مچ بند هوشمند : یک پوشیدنی عجیب و جذاب

همواره هوشمندانه زندگی کن!

مچ بند هوشمند : یک پوشیدنی عجیب و جذاب

شاید بتوان نسل حال حاضر بشر را جزو خوش‌شانس‌ترین انسان‌های تاریخ دانست. چرا که تکنولوژی در عصر ما به‌حدی پیشرفت کرده است که می‌توانیم در هر گوشه از خانه‌هایمان نمونه‌ای از آن را مشاهده کنیم. این ابزارهای هوشمند طراحی شده‌‌اند تا زندگی ما را ساده‌تر کنند. اما همین ساده شدن منجر به کم‌تحرکی و به خطر افتادن سلامت جسم و روح‌مان شده‌ است. به همین خاطر ابزارهای دیگری ساخته شده‌اند تا با کمک تکنولوژی ما را به حرکت وادارند. یکی از این ابزارهای بسیار مفید مچ بند هوشمند است که می‌تواند در قالب ناظر سلامتی کوچکی ظاهر شود که در همه حال ما را همراهی می‌کند. اگر دوست دارید با این اختراع جذاب و کارآمد آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

سلامتی‌ات را تحت کنترل داشته باش!

مچ بند هوشمند چیست؟

دستبند هوشمند نوعی دستبند با قابلیت اتصال به گوشی است. این مچ بندها در بیشتر مواقع شکلی بسیار ساده دارند و برای پیگیری و تحلیل فعالیت بدنی روزانه‌ی ما طراحی شده‌اند. درست به همین خاطر، این مچ بندها به سنسورهای قدم‌شمار، اندازه‌گیری چشمی ضربان قلب و سایر سیستم‌های تحلیل‌کننده‌ی وضعیت بدن مجهز هستند.
همانطور که گفتیم، مچ بند هوشمند به‌گونه‌ای طراحی شده است که بیشتر شبیه به دستبند باشد. اما انواع گوناگونی از مچ بند هوشمند وجود دارد که دارای صفحه نمایش هستند و می‌توانند زمان و اطلاعات مفید دیگری را از طریق آن به شما نشان دهند. در نظر داشته باشید که مچبند هوشمند با ساعت هوشمند تفاوت دارد؛ منتظر مقالات بعدی ما باشید، در آینده به طور مفصل راجع به آن در بلاگ ایزی مارکت صحبت خواهیم کرد.

اولین مچ بند هوشمند

پیشرفت تکنولوژی در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست‌ویکم، به ورزشکاران اجازه داد تا نوع و میزان فعالیت بدنی خود را به‌طور مداوم مورد پیگیری قرار دهند. این تکنولوژی‌های جدید به‌راحتی روی وسایل ورزشی قرار می‌گرفتند و ورزشکار را از وضعیت جسمی‌اش آگاه می‌ساختند. در دهه‌ی ۱۹۶۰ میلادی تکنولوژی پیگیری فعالیت بدنی پیشرفت بسیاری داشت، در ۱۹۸۰، برند پولار (Polar) اولین سیستم بی‌سیم سنجش ضربان قلب را روی ساعت‌های خود ارائه کرد. یک دهه بعد، در اوایل دهه‌ی ۱۹۹۰، اولین نمونه از تکنولوژی ترکر ورزشی در قالب سنسوری به‌اندازه‌ی ساعت مچی تولید شد. این سنسور روی دوچرخه نصب می‌شد و مسافت، سرعت و مدت دوچرخه‌سواری را نشان می‌داد. ترکیب قابلیت‌های ساعت‌ پولار و ترکر ورزشی، منجر به تولید ابزاری پوشیدنی شد که توسط دولت‌مردان مورداستفاده قرار می‌گرفت. در اوایل سال ۲۰۰۰، ابزارهای پوشیدنی ورزشی، ازجمله محاسبه‌گر ضربان قلب که قابلیت همگام‌سازی با تمامی دستگاه‌های موجود در باشگاه‌های ورزشی را داشت، در دسترس همگان قرار گرفتند.

مچ بندهای هوشمند چه کارهایی انجام می‌دهند؟

مچ بند هوشمند که به ناظر تناسب اندام یا سلامتی (Fitness/health tracker) نیز شهرت دارد، دارای قابلیت‌های متعددی است. معمولا مچ بندهای هوشمند ساده، به گام‌شماری و نشان دادن مسافت طی‌شده اکتفا می‌کنند. نمونه‌های پیشرفته‌تر مچ بند هوشمند ، می‌توانند ضربان قلب و میزان کالری سوزانده‌شده‌ی شما را نیز نشان دهند. اما توانایی این مچ بندها به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌توانند کیفیت خواب شما را نیز بسنجند. مچبند هوشمند برای تنظیم اهداف کوتاه و بلندمدت ورزشی نیز طراحی شده است. به این ترتیب صاحب خود را تشویق می‌کند که با انگیزه بیشتری به فعالیت بدنی بپردازد. این مچ بندها با اتصال به تلفن همراه‌تان، اطلاعات دقیق‌تری از وضعیت جسمی و سلامتی‌‌تان به شما خواهند داد. نمایش شاخص توده‌ی بدنی، تحلیل فرم اندام، پیگیری روند کاهش وزن و … نمونه‌هایی از وظایف مچ بند هوشمند هستند.

دست بند از چه زمانی هوشمند شد؟

انواع مچ بندهای هوشمند

مچبند هوشمند با توجه به میزان پیشرفت و نوع کارایی دسته‌بندی می‌شود. درواقع تفاوت انواع گوناگون مچ بندهای هوشمند تنها در توانایی‌ها و اشخاصی است که از آن استفاده می‌کنند. برای مثال:

 • مچ بند هوشمند برای نظارت بر کیفیت خواب: این مچ بندها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با توجه به ضربان قلب و حرکات بدن‌تان، کیفیت خواب شما را که شامل زمان خواب عمیق، زمان خواب سطحی و ساعت خواب و بیداری است، می‌سنجند. مچ بند هوشمند Misfit Flash یکی از انواع مچ‌ بندهای نظارت بر خواب است.
 • دستبند هوشمند با قابلیت بررسی ضربان قلب: مچ بندهای هوشمند با قابلیت بررسی ضربان قلب، به‌طور مداوم ضربان قلب شما را آنالیز می‌کنند. به ترتیب می‌توانید در حین فعالیت‌های شدید ورزشی، مطمئن باشید که سلامت قلب‌تان نیز تحت کنترل است. Xiaomi Mi Band 4 یکی از نمونه‌های مچ بند هوشمند با قابلیت بررسی ضربان قلب است که حتی با کمک این قابلیت می‌توانید تشخیص دهید مدت زیادی بدون فعالیت نشسته‌اید.
 • مچ بند با قابلیت‌های هوشمند: این مدل از مچ بند هوشمند نه‌تنها ضربان قلب، نوع و میزان فعالیت بدنی، کیفت خواب و میزان ساکن بودن شما را بررسی می‌کند، بلکه می‌تواند در ارتباطی تنگاتنگ با گوشی هوشمندتان، پیامک‌‌ها و تماس‌ها را نیز به شما نشان دهد. این مچ بندها قابلیت تنظیم نوع ویبره یا حتی رنگ چراغ هشدار دارند؛ به این طریق می‌توان هشدارهای گوناگون را از هم تفکیک کرد. Honor Band 5 جزو این دسته از مچ بندهای هوشمند هستند.
 • مچ بند هوشمند کامل (دارای تمامی قابلیت‌ها): این نوع از مچ بندها، پکیج کاملی از انواع قابلیت‌هایی هستند که می‌توان از یک مچ بند هوشمند انتظار داشت. آن‌ها می‌توانند در کنار اندازه‌گیری ضربان قلب و بررسی کیفیت خواب یا سایر موارد مرتبط با سلامت بدن‌تان، به کنترل تلفن هوشمند یا سایر وسایل هوشمند منزل بپردازند. از قابلیت‌های جذاب این نوع از مچ‌ بندهای هوشمند، توانایی اتصال به دوربین گوشی و کنترل آن است. البته این مچ بندها می‌توانند پخش‌کننده‌ی موسیقی گوشی شما را نیز کنترل کنند و اعلان‌های مرتبط با پیامک، ایمیل، شبکه‌‌های اجتماعی و مناسبات را به شما نشان دهند. Garmin vivosmart HR یکی از مدل‌های دستبند هوشمند کامل است.
 • مچ بند هوشمند دوندگان مجهز به GPS: مسیریاب یا GPS یکی از ضروری‌ترین ابزارها برای دوندگان یا دوچرخه‌سواران است. بسیاری از اوقات شما درحین دویدن یا دوچرخه‌سواری تصمیم می‌گیرید مسیر جدیدی را امتحان کنید. داشتن مچ بند هوشمند مجهز به مسیریاب به شما کمک می‌کند مسیر درست را انتخاب کنید و در بین راه گم نشوید. بیشتر این مچ بندها دارای صفحه نمایش هستند و می‌توانند موقعیت جغرافیایی شما را نمایش دهند. دستبند هوشمند TomTom Spark 3 جزو مچ بندهای مجهز به مسیریاب است. این دستبند هوشمند با پیام‌های صوتی عملکردتان را به شما اعلام می‌کند.
 • مچ بند هوشمند کودک: مچ بند هوشمند کودکان ایده‌ی جالبی برای نظارت بر فعالیت کودکان از راه دور است. این مچ‌بندها به یک اپلیکیشن موبایل در گوشی والدین متصل می‌شوند و به پدر و مادر اجازه می‌دهند که فعالیت‌های کودک خود را زیر نظر داشته باشند. اغلب این مچ بندها با برنامه‌های مفرحی برای کودکان برنامه‌ریزی شده‌اند. مچ بند هوشمند Garmin VivoFit Jr یکی از همین مچ‌بندهاست که با قابلیت ضدآب و مقاومت بالا، مچ بندی مناسب برای استفاده‌ی کودکان است.
هوشمندانه هوای فرزند خود را داشته باشید!

نحوه‌ی کار مچ بندهای هوشمند

مچ بندهای هوشمند، امروزه به یکی از ابزارهای موردعلاقه‌ی بشر تبدیل شده‌اند و به لطف تکنولوژی بلوتوث، خود را به زندگی ما متصل کرده‌اند. آن‌ها به‌سادگی و از طریق بلوتوث به گوشی‌های هوشمند وصل می‌شوند و با توجه به پارامترهای گوناگونی که از حرکات شما دریافت می‌کنند، بازخوردهایی آنی را به گوشی موبایل شما مخابره می‌نمایند. مچ بند هوشمند با استفاده از شتاب‌سنج سه ‌محوره به عنوان سنسور اصلی، شتاب حرکات شما را با توجه به شروع، پایان و شدت حرکت‌تان اندازه‌گیری می‌کند. این مچ بندها بر حسب توانایی‌هایشان دارای سنسورهای گوناگونی هستند.
برای مثال مچ بندهایی که بر کیفیت خواب نظارت دارند، دارای سنسورهایی هستند که حرکات مچ دست را بررسی می‌کند. یا مچ‌بندهایی که می‌توانند تعداد پله‌های پیموده شده توسط شما را اندازه‌گیری کنند، مجهز به سنسور سنجش ارتفاع هستند. اندازه‌گیری ضربان قلب نیز با کمک سنسورهای نوری مچبند هوشمند امکان‌پذیر است. مچ بند هوشمند داده‌های به دست آمده از حرکات شما را توسط یک تراشه‌ی داخلی یا اپلیکیشن موبایل پردازش می‌کند. از آنجا که هر داده با الگوریتم‌های خاصی پردازش می‌شود، داده‌ها در قالب آماری مفید از فعالیت بدنی در اختیارتان قرار می‌گیرند.

چرا باید ساعت مچی خود را هوشمند کنیم؟

مچ بندهای هوشمند چگونه به موبایل‌ها متصل می‌شوند؟

استفاده از دستبند هوشمند به آسانی آب خوردن است، فقط کافی است آن را به گوشی موبایل خود معرفی کنید. از آنجا که این مچ بندها از تکنولوژی بلوتوث و گاها وای فای استفاده می‌کنند، بهتر است که پیش از شروع مراحل معرفی آن به گوشی، مچ بند و تلفن همراه‌تان را نزدیک به هم قرار دهید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای شروع بلوتوث یا وای فای (بسته به نوع اتصال مچ بند) موبایل‌تان را روشن کنید.
 • اپلیکیشن مرتبط با مچ بند هوشمندتان را در گوشی پیدا کنید و آن را اجرا کنید.
 • در بخش تنظیمات اپلیکیشن به‌دنبال گزینه‌ی «مچ بند را پیدا کن» یا «رویت مچ بند» بگردید و آن را فعال کنید.
 • حتما مطمئن شوید که بلوتوث مچ بند هوشمندتان نیز فعال است. در بعضی مدل‌ها بلوتوث به‌صورت پیش فرض و بدون نیاز به حرکت خاصی فعال است؛ اما در برخی دیگر از مدل‌ها برای روشن کردن آن نیاز به فشردن دکمه‌ای خاص یا راه‌اندازی مجدد مچ بند دارید.
 • هنگامی که گوشی شما مچبند هوشمند را پیدا کند، نام مچ بند روی اپلیکیشن ظاهر می‌شود و شما می‌توانید با کلیک روی آن مچ بند هوشمندتان را انتخاب کنید.
 • در این مرحله هشدار Pair یا مطابقت دادن گوشی و مچ بند روی صفحه ظاهر می‌شود که شما باید آن را تایید کنید.
 • پس از تایید، دو دستگاه شروع به شناسایی یکدیگر و تطبیق اطلاعات می‌کنند که این فرآیند می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه به طول بینجامد. پس صبور باشید.
 • حالا کد مشترکی در تنظیمات هر دو دستگاه قابل مشاهده است که نشان‌دهنده‌ی مطابقت گوشی و مچ بند هوشمند شماست.
 • اکنون گوشی و مچ بند هوشمند شما به هم متصل شده‌اند و شما می‌توانید با مراجعه به بخش تنظیمات، تمامی قابلیت‌‌ها و اعلان‌های موردنیازتان را فعال کنید و برای خودتان هدف ورزشی در نظر بگیرید.
این گجت‌های پوشیدنی را چگونه به موبایل خود متصل نماییم؟

مزایا و معایب مچ بندهای هوشمند

تمامی ابزارهای اطراف ما، از ساده‌ترین آن‌ها گرفته تا پیچیده‌ترین‌شان، دارای مزایا و معایب مختص به خود هستند که آشنایی با آن‌ها می‌تواند نگرش و توقعات ما را درمورد هر یک از این ابزارها تغییر دهد. مچبند هوشمند نیز عاری از عیب و مزیت نیست. بنابراین برای شناخت هرچه بهتر آن، در ادامه به معرفی این خصوصیات مثبت و منفی می‌پردازیم:

چه مزایای دارد؟!

 • باعث می‌شود مسئولیت‌پذیر شوید: بسیاری از افراد برای شروع ورزش و رژیم غذایی‌شان و همینطور ماندن بر سر برنامه، به مشوق نیاز دارند. مچ بندهای هوشمند با اتصال به سایر برنامه‌هایی که با ورزش و رژیم غذایی مرتبط هستند کمک می‌کند تا افراد روی برنامه بمانند و مسئولیت‌پذیر باشند.
 • میزان فعالیت روزانه را مشخص می‌کند: از دیگر مزایای بسیار مهم دستبند هوشمند ، مشخص کردن میزان فعالیت موردنیاز در روز و ارائه‌ی آمار از فعالیت‌های روزمره‌ی شماست. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که تا چه حد فعال هستید و به چه میزان فعالیت نیاز دارید.
 • باعث می‌شود روی سالم‌خوری تمرکز کنید: برای سلامت بودن، داشتن فعالیت بدنی به تنهایی کافی نیست. رعایت رژیم غذایی سالم لازمه‌ی رسیدن به سلامتی جسمی و روحی است. بسیاری از مدل‌های مچ بند هوشمند، در کنار ثبت فعالیت بدنی شما، خوراکی‌ها و میزان آب مصرفی‌تان را نیز ثبت می‌کنند. این کار توجه شما را به مواد غذایی مصرفی‌تان جلب می‌کند و باعث می‌شود از خوردن غذاهای ناسالم پرهیز کنید.
 • کمک می‌کند اهداف شخصی برای تناسب اندام تنظیم کنید: مچبند هوشمند به شما این امکان را می‌دهد که اهداف وزنی خود را مشخص کنید. داشتن هدف و تلاش برای رسیدن به آن باعث می‌شود بتوانید به مرور زمان سبک زندگی سالمی را برای خود انتخاب کنید و در عین حال با رسیدن به اهداف کوچک خود، برای ادامه‌ی مسیر تشویق شوید.
 • وضعیت خواب‌تان را کنترل می‌‌کند: مچ بندهای هوشمند با کنترل وضعیت و کیفیت خواب‌‌تان به شما یادآوری می‌کنند که آیا نیازی به تغییر سبک زندگی خود دارید یا خیر. خواب خوب و به اندازه، یکی از فاکتورهای رسیدن به سلامتی است. مچ بند هوشمند به شما کمک می‌کند سلامت خواب‌تان را نیز بهبود بخشید.
 • کمک می‌کند از اوضاع آگاه شوید: مچ بندهای هوشمند با دریافت اعلان‌ های مرتبط یا پیامک، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی، کمک می‌کنند تا بدون در دست گرفتن مداوم گوشی از اطراف خود آگاه باشید.
 • به‌طور مداوم ضربان قلب‌تان را کنترل می‌کند: مچبند هوشمند با کمک سنسور نوری نبض‌تان را بررسی می‌‌کند. این سنسورها با تاباندن نور روی رگ‌های خونی مچ دست، حجم و شدت جریان خون‌تان را تخمین می‌زنند؛ به این ترتیب می‌توانند تا حدودی شما را از وجود مشکلات قلبی آگاه کنند.

چه معایبی دارد؟!

 • عمر باطری‌شان کم است: باطری‌های به کار رفته در انواع مچ‌ بند هوشمند معمولا عمر کوتاهی دارند و زود شارژ خالی می‌کنند.
 • در میزان دقت‌شان شبهه وجود دارد: برخی از مدل‌های دستبند هوشمند، به‌خصوص مدل‌های ارزان‌تر، دارای دقت ۱۰۰٪ نیستند. به همین خاطر قدم‌ها را به‌درستی نمی‌شمارند و محاسبات‌شان به‌صورت حدودی و تخمینی انجام می‌شود. به همین دلیل باید در نظر داشته باشید که برخی مدل‌های ارزان قیمت و غیر اصل، چندان قابل اعتماد نیستند.
مزایا و معایب را هم قبل خرید در نظر بگیر!

بهترین مچ بند هوشمند سال ۲۰۲۰

مچ بند هوشمند فیت بیت مدل ورسا ۲ (Fitbit Versa 2) بخاطر عملکرد کلی قابل‌قبولش در برابر سایر مچ بندها، به‌عنوان بهترین مچ بند هوشمند سال ۲۰ ۲۰ انتخاب شده است. این مچ بند با قابلیت‌‌های زیادش برای انواع کاربری‌ها مناسب است. ظرافت و وزن پایین، قابلیت بالای شخصی‌سازی و قیمت مناسب، فیت بیت را به برترین مچ بند سال بدل کرده‌ است.

برترین برندهای تولیدکننده‌ی مچ بند هوشنمد

در فهرست زیر می‌توانید نام برترین برندهای تولیدکننده‌ی مچ بند هوشمند ۲۰۲۰ را مشاهده کنید:

فاکتورهای مهم در خرید مچ بند هوشمند

فاکتورهای گوناگونی برای خرید مچ بند هوشمند مناسب وجود دارد که ۵ مورد از آن‌‌ها جزو ضروری‌ترین فاکتورها به حساب می‌آیند. برای اینکه بهترین دستبند هوشمند را خریداری کنید، حتما ۵ مورد زیر را در نظر بگیرید:

 • کیفیت صفحه نمایش: امروزه بیشتر دستبندهای هوشمند دارای صفحه نمایشی کوچک هستند. وجود صفحه نمایش باعث می‌شود دسترسی بهتری به شرح وضعیت خود داشته باشید. پس مطمئن شوید که مچ بندی با صفحه نمایش باکیفیت انتخاب می‌کنید.
 • داشتن قابلیت بررسی ضربان قلب: بیشتر ابزارهای پوشیدنی ورزشی به نبض‌سنج مجهز هستند. نبض‌سنج‌ها با بررسی ضربان قلب، شدت ورزش شما را تخمین می‌زنند. به این ترتیب اگر فعالیت بدنی‌تان بیش از حد باشد، آگاه خواهید شد.
 • ضدآب بودن: یکی از ویژگی‌های بسیار مهم ابزارهای ورزشی پوشیدنی، ضدآب بودن، یا در بهترین حالت ضد عرق بودن است. به این صورت دستبند ورزشی شما برای انجام ورزش‌های آبی یا ورزش‌هایی که باعث می‌شوند به‌شدت عرق کنید، مناسب خواهد بود.
 • هماهنگی با تلفن هوشمند: بعضی از مچ بندها وجود پیامک یا تماس را به شما اعلام می‌کنند، اما برخی دیگر به شما اجازه‌ی پاسخگویی می‌دهند، این یعنی هماهنگی بیشتر با تلفن همراه‌ که کنترل اوضاع را برایتان ساده‌تر می‌کند.
 • وجود GPS: ابزارهای مجهز به GPS دقت بیشتری در ارزیابی فعالیت بدنی شما دارند. آن‌ها می‌توانند مسیر حرکت شما را مشخص کنند و سرعت و مسافت حرکت‌تان را با دقت بالاتری نشان می دهند.
  با در نظر گرفتن این عوامل و همچنین نیازها و توقعات خود از چنین ابزاری، می‌توانید خاطر جمع باشید که بهترین مچ بند هوشمند را برای خود انتخاب کرده‌اید.
فاکتورهای مهمی که باید هنگام خرید در نظر بگیرید!

سخن پایانی

حتما تا کنون متوجه شده‌اید که مچ بند هوشمند، ابزاری بسیار کارآمد برای رسیدن به تناسب اندام و سلامتی است. با تغییر سبک زندگی بشر به سمت پشت میزنشینی و سکون، نیاز به مچ بند هوشمندی که همچون قهرمانی سلامتی‌مان را نجات دهد، بیش از پیش احساس می‌شود. حالا که با روش کار مچ بندهای هوشمند و بهترین انواع آن آشنا شدید، بد نیست یکی از آن‌ها را انتخاب و سلامتی را به خودتان هدیه کنید.پیج اینستاگرام ایزی مارکت

Share this post

Comment (1)

 • مهندس سید بیژن زیبائی

  وسیله ائی عالیست و من به دنبال مچ بندی هستم که علاوه بر آنچه در بالا آورده شده فشار خون را هم کنترل نماید . در این مورد راهنمائی بفرمائید.

  شهریور 17, 1399 at 6:23 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


You've just added this product to the cart: