کاهش هزینه‌های کمرشکن با خنک کننده لپ تاپ

کول پد لپ تاپ
Category: بلاگ برچسب ها:

کاهش هزینه‌های کمرشکن با خنک کننده لپ تاپ

احتمالا برایتان پیش آمده که امتحان سختی پیشِ‌رو داشته باشید و چند روز مجبور باشید همه‌ی کارهای تفریحیتان را به خاطر این امتحان کنار بگذارید. حالا فرض کنید بعد از تمام شدن آن امتحان به خانه برمی‌گردید و تنها کاری که دوست دارید بکنید استراحت و دیدن یک فیلم درست و حسابی است. لپ تاپتان را با خود به تخت خواب می‌برید و تصمیم می‌گیرید کل روز را به تماشای فیلم و سریال بگذرانید تا کمی از استرس و فشارهای درس و امتحانات دور شوید. اما بعد از چند دقیقه گذشتن از فیلم، احساس می‌کنید لپ تاپتان داغ شده است. سعی می‌کنید به آن توجه نکنید تا خودش خوب بشود. ولی ای داد بیداد! می‌بینید که صدای فن لپ تاپ هم به داغ کردنش اضافه شده و هر دو با هم فیلم دیدن را برایتان عذاب‌آور می‌کنند. نگران می‌شوید و از دوستانی که بیشتر سر از لپ تاپ و کامپیوتر در می‌آورند مشورت می‌خواهید. ممکن است اول از شما بپرسند که آیا فن لپ تاپ سالم است؟ شما هم بگویید که بله. به احتمال زیاد سؤال بعدی این است که می‌پرسند لپ تاپ را کجا گذاشته‌ای؟ آنجاست که علت مشکل شما مشخص می‌شود. برای اینکه لپ تاپی بهتر خنک شود، لازم است آن را روی سطح بلند و دارای منافذ بگذارید تا بتواند حرارت را از زیر خود خارج کند. یکی از ابزارهایی که دنیای تکنولوژی برای جلوگیری از این مشکلات معرفی کرده، خنک کننده لپ تاپ است. پس تمرکز ما در این مقاله روی خنک کننده لپ تاپ خواهد بود.

کولینگ پد، خنک کننده دستگاه شما!

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

خنک کننده لپ تاپ چیست؟

خنک کننده لپ تاپ یا کول پد یکی از دستگاه‌های جانبی لپ تاپ است که به کاهش دمای دستگاه شما کمک می‌کند. معمولا وظیفه‌ی خنک کردن لپ تاپ‌ها بر عهده‌ی فن‌شان است؛ اما گاهی فن نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی نیاز لپ تاپ برای خنک شدن باشد و به کمک نیاز دارد. معمولا فن لپ تاپ هوا را درون دستگاه به حرکت در می‌آورد تا در نهایت گرما از طریق دریچه‌هایی باریک در پایین لپ تاپ خارج شود. حالا اگر شما لپ تاپ را روی تخت خواب، قالی، پتو و سطوحی مشابه قرار دهید، دیگر راهی برای خروج حرارت وجود نخواهد داشت. در چنین شرایطی حرارت داخل دستگاه باقی می‌ماند و به فن لپ تاپ فشار می‌آید. این موضوع می‌تواند موجب استهلاک فن و یا حتی آسیب دیدن CPU لپ تاپ شما شود. برای حل چنین مشکلی می‌توانید از خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید. با قرار دادن دستگاه روی این خنک کننده‌ها، لپ تاپ شما در سطحی بالاتر از سطح زمین، میز، فرش و … قرار می‌گیرد. همچنین این وسایل جانبی در سطح خود سوراخ‌هایی دارند تا حرارت درون لپ تاپ از طریق آن‌ها به راحتی به فضای اطراف نفوذ کند و به داخل خود لپ تاپ برنگردد. در واقع با کول پد دیگر داغ شدن لپ تاپ شما را آزار نخواهد داد.

دقت داشته باشید که انواع مختلفی از کولینگ پدها در بازار موجود هستند. رایج‌ترین خنک کننده‌ها آن‌هایی هستند که داخلشان یک یا چند فن قرار داده شده تا به فن اصلی لپ تاپ در خنک کردن سیستم کمک کنند؛ اما همه‌ی خنک کننده‌های لپ تاپ این قابلیت را ندارند. در بعضی از کولینگ پدها به جای اینکه از فن استفاده کنند، خنک کننده لپ تاپ را با موادی مقاوم در برابر حرارت مثل آلومینیوم می‌سازند. معمولا سرعت خنک‌کنندگی این نوع کولینگ پدها و تاثیرشان کمتر است، اما نکته‌ی مثبتشان این است که هیچ صدایی تولید نمی‌کنند.


همچنین بخوانید :
"لوازم جانبی لپ تاپ : مکمل‌های لپ تاپ شما"


چرا استفاده از کول پد لازم است؟

حالا که با خنک کننده لپ تاپ و نحوه‌ی کار آن آشنا شدید، شاید برایتان این سؤال پیش بیاید که آیا استفاده از این خنک کننده‌ها الزامی است؟ آیا مزایای آن در حدی هستند که بخواهیم برای آن هزینه کنیم؟ ما در این بخش چند مزیت اصلی کولینگ پدها را معرفی کرده‌ایم تا خودتان بتوانید درباره‌ی خریدن یا نخریدن کولینگ پد تصمیم‌گیری کنید.

همواره دستگاه خود را خنک نگه دارید!

 • عملکرد بهتر و سریع‌تر CPU و GPU

همانطور که گفتیم مسئولیت خنک کردن واحد پردازش مرکزی (CPU) و واحد پردازش گرافیک (GPU) بر عهده‌ی فن لپ تاپ است. از بین قطعات داخلی لپ تاپ، این دو واحد بیشترین میزان گرما را تولید می‌کنند. این گرما تا حدی زیاد است که اگر فن لپ تاپ کار نکند می‌تواند باعث خراب شدن خود CPU و GPU شود. به همین خاطر خنک نگه داشتن این واحدها و سایر بخش‌های داخلی لپ تاپ برای سلامت دستگاه شما اهمیت زیادی دارد. خنک کننده لپ تاپ می‌تواند با کمک به خروج بهتر گرمای داخلی لپ تاپ، دستیار خیلی خوبی برای فن شما باشد.

 • پایین آوردن دمای اطراف لپ تاپ

گاهی ممکن است فن لپ تاپ شما فن خیلی خوبی باشد و در محیط‌های عادی به خوبی جوابگوی نیاز شما باشد. اما فرض کنید محیط کاری شما فضایی خیلی گرم باشد و شما هم مجبور باشید هر روز ساعت‌ها با لپ تاپ خود در آن محیط کار کنید. این دمای زیاد محیط می‌تواند باعث فشار آوردن به فن لپ تاپ شما شود. خنک کننده لپ تاپ به گونه‌ای طراحی شده که باد خنک را برای لپ تاپ جذب کند و هوای داغ را از دستگاه شما تا حد امکان دور کند. این موضوع باعث می‌شود که محیط اطراف لپ تاپ همیشه دمایی خنک‌تر از دمای کلی اتاق داشته باشد.

 • جایگاهی مناسب برای قرار دادن لپ تاپ

سطح خنک کننده لپ تاپ محکم و صاف است. شما می‌توانید کول پد را روی هر سطحی قرار دهید و لپ تاپ را روی آن بگذارید. به این ترتیب دیگر با قرار دادن سیستم خود روی سطوح مختلف دیگر لازم نیست نگران داغ شدن لپ تاپ و ورود گرد و خاک ناشی از فرش، بالش، زیرانداز و… به داخل آن باشید. این موضوع می‌تواند خبر خوبی برای کسانی باشد که دوست دارند هنگام کار، لپ تاپ را روی پای خود بگذارند.

کولینگ پد مناسب لپ تاپ

یک کولینگ پد خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اگر درباره‌ی خنک کننده‌های لپ تاپ در فضای اینترنت جستجو کنید، با انواع و اقسام این کولینگ پدها مواجه خواهید شد. در صورتی که آشنایی زیادی با برندها و انواع مختلف خنک کننده لپ تاپ ندارید، انتخاب از بین آن‌ها می‌تواند برایتان سخت باشد. بیایید ببینیم برای انتخاب یک کولینگ پد خوب باید چه چیزهایی را در نظر داشته باشیم.

 • راحتی در استفاده

توجه کنید که اندازه‌ی خنک کننده‌ی انتخابی شما با اندازه‌ی لپ تاپتان سازگاری داشته باشد و سیستم به خوبی روی آن قرار بگیرد. خنک کننده‌ای که لپ تاپ مدام از روی آن سر بخورد فقط باعث عذاب شماست.

 • کیفیت

کیفیت یک کول پد را با توجه به سرعت و تعداد فن‌ها و موثر بودن آن در کاهش دمای داخلی لپ تاپ تعیین می‌کنند. سعی کنید معمولا از خنک کننده لپ تاپی استفاده کنید که فن‌های متعددی دارد تا جریان هوا سریع‌تر از سیستم شما خارج شود. معمولا کولینگ پدهای محبوب، قطری بین ۹۰ تا ۱۱۰ میلی متر دارند و سرعت فن‌هایشان حدود ۱۰۰۰ دور بر دقیقه است.

 • قابلیت حمل آسان

یکی از مهم‌ترین ویژگیلپ تاپ‌ها این است که سبک و قابل حمل هستند. پس خنک کننده لپ تاپ هم باید وزن کمی داشته باشد تا بتوانید همه جا آن را با خود ببرید.

 • امکان استفاده بدون کابل USB

لپ تاپ‌ها معمولا فقط دو درگاه برای اتصال USB دارند. اگر ما بیاییم و کول پدی برای لپ تاپ تهیه کنیم که نیاز به وصل شدن از طریق USB دارد، جای اتصال USB را برای وسایل دیگر محدود می‌کنیم. اگر این موضوع برای شما خوشایند نیست، برای جلوگیری از این کار لازم است خنک کننده‌ای تهیه کنید که نیاز به وصل شدن از طریق USB نداشته باشد. البته این نوع کول پدها معمولا گران‌تر هستند، پس تصمیم با شماست که بین هزینه‌ی بیشتر و درگاه اتصال کم‌تر یکی را انتخاب کنید.

 • هزینه

این ویژگی شاید خیلی تخصصی نباشد اما همه‌ی ما می‌دانیم هنگام خرید یک محصول، حرف اول و آخر را قیمت آن می‌زند. معمولا خنک کننده‌های لپ تاپ انواع مختلفی دارند؛ به همین سبب این وسایل نرخ قیمت مشخصی ندارند. شما باید دقت داشته باشید که قیمت کول پد با قابلیت‌های آن همخوانی داشته باشد. برای مثال کولینگ پدی که در آن از فن استفاده نشده باید ارزان‌تر از سایر انواع خنک کننده‌ها باشد وگرنه به صرفه نخواهد بود.

برترین برندهای کول پد در ایران

در قسمت‌های قبل توضیح دادیم که اندازه‌ی خنک کننده، تعداد فن‌ها و قیمت در خرید این ابزار جانبی اهمیت زیادی دارند؛ اما از کدام برند بهترین و جدیدترین کولینگ پد را بخریم؟ راستش را بخواهید، معروف بودن یک برند تضمین کننده‌ی خیلی خوب بودن آن نیست. هر برندی انواع مختلف کول پد را با کارکردها و قیمت‌های متنوعی برای مشتریان مختلف تولید می‌کند. با این حال، برندهای DeepCool، Kootek و Cooler Master معمولا بین برندهای کول پد حرف اول را می‌زنند و تنوع محصول بیشتری دارند.

پیشنهاد ایزی مارکت

حالا که با ویژگی‌های کول‌پدها آشنا شدیم و گفتیم که موقع خرید به چه نکاتی توجه کنید، قصد داریم که سه مدل از مقرون به صرفه‌ترین آن‌ها را از برند تسکو به شما معرفی کنیم:

 • کول پد تسکو مدل TCLP 3000: این کول‌پد با ابعاد ۳۳۰*۲۵۰*۴۰ میلیمتر و وزن ۴۰۰ گرم، مناسب برای لپ تاپ های سایز ۱۰ تا ۱۵٫۶ اینچ می‌باشد. این کول‌پد تسکو با یک فن بزرگ و سرعت ۱۰۰۰ دور بر دقیقه گزینه‌ای مقرون به صرفه برای خنک کردن لپ تاپ شما به حساب می‌آید.
 • کول پد تسکو مدل TCLP 3099: این محصول با دو فن و چهار چراغ LED و سطح نگه‌دارنده جهت جلوگیری از لغزش لپ تاپ و همچنین قابلیت تنظیم ارتفاع، ‌می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای خنک کردن لپ تاپ شما باشد. ابعاد این کول‌پد ۳۴۰*۲۶۵*۳۰ میلیمتر است که برای لپ تاپ‌های سایز ۱۰ تا ۱۵٫۶ اینچ مناسب است.
 • کول پد تسکو مدل TCLP 3106: این کول‌پد که از جنس پلاستیک مقاوم و فلز ساخته شده دارای سرعت فن هزار دور بر دقیقه و ۲ عدد فن می‌باشد و با ابعاد ۲۰*۲۶۰*۳۶۰ میلیمتر مناسب برای لپ تاپ‌های با سایز ۱۰ تا ۱۷ اینچ است.

بهترین کولپد سال ۲۰۲۰

اگر هنوز تصمیم نگرفته‌اید که چه خنک کننده‌ای را برای لپ تاپ خود تهیه کنید، نگران نباشید. ما در این بخش یکی از بهترین خنک کننده‌های سال ۲۰۲۰ را به شما معرفی می‌کنیم.

Kootek Chill Mat 5

این کول پد که دارای ۵ فن است، قابلیت خنک کنندگی بسیار بالایی دارد. از ویژگی‌های یکتای کول پد Kootek Chill Mat 5، این است که می‌توانید به دلخواه انتخاب کنید چه فن‌هایی کار کنند و چه فن‌هایی خاموش باشند. جالب است بدانید فن‌های کول پد Kootek کمترین صدای ممکن را ایجاد می‌کنند. همچنین ارتفاع این خنک کننده به ۶ سطح مختلف قابل تغییر است. برای مثال شما می‌توانید هنگام تماشای فیلم آن را در بالاترین ارتفاع تنظیم کنید. این خنک کننده برای لپ تاپ‌های ۱۲ تا ۱۷ اینچی مناسب است، به همین دلیل تقریبا تمامی لپ تاپ‌های موجود در بازار به خوبی روی آن جای می‌گیرند. دو مانع هم در جلوی این خنک کننده لپ تاپ گذاشته شده‌اند تا دستگاه شما از روی آن سر نخورد و ثابت بماند.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی کولینگ پدها پرداختیم و گفتیم که خنک کننده لپ تاپ به‌عنوان ابزاری کمکی برای فن لپ تاپ عمل می‌کند. کول پدها انواع مختلفی دارند؛ ولی وظیفه‌ی همه‌ی آن‌ها خنک کردن داخل لپ تاپ و محافظت از CPU و GPU است. همچنین توضیح دادیم که باید هنگام خرید یک خنک کننده به سایز، وزن، تعداد فن‌‌ها و قیمتش توجه کنید تا محصولی که می‌خرید برای شما بهترین بازده را داشته باشد.

حالا نوبت شماست که تجربه‌ی خود را راجع به استفاده از خنک کننده لپ تاپ به ما بگویید. آیا خرید کول پد به صرفه است؟ آیا استفاده از آن باعث راحت‌تر کار کردن با لپ تاپ می‌شود یا برعکس دست و پا گیر است؟ نظر خود را در قسمت دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

۱- آیا با استفاده از کول پد می‌توان روی لپ تاپ بازی‌های سنگین اجرا کرد؟

اجرای بازی‌های سنگین بستگی زیادی به سخت‌افزار دستگاه شما دارد و لپ تاپ شما باید قابلیت پردازش آن را داشته باشد. پس تهیه کول پد به تنهایی نمی‌تواند راه کار مشکل شما باشد و فقط کمک می‌‌کند تا پردازشگر حافظه و گرافیک با بیشترین توان خود کار کنند.

۲- آیا خنک کننده لپ تاپ نیاز به تمیز شدن دارد؟

اگر کول پد شما تماس زیادی با پوستتان دارد، بله. معمولا سطح کول پد ممکن است چرب شود. به همین دلیل ما پیشنهاد می‌کنیم هر ۳ یا ۴ هفته یک بار با پارچه‌ای تمیز و مواد شوینده‌ی معمولی آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن داخل آن هم می‌توانید از دمنده‌ها یا جارو‌برقی استفاده کنید.

۳-آیا کول پد روی باتری لپ تاپ تاثیر منفی می‌گذارد؟

خیر. از آنجایی که کول پد دمای دستگاه شما را تنظیم می‌کند، باعث می‌شود به دستگاه کم‌تر فشار بیاید. در نتیجه باتری دستگاه شما بهتر هم عمل خواهد کرد و عمر طولانی‌تری خواهد داشت. زیرا یکی از علل خراب شدن باتری‌ها داغ شدن بیش از حد آن‌هاست.
پیج اینستاگرام ایزی مارکت

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart: