناوری بلوتوث برای ارتباط استفاده می‌کند. صفحه کلید بلوتوث طیف وسیعی از کاربردها و قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد و هیچ پورت USBای را در رایانه‌ی شما اشغال نمی‌کند. با این صفحه کلید دیگر نگرانی از بابت حفظ دانگل و سایر تجهیزات اضافی ندارید؛ البته این مدل تنها برای رایانه‌هایی کاربرد دارد که به بلوتوث مجهز باشند.

صفحه کلید جادویی

این صفحه کلید توسط اپل ارائه شده است و ظاهری صیقلی با باتری قابل شارژ دارد. این صفحه کلید با بلوتوث به رایانه‌های مک متصل می‌شود و از گران‌ترین صفحه کلیدهای موجود در بازار است. این مدل صرفه‌جویی باتری خوبی دارد و به‌راحتی با مک‌بوک جفت می‌شود. صفحه کلید جادویی به‌علت عملکرد بهینه‌اش یک انتخاب عالی برای طرفداران است.

صفحه کلید بک لایت

منظور از بک‌لایت، نور پس‌زمینه‌‌ی کیبورد است که کار تایپ کردن را در تاریکی یا نور کم آسان می کند. این نوع صفحه‌کلید در طراحی‌های مختلف بیسیم و باسیم به بازار عرضه شده است. اگرچه نور پس‌زمینه یک ضرورت محسوب نمی‌شود؛ اما، برای افرادی که می‌خواهند در تاریکی با کیبورد کار کنند یا مشکلات بینایی دارند، بسیار مناسب است. اگر شما هم می‌خواهید صفحه کلیدتان حداکثر قابلیت را در تاریکی داشته باشد بهتر است این مدل را انتخاب کنید.

صفحه کلیدهای بازی یا کیبورد گیمینگ

این نوع صفحه کلید برای مشتاقان بازی‌های کامپیوتری طراحی شده است. دوام این مدل نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر است و سریع‌ترین زمان پاسخ را دارند. این صفحه کلیدها به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که بتوانند مدت زمان طولانی بدون مشکل کار کنند و مجهز به عناصر پیشرفته‌ای نظیر بک‌لایت و پیکربندی ارگونومیک هستند. اگر شما هم یک گیمر حرفه‌ای هستید و به‌دنبال یک صفحه کلید متناسب با نیازهای خودتان می‌گردید، بهتر است این مدل صفحه کلید را انتخاب کنید.

خرید کیبورد

صفحه کلید انعطاف‌پذیر

این مدل کاملا براساس صفحه‌کلیدهای استاندارد QWERTY طراحی شده است؛ اما قابلیت حمل بهتری دارد. کیبوردهای انعطاف‌پذیر معمولا از سیلیکون ساخته می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را جمع کرده و به هرجایی ببرید. این صفحه‌کلیدها دوام بالایی دارند و به علت استفاده از سیلیکون، تمیز کردن آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است. این صفحه کلید را می‌توانید بدون ترس از آسیب دیدن، هرجایی همراه خود ببرید.

صفحه کلید ممبران

در این نوع صفحه کلید، بین کلیدها هیچ فاصله‌ای وجود ندارد و کلیدها روی یک سطح صاف قرار دارند و براساس حساسیت به فشار کار می‌کنند. این مدل صفحه کلید کاملا مقرون‌به‌صرفه است؛ چون مواد سازنده‌ی آن قیمت بالایی ندارد و برخلاف صفحه کلیدهای مکانیکی کاملا بی‌صدا هستند و برای افراد حساس به صدا مناسبند.

صفحه کلید مکانیکی

یک کیبورد مکانیکی، دارای کلیدهای جداگانه است و از فنر و دکمه‌های مجزا برای استقرار کلیدها روی آن استفاده می‌شود. این مدل نسبت به ممبران محکم‌تر است و برای گیمرها و تایپیست‌ها به‌خاطر احساس فشار فیزیکی، مناسب‌تر هستند. اگر می‌خواهید یک تجربه‌ی تایپ لمسی روی صفحه‌ کلید داشته باشید، برای خرید کیبورد مکانیکی اقدام کنید چراکه این مدل انتخاب خوبی برای شماست.

ابزاری فراتر از یک صفحه کلید برای کامپیوتر

کیبوردها فقط برای اتصال به کامپیوتر و استفاده در این نوع سیستم نیستند. شما می‌توانید صفحه کلیدتان را به‌عنوان یک دستگاه ورودی به سایر وسایل هوشمند نظیر موبایل و تبلت نیز متصل کنید؛ البته، برای این‌کار نیاز است که کابل مناسب داشته باشید یا در صورت لزوم یک تبدیل برای آن خریداری کنید. به‌کمک صفحه کلید، شما می‌توانید به‌راحتی متن دلخواهتان را با هر حجمی در موبایل و تبلت تایپ کنید.

این صفحه‌ی جادویی چگونه کار می‌کند؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به اوراق کردن وسایل و فهمیدن نحوه‌ی عملکرد آن‌ها علاقه دارید، باید درباره‌ی باز کردن صفحه کلید به شما هشدار بدهیم؛ چون یک صفحه کلید از قطعات ریز زیادی تشکیل شده و ممکن است دیگر نتوانید آن را مثل روز اول ببندید. در اینجا می‌خواهیم نحوه‌ی کار صفحه کلید را به‌طور خلاصه بررسی کنیم. زمانی که شما یکی از دکمه‌های صفحه کلید را بیرون بکشید، یک صفحه‌ی پلاستیکی سوراخ شده در زیر آن مشاهده می‌کنید. یک فلز بلند از داخل دکمه به سمت زیر صفحه‌ی پلاستیکی هدایت می‌شود و در زیر صفحه یک قطعه‌ی لاستیکی نقش فنر را بازی می‌کند و پس از فشردن و رها کردن کلید، آن را به حالت اول برمی‌گرداند. با فشردن دکمه روی صفحه کلید، این قطعه‌ی لاستیکی روی برد زیرین فشرده می‌شود و یک سیگنال به مدارهای این برد، ارسال می‌شود. در واقع این قطعه‌ی لاستیکی میان دو لایه مدارهای زیر کیبورد، اتصال برقرار می‌کند. این مدارها وظیفه‌ی انتقال داده‌های مربوط به دکمه‌ها را دارند و داده‌ها ‌را به سمت خروجی کیبورد هدایت می‌کنند و حرف مدنظر حک می‌شود.

چگونه یک کیبورد مناسب برای خودمان انتخاب کنیم؟

اغلب ما ساعات زیادی از روز را صرف کار با کامپیوترها می‌کنیم و اگر در حال کلیک کردن نباشیم، پس مشغول فشردن کلیدهای صفحه کلید هستیم. صفحه کلید کامپیوتر یکی از لوازم جانبی ضروری کامپیوتر محسوب می‌شود که می‌تواند علاوه‌بر تایپ امکانات بیشتری در اختیار ما قرار دهد. خرید یک صفحه کلید مناسب، دغدغه‌ی بسیاری از کامپیوترداران است. در ادامه برخی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام خرید باید در نظر داشته باشید را بررسی می‌کنیم:

  • نوع کار: هر کدام از صفحه کلیدهای امروزی بر یک ویژگی خاص تمرکز داشته و کاربری مشخصی دارد. اولین چیزی که باید هنگام خرید کیبورد در نظر بگیرید، نوع کارتان با صفحه کلید است. اگر گیمر هستید یا برای مدت طولانی تایپ می‌کنید، باید صفحه‌کلیدهای متفاوتی تهیه کنید.
  • نحوه‌ی زدن کلیدها: برخی افراد برایشان کیفیت دکمه‌ها در هنگام تایپ مهم است. در موقع تایپ با یک صفحه کلید سخت احساس کار با ماشین تایپ را خواهید داشت و انرژی بیشتری مصرف می‌کنید. نرم و انعطاف‌پذیر بودن کلیدها در موقع تایپ بسیار اهمیت دارد پس هنگام خرید
  • سازگاری: بیشتر صفحه‌کلیدهای امروزی از نوع USB هستند و پورت‌های قدیمی تقریبا منسوخ شده‌اند؛ اما، به‌ هرحال قبل از خرید، باید اتصالات صفحه کلید را بررسی کنید تا با سیستم شما سازگاری داشته باشد.
  • طراحی: معماری صفحه کلید بسیار اهمیت دارد. به‌طورکلی صفحه‌کلیدها به سه دسته‌ی استاندارد، بازی و ارگونومیک تقسیم می‌شوند. رایج‌ترین نوع، استانداردها هستند که ۱۰۴ دکمه دارند؛ اما، یک صفحه کلید بازی دارای یک سری کلیدهای ویژه برای بازی است.
  • بیسیم یا باسیم: هر دو مدل صفحه کلید مزایا و معایب خودشان را دارند. اگر شما زمان زیادی با صفحه کلید کار می‌کنید، بهتر است یک صفحه کلید سیم‌دار خریداری کنید تا باتری آن سریع تمام نشود ولی اگر می‌خواهید به‌راحتی آن را حمل کنید، یرای خرید کیبورد بیسیم اقدام کنید.

سخن پایانی

یک کیبورد عضو جدانشدنی کامپیوتر است که بدون آن قادر به انجام بسیاری از کارها در سیستم نخواهیم بود. بسیاری از پیشرفت‌های علمی که تاکنون بشر به آن‌ها دست‌ یافته را به صفحه کلیدها مدیون است. از زمان اختراع ماشین‌های چاپی که نمونه‌های اولیه صفحه کلید ساخته شد تا اکنون که پیشرفته‌ترین مدل‌های این وسیله در دسترس قرار گرفته، نشر علم با سرعت و سهولت بیشتر انجام می‌گیرد و می‌توان گفت بسیاری از تکنولوژی‌هایی که امروزه بشر در اختیار دارد، به لطف وجود کیبوردها به وجود آمده است. درحال‌حاضر انواع مدل‌های صفحه کلید با کاربردهای متفاوت در بازار وجود دارد و برای انتخاب و خرید کیبورد مناسب باید ابتدا دانش خودتان را در مورد این وسیله بالا ببرید.

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید صفحه کلید چقدر در روند کارهای روزمره ما نقش دارد؟ اگر قصد خرید کیبورد داشته باشید، کدام نوع آن را انتخاب می‌کنید؟ صفحه‌ کلیدی که در حال حاضر از ان استفاده می‌کنید از چه برندی است؟

سوالات متداول

۱- آیا بدون صفحه کلید می‌توان با کامپیوتر کار کرد؟

بله، کامپیوتر بدون صفحه کلید هم قابل استفاده است، حتی یک صفحه کلید مجازی نیز در محیط ویندوز وجود دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آن استفاده کنید.

۲- صفحه کلید برجسته بهتر است یا تخت؟

صفحه کلید برجسته باعث خم شدن دست شما به سمت بالا و فشار به مچ دست می‌شود و در بلندمدت مچ شما آسیب می‌بیند؛ بنابراین، بهتر است جهت دست را با یک وسیله‌ی جانبی تنظیم کرده یا از صفحه کلید تخت استفاده شود؛ البته، این مدل نیز محدودیت‌های خاص خود را دارد.

۳- محل درست قرارگیری کیبورد موقع استفاده چگونه است؟

اولین نکته این است که صفحه کلید باید در مرکز و دقیقا مقابل شما قرار بگیرد. موس و صفحه کلید باید هم‌‌سطح باشند و آرنج در زاویه‌ی ۹۰ درجه خم شود. مچ دست شما نیز حتما باید صاف باشد تا از فشار و خطر ابتلا به سندروم کانال کارپال جلوگیری شود.


کیبورد با سیم لاجیتک مدل G213 Prodigy مخصوص بازی

کیبورد با سیم تسکو مدل TK 8018 با حروف فارسی

کیبورد بی سیم تسکو مدل TK 7001W با حروف فارسیپیج اینستاگرام ایزی مارکت

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.