چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بدانید باید چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم. پاسخ این سؤال ممکن است به درد هرکسی بخورد. از افرادی که قصد دارند موزیک‌ها یا ویدئوهای تلفن موبایل خود را به‌کمک تلویزیون پخش کنند، تا کسانی که قصد دارند با به نمایش درآوردن محتوای تلفن همراهشان روی تلویزیون، مطلبی را به همکاران خود ارائه دهند. خلاصه یادگیری این که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم، از آن کارهایی است که هم در دنیا به دردتان می‌خورد و هم در آخرت.

امروزه تعداد راه‌حل‌هایی که برای این پرسش وجود دارند، بیشتر از آن است که بتوانید تصور کنید. شما می‌توانید به‌کمک گجت‌های مختلف، کابل، سیستم‌های بلوتوثی و وای‌فای، تلفن همراه خود را به تلویزیون متصل کنید. طبیعتا اتصال تلفن همراه به تلویزیون به‌کمک هر یک از این ابزارها، مزایای مخصوص به خود را دارد. در ادامه ضمن پاسخ به این سؤال که باید چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم، درباره‌ی هر یک از این روش‌ها نیز به گفت‌وگو خواهیم پرداخت.

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

از چه زمانی امکان اتصال گوشی‌ها به تلویزیون فراهم شد؟

حدودا از سال ۲۰۱۵، بحث اتصال دیوایس‌های مختلف به یکدیگر جدی‌تر از همیشه شد. در همین سال بود که تلفن‌های هوشمند به یک‌باره کاربردشان وسیع‌تر از همیشه شد و مهندسان و کاربران به این فکر افتادند که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنند تا کاربرد این ابزارها به نوعی با یکدیگر ترکیب شود. در همان حوالی، مهندسان مشغول طراحی تلویزیون‌های هوشمند بودند. تلویزیون‌هایی که کاربردشان بیشتر از یک تلویزیون معمولی بود. طبیعتا یکی از المان‌هایی که طراحان می‌توانستند به‌کمک آن کاربرد تلویزیون را ارتقا ببخشند، ترکیب امکانات آن با امکانات یک گوشی هوشمند بود. از همان نقطه بود که بحث بر سر اینکه چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم، جدی‌تر از همیشه شد.


همچنین بخوانید :
"از روش صحیح شارژ باتری گوشی موبایل چه می‌دانید؟"


اولین تلویزیونی که امکان اتصال به گوشی را داشت

در سال ۲۰۰۷ بود که شرکت hp، از اولین نسخه‌ی تلویزیون‌های هوشمند رونمایی کرد. پس از آن در سال ۲۰۰۸، شرکت سامسونگ با بهبود قابلیت‌های محصول hp، تلویزیون هوشمند مخصوص به خود را روانه‌ی بازار کرد. این تلویزیون‌ها هرکدام به نوبه‌ی خود قابلیت اتصال به دیوایس‌های دیگر را داشتند. منتهی شکل این اتصال، همان المانی بود که در سال ۲۰۱۵ دچار تغییر شد. در سال ۲۰۱۵، اکثر کمپانی‌های فناوری در کنار محصولات عادی خود، شروع به تولید تلویزیون‌های هوشمند کردند.

می‌توان گفت که شرکت hp، اولین بار به ما و کمپانی‌های دیگر یاد داد که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم. پس از آن تکنولوژی‌های اولیه مدام پیشرفت کردند تا به سطح امروزی خود برسند.

اولین گوشی که امکان اتصال به تلویزیون را داشت

HTC Dream را می‌توان اولین تلفن همراه هوشمندی دانست که به‌راحتی به تلویزیون وصل می‌شد. این تلفن در سپتامبر ۲۰۰۸ وارد بازار شد. می‌توان این تلفن همراه را اولین دیوایس بهره‌مند از سیستم عامل اندروید دانست. جالب است بدانید که این تلفن علاوه‌بر صفحه‌ی لمسی، از صفحه کلید دکمه‌ای نیز برخوردار بود. دوربین این دیوایس فقط سه مگاپیکسل کیفیت داشت و با معیار قرار دادن استانداردهای آن روزها، یک دیوایس انقلابی محسوب می‌شود.

کدام تلویزیون‌ها امکان اتصال به گوشی را دارند؟

پیش از این که بدانیم باید چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم، نیاز است بدانیم اصلا تلفن همراه و تلویزیون مدنظرمان قابلیت اتصال به یکدیگر را دارند یا خیر. بگذارید خیالتان را از بابت یک موضوع راحت کنم. اکثر تلفن‌های هوشمند را می‌توان به‌کمک مبدل‌های HDMI به تلویزیون متصل کرد. از این طریق می‌توانید خیلی راحت صفحه‌ی موبایل خود را از طریق اسکرین تلویزیون مشاهده کنید. البته که کاربران تلفن‌های هوشمند می‌توانند از تکنولوژی‌های دیگری مانند Google Chromecast نیز برای اتصال تلفن همراهشان به تلویزیون استفاده کنند. نکته‌ی قابل توجه این است که به‌کمک رابط‌ها و مبدل‌های HDMI می‌توانید گوشی‌های Iphone را نیز به تلویزیون متصل کنید. تلویزیون sony سری kdl و تلویزیون GU43TU7199 کمپانی سامسونگ، از جمله تلویزیون‌هایی هستند که دارای حرفه‌ای‌ترین قابلیت اتصال به تلفن همراهند.

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم

اتصال تلویزیون به گوشی چه امکاناتی را در اختیار ما قرار میدهد؟

سؤال دیگری به جز این که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم وجود دارد، که پاسخ دادن به آن خالی از اهمیت نیست. این که اصلا چرا باید برای اتصال تلفن همراه به تلویزیون تلاش کنیم. چرایی این امر به امکاناتی که اتصال تلویزیون به تلفن همراه در اختیار ما می‌گذارد برمی‌گردد. مهم‌ترین امکانی که اتصال تلویزیون به تلفن همراه در اختیار ما می‌گذارد، به‌اشتراک گذاری سریع اطلاعات است. نکته‌ی بعدی حل کردن مشکل حساسیت دیوایس‌ها در برابر ویروس‌ها است. اصولا خطر آلوده شدن به ویروس، هر دستگاهی که به اینترنت متصل می‌شود را تهدید می‌کند. با اتصال وایرلس دو دیوایس به یکدیگر، ریسک آلوده شدن تلویزیون کاهش پیدا می‌کند چون شما می‌توانید به جای اتصال به اینترنت، هر چیزی را که میخواهید روی موبایل اجرا کنید و موبایل را به تلویزیون متصل کنید.

بسیاری از کمپانی‌های امروزی به کارمندانشان اجازه می‌دهند تا کارهای خود را روی دیوایس‌های شخصی خود به انجام برسانند. این موضوع اگرچه موجب راحتی کارمندان می‌شود، ممکن است سهولت به‌اشتراک گذاری اطلاعات در مجموعه را از بین ببرد. برای مثال اگر اطلاعاتی روی هارد شرکتی ذخیره شده باشد، به‌راحتی می‌توان هنگام جلسات به آن دسترسی پیدا کرد و روی مانیتور نمایش داد. این در حالی است که اگر همان فایل، روی گوشی موبایل ذخیره شده باشد، ممکن است کار کمی گره بخورد. در این مواقع اتصال تلفن همراه به تلویزیون می‌تواند گره از کارمان باز کند. کافی است به‌کمک یکی از روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، یاد بگیریم که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم و در یک چشم برهم زدن، اطلاعات تلفن همراهمان را روی صفحه‌ی تلویزیون به نمایش دربیاوریم.

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟

حالا می‌رسیم به پاسخ مهم‌ترین سؤال مقاله، یعنی این سؤال: چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم. روش‌های مختلفی برای متصل کردن تلفن همراه به تلویزیون وجود دارد. روش‌هایی که می‌توانیم به‌کمک آن‌ها، گوشی‌های اندروید، دیوایس‌های iOS و سایر دیوایس‌های الکترونیکی را به تلویزیون متصل کنیم. در ادامه هر یک از این روش‌ها را به صورت جز‌به‌جز بررسی می‌کنیم.

چگونه گوشی اندروید را به تلویزیون وصل کنیم؟

کاربران اندرویدی که مایلند پاسخ این سؤال که “چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم” را یاد بگیرند، باید بدانند که به اتصال تلفن همراه به تلویزیون در دنیای اندروید، آینه کردن گوشی می‌گویند. آینه کردن گوشی یا همان mirror کردن، کاربردهای گسترده‌ای دارد. عام‌ترین کاربرد این فرایند، به نمایش درآوردن تصاویر و فیلم‌ها بر اسکرین تلویزیون و پخش موزیک از طریق بلندگوهای سیستم تلویزیونی است. شما می‌توانید به روش وایرلس و یا به‌کمک کابل، فرایند mirror کردن را به انجام برسانید. گوشی‌های سامسونگ از فناوری ویژه‌ای تحت عنوان smart view برخوردار هستند. Smart view ساده‌ترین ابزاری است که می‌توانید از آن برای اتصال تلفن‌‎های سامسونگ به تلویزیون استفاده کنید.

اگر تلویزیون و تلفن سامسونگ دارید و می‌خواهید به‌کمک استفاده از smart view یاد ‌بگیرید که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنید، در ادامه این بخش طرز کار با اسمارت ویو را مرور خواهیم کرد. برای کمک گرفتن از smart view، نیاز است قبل از هرچیزی تلفن همراهتان را به شبکه‌ی اینترنت متصل کنید. پس از اتصال تلفن همراه به اینترنت، بروید سراغ برنامه‌ی smart view و آن را روی تلفن موبایلتان اجرا کنید. پس از اجرای برنامه، گزینه‌ی Connect to TV را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، لیستی از تلویزیون‌هایی که موبایلتان می‌تواند به آن‌ها اتصال پیدا کند به شما نمایش داده می‌شود. به همین راحتی!

اگر نمی‌توانید در پاسخ به این سؤال که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم یک راست بروید سراغ smart view، می‌توانید سراغ راه حل‌های دیگری را بگیرید. یکی دیگر از این راه‌حل‌ها کمک گرفتن از میراکست است. میراکست (miracast)، یک شبکه Ad-hoc میان تلویزیون و تلفن همراه ایجاد می‌کند و ارتباط بین تلفن همراه و تلویزیون در قالب این شبکه ممکن می‌شود. توجه کنید که استفاده از میراکست، زمانی میسر می‌شود که تلویزیونتان از این فناوری بهره‌مند باشد. این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر تلویزیونتان از فناوری میراکست بهره‌مند نباشد، می‌توانید از دانگل میراکست برای ارتقا فناوری آن استفاده کنید. البته استفاده از دانگل میراکست، زمانی در پاسخ به این سؤال که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم موثر خواهد بود، که تلویزیونتان قابلیت اتصال به این دانگل را داشته باشد. از سوی دیگر، فناوری میراکست عموما در گوشی‌هایی که اندروید ۴٫۲ به بالا دارند تعبیه شده است.

حال بیایید فرض را بر این بگذاریم که هم تلفن همراه و هم سیستم تلویزیون از تکنولوژی میراکست بهره‌مند هستند و ما قصد داریم از این تکنولوژی استفاده کنیم. حال چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟ پاسخ ساده است، اول از همه باید گزینه‌ی میراکست را در تلویزیونتان فعال کنید. سپس وارد برنامه‌ی میراکست شوید و تلویزیونتان را پیدا کنید. دیگر گزینه‌ای که برای برقراری اتصال وایرلس میان تلویزیون و گوشی‌های اندروید وجود دارد، استفاده از کرومکست است. برای استفاده از کروم کست (Chromecast)، سیستم عامل تلفن همراهتان باید حداقل اندروید ۴٫۴٫۲ باشد و حتما دانگل کروم کست را خریداری کرده باشید.

یک روش دیگر برای اتصال وایرلس گوشی‌های اندروید به تلویزیون وجود دارد که به آن روش WiDi می‌گویند. متصل کردن گوشی به تلویزیون به‌کمک این روش، کار دشواری نیست. بدین منظور فقط کافی است دانگل WiDi را خریداری کنید.

تا به این جای کار چطور بود؟ یاد گرفتید چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم؟ اگر هیچ کدام از راه حل‌های اتصال وایرلس به دردتان نخورد، همچنان می‌توانید از اتصال به‌کمک کابل استفاده کنید. شما می‌توانید به‌راحتی و صرفا به‌کمک کابل، تلفن همراهتان را به تلویزیون متصل کنید. استفاده از این کابل‌ها به‌شدت ساده است. کافی است یک سر کابل را به تلویزیون وصل کنید و سر دیگر آن را به تلفن همراهتان. دقت کنید که کابل به کدام پورت HDMI متصل است و سپس با تغییر AV تلویزیون به پورت HDMI مورد استفاده، تصاویر صفحه موبایل را روی صفحه تلویزیون مشاهده کنید.

چگونه گوشی IOS را به تلویزیون وصل کنیم؟

اگر کاربر دیوایس‌های اپل هستید، احتمالا هنوز هیچ دیدی درباره‌ی این که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم نداشته باشید. اگر تا به این جای مقاله را خوانده باشید، حتما یادتان هست که درباره‌ی کروم کست با یکدیگر صحبت کردیم. کروم کست در تلفن‌های آیفون نیز کاربرد دارد. به غیر از کروم کست، شما می‌توانید تلفن همراه خود را به‌کمک اپل تی‌وی نیز به تلویزیون متصل کنید. برای استفاده از اپل تی‌وی، لازم است به قسمت Control Center بروید و گزینه‌ی AirPlay Mirroring را انتخاب کنید. با باز شدن بخش AirPlay Mirroring، گزینه‌ی اپل تی‌وی به‌راحتی برایتان قابل مشاهده خواهد بود. کافی است گزینه‌ی مدنظر را انتخاب کنید تا کارتان راه بیفتد.

راه حل دیگری که هنگام پاسخ دادن به این که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم پیش پای کاربران اپل قرار می‌گیرد، استفاده از DLNA است. اگر تلویزیونتان قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، به احتمال بسیار زیاد از فناوری DLNA نیز پشتیبانی می‌کند.DLNA سرویسی فراگیر است که بسیاری از ابزارهای فناوری از آن بهره‌مند هستند. شما می‌توانید به‌کمک این فناوری، نه فقط تلفن همراهتان را بلکه سایر دیوایس‌هایتان مثل کامپیوتر و لپ‌تاپ را نیز به همدیگر متصل کنید. توجه داشته باشید که ممکن است تلویزیونتان از فناوری DLNA بهره‌مند باشد، اما برای استفاده از آن نیاز به اکتیواسیون دستی داشته باشید. در این صورت کافی است به منوی تنظیمات تلوزیونتان بروید و گزینه DLNA را فعال کنید.

چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم

آیا گوشی هایی که سیستم عاملشان اندروید یا IOS نیست، امکان اتصال به تلویزیون را دارند؟

دانگل‌های بلوتوثی و کابل‌ HDMI می‌توانند در برخی از مواقع کار صاحبان گوشی‌های غیر هوشمند را راه بیندازند؛ اما دقت کنید که این موضوع فقط در برخی از شرایط میسر است.

سخن پایانی

امیدوارم توانسته باشید پاسخ مناسبی برای این پرسش که چگونه گوشی را به تلویزیون وصل کنیم پیدا کرده باشید. هرکدام از راه‌حل‌هایی که به‌صورت خلاصه درباره‌ی آن‌ها صحبت کردیم، ممکن است پیچیدگی‌های مخصوص به خود را داشته باشند؛ بنابراین، توصیه‌ی ما به شما این است که اگر در مسیر متصل کردن تلویزیون به تلفن همراه از طریق هرکدام از راه‌حل‌های فوق، به مشکل برخوردید، جست‌وجوی بیشتری پیرامون هرکدام انجام دهید. همان‌طور که دیدید راه‌حل‌ها بسیار متنوع هستند و کاربر می‌تواند به اقتضای فناوری که در دسترس دارد، یک راه حل را انتخاب کند.

به نظر شما کدام یک از این راه‌حل‌ها، پاسخ مناسب‌تری به پرسش اصلی مقاله محسوب می‌شوند؟ آیا تاکنون هیچ کدام از این راه‌حل‌ها را امتحان کرده‌اید؟ آیا راه‌حلی برای پخش کردن فیلم‌های یوتیوب روی تلویزیون از طریق اتصال تلویزیون به موبایل سراغ دارید؟ اگر پاسخی مخصوص به خودتان برای اتصال تلفن همراه به تلویزیون دارید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

۱- چگونه گوشی‌های آیفون را به‌کمک HMDI به تلویزیون وصل کنیم؟

اتصال آیفون به تلویزیون به‌کمک HDMI، درست به‌سادگی اتصال سایر دیوایس‌ها به تلویزیون به‌کمک فناوری مذکور است. ابتدا نیاز است آداپتورهای مبدل Lightning مخصوص به تلفن خود را خریداری کنید. بعد از آن کار برایتان راحت خواهد شد. آداپتور مبدل Lightning را به HDMI تلویزیون متصل کرده و از تعامل با فناوری لذت ببرید.

۲- مدرن‌ترین روش‌های اتصال گوشی‌های اندرویدی به تلویزیون کدام‌ها هستند؟

دو روش میراکست و دانگل کروم کست گوگل مدرن‌ترین روش‌های اتصال گوشی‌های اندرویدی به تلویزیون به‌شمار می‌روند. از طریق این روش‌ها کیفیت تصویری که به‌صورت وایرلس منتقل می‌شود به‌شدت افزایش پیدا کرده و صاحب گوشی می‌تواند مدیریت بیشتری روی اطلاعاتی که قصد نمایش آن‌ها را دارد داشته باشد.

۳- چگونه کابل HDMI را به تلفن همراه وصل کنیم؟

برای این که بتوانید کابل HDMI را به گوشی‌های هوشمند متصل کنید، باید از مبدلی به نام SlimPort کمک بگیرید.


کابل HDMI سه متری تسکو مدل TC 72

کابل تبدیل HDMI به VGA همراه با تبدیل Micro/Mini HDMI یونیتک مدل Y-6355

کابل HDMI یک و نیم متری تسکو مدل TC 70پیج اینستاگرام ایزی مارکت

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


You've just added this product to the cart: