لپ تاپ ایسوس بخریم یا لنوو؟

لپ تاپ ایسوس بخریم یا لنوو؟

لپ تاپ ایسوس بخریم یا لنوو؟

رقابت بین ایسوس و لنوو، دو کمپانی پیشرو، در زمینه‌ی تولید لپ تاپ به قدری تنگاتنگ شده که انتخاب بین لپ تاپ ایسوس یا لنوو را سخت‌تر از همیشه کرده است. محصولات این دو کمپانی از جهات بسیاری، من جمله کیفیت نهایی محصولات و پایین نگه داشتن قیمت با یکدیگر رقابت می‌کنند و این روزها عرصه‌ی این رقابت به‌ قدری نفس‌گیر شده، که به‌سختی می‌توان از لابه‌لای غبار میدان نبرد برنده را تشخیص داد. در این مقاله، می‌خواهیم از غبارها بگذریم تا ببینیم واقعا کدام یک از این دو برند، برنده‌ی میدان رقابت شده‌اند.

 

لپ تاپ lenovo & asus کدوم بهتره؟

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

وقتی اولین لپ‌تاپ در شرکت‌های ایسوس و لنوو سر از تخم بیرون آوردند…

اگرچه تاریخچه‌ی کمپانی‌های ایسوس و لنوو، نمی‌تواند تکلیف انتخاب بین لپ تاپ ایسوس یا لنوو را مشخص کند، چراکه سابقه‌ی این کمپانی‌ها در صنعت تولید لپ‌تاپ مشخصا روی مسیر این کمپانی و جایگاه فعلی آن‌ها تاثیرگذار بوده است. جدای از ویژگی‌های فنی این لپ تاپ‌ها، تاریخچه‌ی این دو کمپانی تاثیر چشمگیری بر آگاهی خریداران از این دو برند نیز داشته است. سابقه‌ی Asus در تولید لپ‌تاپ باعث شده که بسیاری این کمپانی را غول عرصه‌ی کامپیوترهای همراه بدانند و نحوه‌ی ورود لنوو به مارکت، باعث شده که نام این کمپانی به مباحثی همچون تولید لپ تاپ‌های اقتصادی گره بخورد. شهرت این کمپانی‌ها مستقیما از سابقه‌ی آن‌ها تاثیر می‌پذیرد و بسیاری از کاربران حین انجام انتخاب نهایی، شهرت کمپانی را نیز به صورت ناخودآگاه به‌عنوان یک معیار در نظر می‌گیرند.


همچنین بخوانید :
"همه چیز درباره ی یک لپ تاپ ایسوس"


قدمت لپ‌تاپ ایسوس به عصر دایناسورها بر می‌گردد

داستان برند ایسوس در سال ۱۹۸۹ و از تایپه شروع شد. چهار مهندس چندملیتی که همگی در شرکت ACER مشغول به کار بودند، تصمیم گرفتند کمپانی ACER را ترک کرده و مجموعه‌ی خود را احداث کنند. در همان دوران تایوان به‌تدریج جای پایش را میان غول‌های بازار فناوری سفت می‌کرد و از هر جهت آماده‌ی پذیرش شرکتی مانند ASUS بود. با این حال مهندسان شرکت ASUS باید حرفه‌ا‌ی بودن خود را به اثبات می‌رسانند. آن موقع‌ها خبری از انتخاب بین لپ تاپ ایسوس یا لنوو و سایر کمپانی‌ها نبود و اگر یک کمپانی خود را اثبات می‌کرد، موفقیتش تضمین شده بود. داستان اولین موفقیت ASUS واقعا هیجان‌انگیز است. در حوالی سال ۱۹۹۰، کمپانی اینتل اقدام به تولید محصولی به نام INTEL 486 کرده بود. این محصول اگرچه از هر نظر درجه یک بود، یک ایراد اساسی داشت. ایراد INTEL 486 مربوط به بخش مادربرد محصول بود و هیچ‌کس به غیر از مهندسان INTEL از این ایراد با خبر نبودند. مهندسان ASUS هم بی‌خبر از همه جا، یک نسخه مادربرد برای محصولات فنی تولید کرده بودند و برای تست محصولشان آن را برای کمپانی اینتل فرستادند. از قضای روزگار، مادربرد تولید شده توسط ASUS بدون هیچ کم‌و‌کاستی جای مادربرد خراب INTEL 486 را پر کرد و ASUS را به قهرمان قصه تبدیل کرد. از آن تاریخ تا به امروز، شرکت INTEL آخرین فناوری‌های روز خود را قبل از هر کمپانی دیگری، در اختیار ASUS می‌گذارد. همین نوآوری ASUS که به سال‌ها پیش برمی‌گردد، همچنان باعث می‌شود که بسیاری حین انتخاب از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو، ایسوس را برگزینند.

جدی‌ترین فعالیت این کمپانی در زمینه‌ی تولید لپ تاپ اما از سال ۲۰۰۶ آغاز شد؛ وقتی که کمپانی ایسوس همراه با مهندسان لامبورگینی سراغ توسعه‌ی لپ تاپ‌های سری VX رفتند. روند تولید لپ تاپ توسط این کمپانی از همان سال شتاب بیشتری گرفت. با توجه به وفادارای کمپانی INTEL به مجموعه‌ی ASUS و آغاز همکاری این مجموعه با شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ و مایکروسافت، لپ تاپ‌های ASUS به شهرتی خدشه‌ناپذیر در سطح جهان دست پیدا کردند.

 

طراحی خاص لپ تاپ های ایسوس

قدمت لپ‌تاپ لنوو به عصر یخبندان می رسد

اجازه بدهید قبل از صحبت درباره‌ی تاریخچه‌ی لپ تاپ‌های لنوو و چگونگی تاثیر آن بر روند انتخاب از میان لپ تاپ ایسوس یا لنو، یک نکته‌ی مهم را خدمتتان یادآوری کنم. اگرچه تاریخچه‌ی کمپانی لنوو و موفقیت‌های آن، متاثر از مهارت مدیران این شرکت در حوزه‌ی مارکتینگ است، با این حال نمی‌توان تمام موفقیت‌های این کمپانی را به این موضوع ربط داد. طبیعتا اگر شرکت لنوو نمی‌توانست آن طور که باید در حوزه‌ی ارائه‌ی فناوری خوش بدرخشد، خیلی زود شکست می‌خورد. تولید کنندگان لپ تاپ ایسوس یا لنوو و یا هر لپ تاپ دیگری، به‌خوبی می‌دانند که موفقیتشان در بازار بیش از هرچیز وابسته به کیفیت محصولاتی است که ارائه می‌کنند.

فعالیت جدی کمپانی لنوو در زمینه‌ی تولید لپ تاپ از سال ۲۰۰۵ شروع شد. بنابراین، اگر معیار انتخابتان بین لپ تاپ ایسوس یا لنوو قدمت این دو کمپانی است، لازم است بدانید که این دو مجموعه تقریبا، و نه دقیقا، هم‌زمان احداث شدند. در اوایل سال ۲۰۰۵ بود که شرکت IBM خط تولید لپ تاپ‌ها و تبلت‌هایش را به شرکت لنوو برون‌سپاری کرد. لنوو با به انجام رساندن آنچه IBM درخواست کرده بود، نه تنها برندینگ خود را ارتقا بخشید، بلکه توانایی‌های خود در زمینه‌ی تکنولوژی را نیز به رخ سایر کمپانی‌ها کشید. این موفقیت مدیران لنوو را بر آن داشت تا خط تولید کامپیوترهای IBM را به‌طور کلی خریداری کنند؛ در نتیجه، لنوو به ناگهان تبدیل به سومین کمپانی بزرگ تولید کامپیوتر در دنیا شد. حالا منظورم را از اینکه لنوو با ترفندهای مارکتینگ خودش را در بازار بالا کشید متوجه شدید؟

در نتیجه‌ی قرارداد اولیه‌ی لنوو با IBM، برند لنوو در کنار برند شناخته شده‌ی تینک پد IBM قرار گرفت، مدیران لنوو به دیتابیس مشتریان IBM دسترسی پیدا کردند و یاد گرفتند چطور خط تولیدشان را به‌روز کنند. مدیران لنوو می‌دانستند که چگونه محصولات خود را در بازار غرب عرضه کنند و یکی از روش‌هایشان، متعادل نگه داشتن قیمت‌ها بود. جدای از نیروی کار ارزان چینی، عوامل دیگری نیز بودند که قیمت محصولات این کمپانی را اقتصادی و به صرفه نگه می‌داشتند. بیایید قبل از ادامه‌ی بحث درباره‌ی انتخاب بین لپ تاپ ایسوس یا لنوو سه مورد از این عوامل را بررسی کنیم چرا که دانستن‌شان می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد:

  • با مطرح شدن نام لنوو در کنار نام IBM، مدیران لنوو هزینه‌ی برندینگ مجموعه‌ی خود را به شکل چشمگیری کاهش دادند؛
  • با دسترسی لنوو به اطلاعات مشتریان IBM، هزینه‌ی بخش مارکتینگ و فروش این شرکت به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرد؛
  • لنوو با قبول فرایند برون‌سپاری از سوی IBM، هزینه‌ی خرید تکنولوژی‌های مربوطه را به شکل چشمگیری کاهش داد.

با این حساب، فکر نمی‌کنم که انتخاب میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو براساس شهرت این دو کمپانی حرکت هوشمندانه‌ای باشد.

 

طراحی متفاوت لپ تاپهای lenovo با همکاری ibm

آیا برتری لپ‌تاپ های ایسوس به لنوو فقط یک شایعه است؟

جواب قطعا مثبت است و با این حساب، انتخاب از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو ممکن است کمی سخت شود. با این حال، اجازه بدهید حال که اطلاعات کافی درباره‌ی این برندها و تاریخچه‌ی هرکدام دارید، کمی بیشتر درباره‌ی چگونگی انتخاب از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو صحبت کنیم.

جدای از مسائلی مانند دیزاین، قابل حمل بودن و کیفیت ساخت، آنچه در نهایت مخاطب را وادار به انتخاب یک لپ تاپ از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو می‌کند، کیفیت قطعات است. قبل از شروع بحث درباره‌ی جزئیات این قضیه، این نکته را در نظر داشته باشید که فرقی ندارد لپ تاپ ایسوس یا لنوو داشته باشید؛ مهم این است که سیستمتان نیازتان را به بهترین شکل برطرف کند. فارغ از این مسائل، شرکت ASUS، کار خود را با تولید مادربرد شروع کرد و همچنین یکی از غول‌های سخت‌افزار بازار فناوری است. اینکه ASUS خود تولید کننده‌‌ی عمده است، باعث شده که در طی این سال‌ها باکیقیت‌ترین قطعات سخت‌افزاری را با کم‌ترین قیمت روی لپ تاپ‌هایش تعبیه کند. ASUS عملا هزینه‌ای بابت دریافت قطعات از کمپانی دیگر پرداخت نمی‌کند و به همین دلیل، هرچه جلوتر می‌رویم محصولات کمپانی ASUS قدرتمندتر وگاهی بزرگتر و سنگین‌تر می‌شوند؛ بنابراین، اگر به دنبال این هستید که از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو کدام یک قطعات بهتری دارند، جواب، لپ تاپ کمپانی ASUS است.

از طرف دیگر، لنوو تلاش کرده که قابل حمل بودن تبدیل به مهم‌ترین ویژگی محصولاتش شود. لپ تاپ‌های این برند لزوما از آخرین فناوری‌های روز دنیا پیروی نمی‌کنند و به همین دلیل، بعضا قیمت بالایی ندارند. علاوه بر این لنوو بیشتر به سمت SSD رفته تا هم سرعت کامپیتورهایش بالاتر بروند و هم سبک‌تر شوند. خلاصه این شما هستید که باید درباره‌ی برتری میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو، تصمیم ‌بگیرد. در واقع برتری یک فاکتور مطلق نیست و بستگی به نیاز شما دارد؛ پس، نیازهایتان را بسنجید و هرکدام که بیشتر پاسخگوی نیازهایتان بود را انتخاب کنید.

برترین لپ‌تاپ ایسوس

لپ تاپ ۱۷ اینچی ایسوس مدل ROG Strix G712LW – EV026، لپ تاپی است که ضمن پذیرفتن قابلیت‌های مدرن، اصالت asus را نیز به ارث برده. شما می‌توانید به کمک این سیستم هر بازی و برنامه‌ی سنگینی را اجرا کنید، فقط بهتر است قبل از این کار یک کول پد مناسب برای آن تهیه کنید.

 

لپ‌تاپ گیمینیگ 17 اینچی ایسوس با طراحی خاص

برترین لپ‌تاپ لنوو

لپ تاپ ۱۴ اینچی لنوو مدل ThinkPad T490S در حال حاضر به‌عنوان برترین محصول لنوو شناخته می‌شود. بسیاری توانایی‌های این محصول را کم‌تر از حد معمول می‌دانند، غافل از اینکه این لپ تاپ یک مدل صنعتی تمام عیار است. این محصول برای انجام کارهای اداری از جهات مختلفی همچون فناوری و مقاومت بهینه‌سازی شده است.

 

لپ تاپ لنوو، جهت کارهای اداری با قابلیت بالا

بررسی ۶ لپ‌تاپ ایسوس و لنوو

وقت آن است که در این قسمت از مقاله “انتخاب از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو“، لپ تاپ‌های هم رده این کمپانی را به صورت مستقیم با یکدیگر درگیر کنیم.

  • اجازه بدهید کارمان را از لپ تاپ‌های اقتصادی دو کمپانی شروع کنیم. در این رده، لپ تاپ ۱۱ اینچی لنوو مدل IdeaPad 1 – A از شرکت لنوو و لپ تاپ ۱۵٫۶ اینچی ایسوس مدل X543MA-DM1067 حاضر هستند. همان طور که انتظار می‌رفت، نماینده‌ی لنوو در این رقابت سبک‌تر از نماینده‌ی شرکت ایسوس است. این لپ تاپ، ۱٫۲ کیلوگرمی حافظه‌ی گرافیکی مجزایی برای پردازنده گرافیکی‌اش ندارد. پردازنده‌ی گرافیکی آن توسط شرکت intel تولید شده است و ظرفیت ram آن برابر با ۴ گیگابایت است. در سوی دیگر لپ تاپ ایسوس با ویژگی‌های کاملا مشابه را داریم. احتمالا ۷۰۰ گرم اضافه وزن آن نسبت به مدل عرضه شده توسط لنوو، به دلیل داشتن درایو نوری است؛ سخت‌افزاری که این مدل لنوو از آن بی‌بهره است. به جز این یک مورد، لپ‌تاپ‌های مذکور از هر نظر دیگر مشابه هستند و در این جا اگر قصد انتخاب از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو را داشته باشید، باید ببینید که آیا در اختیار نداشتن درایو نوری را به وزن سبک لپ تاپ ترجیح می‌دهید؟

 

  • از میان لپ تاپ‌های میان رده‌ی تولید شده توسط این دو کمپانی، می‌توان لپ تاپ ۱۴ اینچی ایسوس مدل ZenBook UX433FLC-A5366T و لپ تاپ ۱۵ اینچی لنوو مدل Ideapad L3 – C را برگزید. این لپ تاپ‌ها از نظر قیمت، تفاوت فاحشی با یکدیگر دارند و حال باید دید آیا از نظر کارایی نیز با هم متفاوت هستند یا نه. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در این سری از لپ تاپ‌ها، ایسوس توانسته مچ شرکت لنوو را در زمینه‌ی تولید لپ تاپ سبک بخواباند. مدل عرضه شده توسط ایسوس، ۱٫۱۵ کیلو وزن دارد؛ اما وزن مدل لنوو به ۲٫۲ کیلوگرم می‌رسد. پردازنده‌ی گرافیکی مدل عرضه شده توسط لنوو از سری core i5 است، در حالی که مدل عرضه شده توسط ایسوس از پردازنده‌ی core i7 بهره می‌برد. مدل ایسوس RAM با ظرفیت ۱۶ گیگابایت دارد و مدل لنوو RAM با ظرفیت ۴ گیگابات و این مدل میان رده‌ی ایسوس، از هرجهت بهتر از مدل میان رده‌ی لنوو است. با این حال، مدل عرضه شده توسط ایسوس حدود ۱۶ میلیون تومان گران‌تر از مدل میان رده‌ی لنوو است و این موضوع خود می‌تواند روند رقابت بین این دو لپ تاپ را تغییر دهد.

 

  • رقابت بین پرچم‌داران همیشه نفس گیر بوده و هست؛ مخصوصا وقتی رقابت براساس انتخاب بین لپ تاپ ایسوس یا لنوو باشد. زمانی که قصد انتخاب یک پرچم دار را داشته باشید، قیمت محصول احتمالا آخرین چیزی است که به آن فکر می‌کنید. در این رقابت قرار است لپ تاپ ۱۷ اینچی ایسوس مدل ROG Strix G712LW – EV026 و لپ تاپ ۱۴ اینچی لنوو مدل ThinkPad T490S با یکدیگر مقایسه شوند. دو مدل خفن از دو کمپانی خفن، که در این مورد قیمت محصول لنوو کم‌تر از قیمت محصول پرچم‌دار asus است. وزن مدل عرضه شده توسط لنوو کم‌تر از نصف مدل asus است. هر دوی آن‌ها از core i7 بهره می‌برند و رمشان برابر با ۱۶ گیگابایت است. مدل asus از پردازنده‌ی گرافیکی GeForce® RTX 2070 برای مهندسی داده‌ها استفاده می‌کند و از سوی دیگر، لنوو بدین منظور Integrated Intel UHD Graphics را به خدمت گرفته است. حال شما ۶ لپ تاپ از این سه برند را در سه رده مختلف می‌شناسید و احتمالا، وقت آن رسیده باشد که درباره انتخاب میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو تصمیم‌گیری کنید.

بالاخره لپ‌تاپ ایسوس یا لنوو؟

هنوز هم به دنبال شنیدن پاسخ این سوال از زبان ما هستید؟ همانطور که گفتیم، انتخاب نهایی بر اساس نیاز شما صورت می‌گیرد، اما اگر اصرار دارید، بیایید ابعاد نیاز مشتری را با هم بررسی کنیم.

چه موقع لپ‌ تاپ ایسوس بخریم؟

اگر می‌خواهید در ازای مبلغ پرداختی بالاترین کیفیت را دریافت کنید، اگر به‌دنبال یک لپ تاپ گیمینگ قدر هستید و اگر قصد دارید آنچه خریداری کرده‌اید را برای طولانی مدت استفاده کنید، از میان لپ تاپ ایسوس یا لنوو، ایسوس را انتخاب کنید.

 

لپ تاپ های گیمینیگ ایسوس با قدرت بالا

چه موقع لپ‌ تاپ لنوو بخریم؟

اگر به‌دنبال نرم‌افزارهای کاربردی، نوآوری‌های متعدد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و لپ تاپی قابل حمل برای تحصیل یا کار هستید، برند لنوو بیشتر به دردتان خواهد خورد.

لپتاپ قابل حمل لنوو

سخن پایانی

از غبارهای میان نبرد گذشتیم و دیدیم از نظر کیفیت و کارایی، همچنان هیچ کدام نتوانسته‌اند یکدیگر را به زمین بزنند. با این حال به نظر می‌رسد که لنوو دست بالا را در تصاحب بازار داشته باشد. به بیان دیگر، این کاربران و مشتریان هستند که برنده را تعیین می‌کنند، نه آنچه در زمین مسابقه رخ می‌دهد. البته در این رقابت قطعا شرایط اقتصادی فعلی نیز بی‌تاثیر نبوده است.

شما به‌عنوان یک کاربر، کدام برند را برنده این جدال می‌دانید؟ لپ تاپ را برای چه کاری نیاز دارید؟ آیا پیش آمده یک لپ تاپ ایسوس یا لنووی شما خیلی زود دچار خرابی در سخت‌افزارهایش شود؟

سوالات متداول

۱-  فناوری به کار رفته در کدام یک از لپ تاپ‌ها به روزتر است؟

هر دوی این شرکت‌ها در زمینه‌ی نوآوری بخش‌های مستقل مربوط به خود را دارند، با این حال می‌توان لنوو را نوآورتر از ایسوس دانست.

۲- پشتیبانی کدام یک از این برندها قوی‌تر است؟

ایسوس در پشتیبانی، نه فقط در ایران بلکه در سراسر دنیا بازی را به لنوو باخته است.

۳- آیا کیفیت محصولات برند ایسوس بهتر از محصولات برند لنوو است؟

‌آمار نشان می‌دهد که شانس خراب شدن محصولات لنوو، هفت درصد بیشتر از محصولات هم رده‌شان از کمپانی ایسوس است.
پیج اینستاگرام ایزی مارکت

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart: