چهار اشتباه رایج هنگام استفاده از روتر ها

چهار اشتباه رایج در هنگام استفاده از روتر ها

چهار اشتباه رایج هنگام استفاده از روتر ها

قبل از اینکه به بیان چهار اشتباه هنگام استفاده از روتر ها بپردازیم ، کمی راجع به روتر و وظایف آن در شبکه توضیح می دهیم .

روتر چیست ؟

روتر یکی از تجهیزات اتصال به شبکه است که وظایف زیادی به عهده دارد اما دو وظیفه اصلی آن به شرح ذیل است :

 1. ترجمه آدرس شبکه (NAT)
 2. مسیریابی (Routing)

ترجمه آدرس شبکه (Network Address Translate)

هر دستگاه موجود در یک شبکه محلی ، یک IP Address خصوصی دارد که مخصوص همان شبکه است و از خارج آن شبکه امکان دسترسی به این IP خصوصی وجود ندارد . اما برای اتصال به اینترنت دستگاه ها باید یک IP Address عمومی و قابل شناسایی در اینترنت داشته باشند . یکی از وظایف اصلی روتر ها در شبکه تبدیل آدرس خصوصی دستگاه ، به آدرس عمومی قابل شناسایی در اینترنت و بالعکس می باشد ، به این کار NAT گفته می شود .

قابلیت NAT در روتر ها

مسیریابی (Routing)

فرض کنید یک شرکت دو شبکه مجزا دارد و می خواهد این دو را با هم ارتباط داده و اطلاعات را میان این دو شبکه جابجا کند ، این ارتباط از طریق یک روتر انجام می شود . به عمل دریافت اطلاعات از یک شبکه و ارسال آن به شبکه دیگر ، Routing یا مسیریابی می گویند .

قابلیت مسیریابی Routing در روتر ها

خب ! حالا که کمی با ویژگی ها و وظایف اصلی روتر آشنا شدیم ، می خواهیم چهار اشتباه هنگام استفاده از روتر را ، توضیح دهیم و در مورد راه حل آن ها نیز باهم بحث و تبادل نظر کنیم .

 • مودم-روتر و روتر را با هم اشتباه نگیرید !

خیلی از ما تفاوت بین مودم و روتر را نمی دانیم و گاهی این دو دستگاه را با هم اشتباه می گیریم .

برای اتصال اینترنت به کامپیوتر ، حتما باید یک مودم داشته باشید ، چرا که امواج اینترنت ، آنالوگ و امواجی که کامپیوتر ها دریافت و ارسال می کنند ، دیجیتال هستند ، بنابراین باید از طریق یک واسطه ، امواج آنالوگ به دیجیتال و امواج دیجیتال به آنالوگ تبدیل شود ، این واسطه دقیقا همان مودم است .

اما امروزه تمامی مودم هایی که در بازار موجود هستند ، یک روتر داخلی هم دارند و به آن ها مودم-روتر می گویند ، بنابراین می توان با استفاده از این دستگاه ها چندین کامپیوتر را  از طریق کابل به اینترنت متصل کرد  و اگر مودم-روتر شما وایرلس بود ، دستگاه های بی سیم هم به اینترنت دسترسی پیدا خواهند کرد .

پس مودم و روتر دو دستگاه با دو وظیفه جداگانه هستند ، اما برای کارآیی بیشتر در دستگاه های امروزی باهم ادغام شده اند . این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای اتصال به اینترنت ، حتما باید یک مودم-روتر خریداری کنید و روتر به تنهایی قابلیت اتصال به اینترنت ADSL/VDSL را ندارد .

• مودم و روتر را با هم اشتباه نگیرید !

حال در نظر بگیرید ، شما یک مودم-روتر مانند DSL-2520U دارید که قابلیت اتصال بی سیم ندارد و بخواهید گوشی هوشمند خود را به اینترنت متصل کنید ، برای این کار ، باید یک اکسس پوینت بی سیم یا روتر بی سیم را به مودم خود متصل کنید و از قابلیت وای فای آن استفاده نمایید ، البته اینجاست که ممکن است اشتباه دوم را انجام دهید .

 • هنگام استفاده از مودم و روتر به صورت هم زمان ، تنظیمات را با دقت انجام دهید!

همانطور که گفتیم می توانید یک مودم-روتر کابلی مانند DSL-2520U تهیه کنید و آنرا به یک روتر بی سیم مانند DIR-615 وصل کنید تا اینترنت را به صورت وای فای در اختیار داشته باشید . اما در این حالت باید حتما تنظیمات مودم و روتر را با دقت انجام دهید ، چون در غیر این صورت به اینترنت دسترسی پیدا نخواهید کرد .

مودم کابلی DSL-20U

دو حالت برای اتصال مودم و روتر وجود دارد :

 1. اتصال مودم به پورت WAN روتر

در این حالت باید مودم خود را روی حالت PPPoe بگذارید و نام کاربری و رمز عبوری که از شرکت ارائه دهنده اینترنت خود گرفته اید را روی مودم تنظیم کنید . بنابراین مودم عملیات NAT را انجام می دهد و روتر را باید روی حالت Dynamic IP بگذارید تا فقط اینترنت را به صورت وایرلس به اشتراک بگذارد . در نظر داشته باشید که رنج IP مودم و روتر نباید مشترک باشد .

 1. اتصال مودم به پورت LAN روتر

اگر به هر دلیلی ، امکان اتصال مودم به پورت WAN روتر را نداشتید ، می توانید از پورت LAN هم استفاده کنید . در این حالت نیز مودم خود را روی حالت PPPoe قرار دهید ، نام کاربری ورمز عبور را روی آن تنظیم کنید . سپس باید بررسی کنید که روتر شما حالت AP (اکسس پوینت) دارد یا خیر ، اگر جواب مثبت بود ، روتر را در حالت AP قرار دهید ، اگر نه ، باید قابلیت DHCP را در روتر خود خاموش کنید تا روتر به صورت خودکار اقدام به اختصاص IP به دستگاه های موجود در شبکه نکند.

بنابراین اگر برای دسترسی وایرلس به اینترنت قصد خرید مودم وای فای ندارید و می خواهید از این راه حل استفاده کنید ، باید حتما موارد بالا را در نظر بگیرید .

 • برای گسترش شبکه کابلی خود ، از سوئیچ استفاده کنید

یکی دیگر از چهار اشتباه هنگام استفاده از روتر ، اشتباه گرفتن روتر و سوئیچ توسط کاربران است .

هر روتر ، در خود یک سوئیچ کوچک هم دارد ، بنابراین می توانید چند کامپیوتر را به پورت های LAN روتر متصل کنید و یک شبکه جمع و جور ایجاد نمایید . اما اگر می خواهید شبکه کابلی خود را گسترش دهید و نیاز به پورت های بیشتری دارید ، باید به سراغ سوئیچ ها بروید .

بنابراین اگر یک شبکه دارید و قصد گسترش آن و اتصال تعداد بیشتری دستگاه به آن را دارید ، باید از سوئیچ استفاده کنید ، اما اگر دو شبکه مجزا دارید و می خواهید آن دو را باهم ارتباط دهید ، حتما باید از یک روتر استفاده کنید تا با استفاده از قابلیت Routing شبکه ها با هم مرتبط شوند .

اگر می خواهید راجع به سوئیچ های دی لینک اطلاعات بیشتری کسب کنید ، سری به مقاله “سوئیچ های غیر مدیریتی دی لینک ، راه حلی ارزان ، برای ایجاد شبکه ای جمع و جور” بزنید .

برای گسترش شبکه کابلی خود ، از روتر استفاده نکنید
 • هر روتری می تواند یک اکسس پوینت باشد

اکسس پوینت (نقطه دسترسی) صرفا به صورت یک فرستنده/گیرنده عمل می کند و وظیفه اصلی آن ایجاد و توسعه یک شبکه بی سیم می باشد . اکسس پوینت ها قابلیت مسیریابی و ترجمه آدرس شبکه را ندارند بنابراین برای اتصال به اینترنت ، نمی توان از آن ها استفاده کرد و حتما باید از یک مودم-روتر استفاده کنید .

روتر های بی سیم که یکی از انواع روتر ها هستند ، کار اکسس پوینت را نیز انجام می دهند و می توان با استفاده از آن ها یک شبکه بی سیم ایجاد کرد ، پس می توان گفت روتر ها می توانند اکسس پوینت باشند ، اما اکسس پوینت ها به هیچ وجه نمی توانند کار روتر را انجام دهند . بنابراین اگر قصد گسترش شبکه بی سیم خود را دارید به سراغ اکسس پوینت بروید ، اما اگر می خواهید یک شبکه برای اتصال دستگاه های کابلی و بی سیم به اینترنت ایجاد کنید ، باید یک روتر خریداری نمایید .

• هر روتری می تواند یک اکسس پوینت باشد

حتما نظرات خود را با ما در میان بگذارید . شما در هنگام استفاده از روتر ها به چه مشکلاتی برخورد کرده اید ؟ اگر در حل این مشکلات سوالی برایتان پیش آمد ، آن را با ما در میان بگذارید تا متخصصان فنی ایزی مارکت به سوالات شما پاسخ دهند .

اشتراک گذاری پست

دیدگاه (2)

 • رضا مغاری

  من از سایتتون اشتباهی یدونه روتر خریدم بجای مودم. بعدش با راهنمایی بچه های فنی تون یدونه مودم کابلی خریدم و وصل کردم به روتر و تبدیل شد به وای فای. کاش قبلش این مقاله رو خونده بودم :((

  آذر 3, 1398 در 7:19 ق.ظ
 • حجت

  سلام
  تلوزیون من هوشمند نیست و فقط یک پورت شبکه داره. قصد دارم به اینترنت وصلش کنم. اما مودم ای دی اس ال من ازش دوره.
  یک روتر تی پی لینک تل ال وی ار ۷۴۱ ان دی تهیه کردم
  یه سری تنظیمات روش انجام دادم تا روتر رو به تلوزیون وصل کنم تا اینترنت بی سیم رو بگیره و تی وی هم اینترنت داشته باشه
  چیکار باید بکنم. لطفا راهنمایی بفرمایید

  مهر 12, 1399 در 7:55 ب.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *