کیبورد کامپیوتر از گذشته تا امروز

صفحه کلید سیستم شما!
Category: بلاگ برچسب ها:

کیبورد کامپیوتر از گذشته تا امروز

زندگی این روزهای ما به شکل عجیبی با کامپیوترها گره خورده است. تقریبا برای انجام هر کاری، از حساب و کتاب هزینه‌‌ها گرفته تا سرگرمی و به ثمر رساندن وظایف کاری، می‌توانیم روی کامپیوترمان حساب کنیم. هیچ کامپیوتری بدون کیبورد کامل نیست و انجام بسیاری از کارها بدون وجود کیبورد کامپیوتر ممکن یا دست کم آسان نخواهد بود. با این حال، حضور این ابزار مهم از جمله موس و کیبورد ، آنقدر برایمان عادی شده است که گاهی اهمیت آن‌ها را نادیده می‌گیریم. یک لحظه با خود فکر کنید که اگر کیبورد کامپیوتر نبود پایان‌نامه‌ی دانشگاه‌تان را چطور تایپ می‌‌کردید؟ یا چگونه جدول‌های حسابرسی اکسل را از اعداد و ارقام پر می‌کردید؟ واقعا چه جایگزین مناسبی برای کیبوردها وجود دارد؟ اصلا پیش از اختراع اولین کیبورد مردم چگونه تایپ می‌کردند؟ خب! برای رسیدن به پاسخ تمامی این سؤال‌ها، ابتدا باید تاریخچه‌ی کیبورد کامپیوتر را بررسی کنیم و پس از آن با ساختار و کارایی این ابزار کاربردی آشنا شویم.

برای سیستم خود کیبورد تهیه کنید!

آن‌چه در این مقاله خواهید خواند:

پیش از اختراع کیبورد چه خبر بود؟

حتما برای شما هم سؤال پیش آمده است که قبل از اختراع کیبورد، مردم برای برقراری ارتباط نوشتاری با کامپیوترهای اولیه‌ی خود از چه ابزاری استفاده می‌کردند. خب، شاید جالب باشد اگر بدانید که اولین کامپیوتر دنیا یعنی ENIAC برای دریافت دستورهای متنی از تکنولوژی تله تایپ استفاده می‌کرد. این تکنولوژی با کمک کارت‌هایی که توسط یک سری کلید‌ها پانچ می‌شدند دستورهای لازم را مخابره می‌کرد. درواقع کارت‌های پانچ شده به یک دستگاه خوانش کارت منتقل می‌شدند تا پیام درج شده به صورت دیتا درون حافظه‌ی کامپیوتر ذخیره شود. در سال ۱۹۴۸ کامپیوتر جدیدتری به نام BINAC از تکنولوژی جدیدی برای مخابره‌ی پیام استفاده کرد و آن تکنولوژی چیزی نبود جز نوعی تله تایپ الکترو مغناطیسی که زمینه‌ی تولید کامپیوترها و کیبوردهای کامپیوتر امروزی را فراهم کرد.


همچنین بخوانید :
"در دل کیبوردها چه می‌گذرد؟"


کیبوردها در آغاز

شاید متعجب شوید اگر بگوییم که اولین کیبوردها نوعی ماشین تایپ بودند! در سال ۱۸۶۸ میلادی، شخصی به نام کریستوفر لتهم شولز (Christopher Latham Sholes) اولین ماشین تایپ مدرن را اختراع کرد. در سال ۱۸۷۷ شرکت رمینگتون این ماشین‌های تایپ اولیه را به تولید انبوه رساند و در دسترس عموم قرار داد. در طول سال‌ها این ماشین‌های تایپ اولیه جای خود را به کیبوردهای امروزی دادند. قطعا ماشین‌ تایپ شولز به تنهایی کافی نبود و باید با کمک ایده‌پردازی سایر مهندسان شکل و کارایی بهتری پیدا می‌کرد تا برای کامپیوتر مناسب شود. دیری نگذشت که با شکل‌گیری سیستم مالیتکس (Multics) توسط جنرال الکتریک و لابراتوار بل، در سال ۱۹۶۴ داستان کیبورد کامپیوتر شکل تازه‌ای به خود گرفت. این سیستم به کاربران کامپیوتر اجازه می‌داد تا تمامی دستورات تایپ شده‌ی خود را به‌صورت تصویری در مانیتور ببینند. سیستم مالتیکس برای این کار از فناوری لامپ کاتدی استفاده می‌کرد. با ترکیب این فناوری و تایپ الکترومکانیکی و امکان ارسال مستقیم پالس‌های الکتریکی به کامپیوتر، اولین کیبوردها به وجود آمدند.

خرید تجهیزات جانبی کامپیوتر

کیبوردهای امروزی

اولین کیبوردها بسیار کاربردی بودند و به‌مرور زمان با اضافه شدن تکنولوژی‌های گوناگون شکل‌های پیچیده‌تر و کارآمدتری به خود می‌گرفتند، اما هنوز هم دردسرهای بسیاری برای کاربران داشتند. برای مثال در برخی مدل‌ها کاربران ناچار می‌شدند ماشین‌های تحریر قدیمی خود را با افزودن چند المان الکتریکی به کیبورد تبدیل کنند؛ چرا که دستگاه‌های تایپ کامپیوتری وزن و حجم زیادی داشتند. اما در سال ۱۹۸۱ و با تولید اولین کامپیوتر خانگی، کیبورد مدل M نیز به بازار عرضه شد. این کیبورد مورد توجه عموم قرار گرفت؛ چرا که کار با آن بسیار ساده بود و کاربران مجبور به تبدیل ماشین‌های تایپ قدیمی خود به کیبورد نبودند. کیبورد مدل M یک کیبورد مکانیکی بود و ساختار بسیار باکیفیتی داشت که راحتی و دقت بیشتر را برای کاربر به ارمغان می‌آورد. تنها ایراد این کیبوردها دکمه‌‌های شیفت و اینتر بسیار کوچکی بود که کار را کمی سخت می‌کرد. این مشکل نیز به مرور با روی کار آمدن کیبوردهایی از جنس ممبرانس برطرف شد. کیبوردهایی بسیار ارزان‌قیمت و سبک که در هنگام تایپ صدای چندانی تولید نمی‌کردند؛ اما ارزان بودن مواد اولیه کیفیت کلی را نیز کاهش می‌داد. به همین دلیل، انواع گوناگونی از کیبوردها وارد بازار شدند.

کیبورد کامپیوتر چه انواعی دارد؟

بله! همانطور که در بخش قبل گفتیم، با روی کار آمدن کیبوردهای امروزی، انواع گوناگونی از آن‌ها وارد بازار شد که هر یک به نوبه‌ی خود یکی از اشکالات نسل قبلی را برطرف می‌کرد. به‌طور کلی، امروزه شما می‌توانید کیبورد کامپیوتر را در انواع و مدل‌های زیر خریداری کنید:

 • کیبورد ممبرانس: کیبورد کامپیوتر ممبرانس، یکی از بی‌سروصدا‌ترین کیبوردهای موجود در دنیاست. کلید‌های این کیبورد روی یک لایه‌ی نرم که اغلب از سیلیکون ساخته شده‌اند، قرار دارند و کمترین صدای ممکن را در هنگام تایپ ایجاد می‌کنند. طراحی خاص این کیبوردها سرعت تایپ شما را نیز افزایش می‌دهد. به همین دلیل، عنوان پادشاه کیبوردها را از آن خود کرده است.
 • کیبوردهای مکانیکی: کیفیت ساخت این کیبوردها بسیار بالاست و دقت عملی فراتر از کیبوردهای ممبرانس دارند. ساختار این کیبوردها نیز تا حدی پیچیده‌تر و وابسته به سوییچ‌هاست. درواقع هر کلید این کیبورد به یک سوییچ متصل است که با فشردن آن دستورات لازم را به کامپیوتر شما ارسال می‌کند. این کیبوردها شدیدا پر سروصدا هستند.
 • کیبوردهای ارگونومیک: این کیبوردها می‌توانند از هر نوعی باشند. درواقع ارگونومیک بودن یک ویژگی است و نمی‌توان آن را در دسته‌ و نوع خاصی قرار داد. اما کیبورد ارگونومیک شما از هر نوعی که باشد، کلیدها و محل قرارگیری دست‌ در آن به شکل کاملا علمی طراحی شده است و در هنگام کار کمترین فشار و خستگی را در دستان خود حس خواهید کرد.
 • کیبورد بازی: این کیبوردها که اغلب مکانیکی هستند به دلیل کاربری منحصر‌به‌فردشان طراحی خاصی دارند. بیشتر این کیبوردها دارای کلیدهای ترکیبی و دستوری خاصی هستند که به شما اجازه می‌دهند کنترل بیشتری روی بازی داشته باشید. نور پس زمینه‌ی کلیدها، ساختار ارگونومیک، دقت عمل بالا و قابلیت کنترل تمامی بخش‌ها از ویژگی‌های اصلی این کیبوردهاست.
 • کیبورد بی سیم: از آنجا که بیشتر کیبوردها برای اتصال به کامپیوتر از سیم و کابل استفاده می‌کنند، تولید کیبورد بی‌سیم خیال کاربران خسته از سیم‌های در هم رفته را آسوده کرده است. این کیبوردها با کمک امواج رادیویی یا بلوتوث به دستگاه مادر متصل می‌شوند و می‌توانند هر شکل و ترکیبی داشته باشند. این کیبوردها با باتری کار می‌کنند و شاید بتوان گفت که نقطه ضعف اصلی آن‌ها نیازشان به شارژ مداوم است.
 • کیبورد ژله‌ای: با نیاز روزافزون بشر به جابه‌جایی و پیدایش سبک دورکاری، نیاز به گجت‌ها و ابزارهای کوچک و قابل حمل نیز بیش از پیش احساس شد. به همین دلیل، متخصصین با استفاده از ورقه‌های سیلیکونی، نوعی کیبورد جمع شونده و قابل حمل طراحی کردند که می‌توانید به‌راحتی آن را لوله کنید و درون کیف‌تان قرار دهید. این نوع از کیبورد برای کارهای سبک و روزمره طراحی شده است.

انواع صفحه کلید

کیبوردها به چه کاری می‌آیند؟

حالا شاید از خود بپرسید به غیر از تایپ کردن چند دستور ساده در حین برنامه‌نویسی یا نوشتن متن چه کارهای دیگری از یک کیبورد کامپیوتر برمی‌آید؟ خب باید بگوییم که محدوده‌ی فعالیت کیبوردها به تایپ چند کلمه محدود نمی‌شود. با اینکه وظیفه‌ی اصلی کیبورد تایپ کلمات است، شما می‌توانید در هنگام بازی‌های کامپیوتری از آن به عنوان دستیار دست راست خود استفاده کنید. کلیدهای عملیاتی موجود در کیبورد به شما اجازه می‌دهند که دستورات خاصی را در بازی اجرا کنید. برای مثال اسلحه‌ی خود را با فشردن یک کلید پر کنید یا از inventory بازی یکی از ابزارهای موردنیازتان را بیرون بکشید. البته بسیاری از بازی‌ها نیاز به تعامل متنی دارند که وجود کیبورد کامپیوتر این تعامل را برایتان امکان‌پذیر می‌کند.

از سوی دیگر همین کلیدهای ترکیبی یا عملیاتی به شما اجازه می‌دهند تا ویندوز خود را کنترل کنید و بدون استفاده از موس دستورات مختلفی را در آن اجرا کنید.

از دیگر جذابیت‌های کیبورد کامپیوتر امکان استفاده از کدهای ASCII و خلق تصاویر بانمک است. بخش بزرگی از لذت تعامل با دوستان و آشنایان در شبکه‌های اجتماعی نیز مدیون کارایی کیبوردهاست که نمی‌توان به همین راحتی از آن چشم‌پوشی کرد.

کلیدها

انواع کیبورد کامپیوتر با تعداد کلیدهای متنوعی تولید می‌شوند و قانون خاصی برای تعداد کلیدهای هر کیبورد وجود ندارد. با این حال، بیشتر شرکت‌های تولیدکننده‌ی کیبورد کامپیوتر، ۱۰۴ کلید را تعداد استاندارد کلیدهای موجود در یک کیبورد در نظر می‌گیرند. این تعداد نوعی استانداد جهانی است؛ اما باز هم هر شرکت بسته به مدل صفحه کلید تولیدی خود از تعداد مشخصی از کلیدها استفاده می‌کند. برای مثال، کیبوردهای IBM بین ۸۳ تا ۱۰۴ کلید دارند؛ این در حالی است که کیبوردهای اپل با ۷۸ تا ۱۰۹ کلید تولید می‌شوند. در میان این کلیدها ۱۲ تا ۲۴ کلید به کلیدهای عملکردی اختصاص دارد.

صفحه کلیدهای ارگونومیک

کلیدهای کیبورد کامپیوتر چگونه کدگذاری می‌شوند؟

هر کلید در کیبورد کامپیوتر قابلیت کدگذاری دارد و می‌تواند با یک ترفند ساده تبدیل به یک کد جامع شود. این کدها با کمک سیستم ASCII به‌دست می‌آیند که نوعی کد استاندارد برای برقراری ارتباط متنی بین دستگاه‌های هوشمند است. درواقع با کمک این سیستم شما می‌توانید حروف یا سمبل‌های مربوط به هر کلید را به یک عدد مربوط کنید تا به این صورت بتوانید با کامپیوترهای دیگر به یک زبان مشترک برسید. سیستم اسکی (ASCII) به دو صورت ۷ و ۸ بیتی در دسترس است که بین ۱۲۸ تا ۲۵۶ کاراکتر را شامل می‌شود. برای نوشتن کدهای ASCII باید با کمک جدول، اعداد دسیمال مربوط به هر کلید را پیدا کنید و با فشردن دکمه‌ی Alt و تایپ آن عدد مربوطه و سپس رها کردن Alt از کلید خود به‌صورت کدگذاری شده استفاده کنید.

کیبوردهای فانتزی!

تنوع کیبوردها بسیار بالاست و این ابزارها در شکل‌ها و جنس‌های گوناگونی به بازار عرضه می‌شوند. یکی از انواع کیبورد کامپیوتر، کیبورد فانتزی است. بیشتر این کیبوردها ساختار معمول کیبورد را ندارند و بیشتر جنبه‌ی بصری آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، برای مثال کیبوردهای عمودی، یکی از انواع کیبوردهای فانتزی هستند که ظاهری کاملا غیرمعمول و ناآشنا دارند. یا کیبوردهای پروژکتوری، نوعی کیبورد کامپیوتر مجازی هستند که با کمک پروژکتور روی سطوح صاف ظاهر می‌شوند و به شما اجازه‌ی تایپ می‌دهند.

تایپ کردن با صفحه کلید مجازی

اتصال کیبوردها از گذشته تا کنون

در طول زمان، کیبوردها برای اتصال به کامپیوتر از روش‌های متنوعی استفاده می‌کردند و اتصال آن‌ها همیشه به‌سادگی امروز نبوده است.

 • پورت‌های سریالی: پورت سریالی یکی از اولین پورت‌های ارتباطی کیبورد کامپیوتر است که برای اتصال از پورتی با چندین حفره استفاده می‌کرد. برای اتصال این پورت‌ها باید بخش مادگی را درون پورت موجود در پشت کیس کامپیوتر قرار می‌دادید و پیچ‌های اطراف آن را برای محکم شدن کابل سفت می‌کردید.
 • پورت‌های PS/2: پیش از رایج شدن USB و تبدیل شدن آن‌ها به استاندارد اتصال، این پورت‌ها به عنوان پورت‌های استاندارد استفاده می‌شدند. این پورت‌ها که از بیرون شبیه به سوکت‌های کابل تلویزیون هستند، نمونه‌ای کوچک و جمع و جور شده از پورت‌های سریالی‌ بودند که برای اتصال به پیچ شدن نیازی نداشتند.
 • پورت‌های USB: پورت‌های USB جدیدترین و پرطرفدارترین ابزارهای اتصال گجت‌ها به کامپیوتر هستند و در نسخه‌های پرسرعت به بازار عرضه می‌شوند. شکل ظاهری بسیار ساده‌ی این پورت‌ها اتصال ابزارها را بیش از پیش ساده کرده است.

با مدل‌های پیشنهادی ما بیشتر آشنا شوید

حالا که از کیبوردها صحبت کردیم بد نیست نگاهی به سه مدل کیبورد کامپیوتر پیشنهادی ما بیندازید:

 • کیبورد بی سیم تسکو مدل TK 7001W با حروف فارسی: این محصول ایرانی یک انتخاب هوشمندانه و مقرون‌به‌صرفه برای تمامی افرادی است که می‌خواهند کارهای روزمره‌ی خود را با کیبورد فارسی انجام دهند. این کیبوردِ ۱۰۴ دکمه‌ی بی‌سیم، فقط با یک باتری نیم‌قلمی کار می‌کند و سازگاری زیادی با سیستم عامل‌های مختلف دارد.
 • کیبورد بی سیم لاجیتک مدل K360 با حروف فارسی: این کیبورد بی‌سیم برای مصارف روزمره و اداری طراحی شده است و با دو باتری نیم قلمی ساعت‌‌ها برایتان کار می‌کند. مقاومت بالا در برابر رطوبت و غبار و همچنین سازگاری زیاد با ویندوزهای گوناگون این کیبورد‌ِ ۱۰۴ دکمه‌ای را به یکی از محبوب‌ترین‌های ایزی مارکت بدل کرده است.
 • کیبورد با سیم لاجیتک مدل G213 Prodigy مخصوص بازی: اگر اهل بازی هستید، این کیبورد مخصوص شماست. این کیبورد باسیم، امکانات کنترلی بسیار کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهد. کلیدهای میانبر، قابلیت Anti ghosting، مقاومت در برابر مایعات و عمر طولانی در کنار ظاهر جذاب و نورانی، این کیبورد را تبدیل به یکی از بهترین‌های بازار کرده‌اند.

لذت تایپ کردن با صفحه کلید مناسب!

چگونه یک کیبورد مناسب انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک کیبورد کامپیوتر مناسب، ابتدا باید به نوع کاربری خود توجه کنید. بسیای از کیبوردها برای کارهای سنگینی همچون بازی طراحی نشده‌اند و یک انتخاب نابه‌جا می‌تواند کیفیت کارتان را کاهش دهد. در قدم بعدی باید انتخاب کنید که کیبورد باسیم می‌خواهید یا بی‌سیم. هر یک از این مدل‌ها مزایا و معایب مربوط به خود را دارند که باید بر حسب نیازهای خود آن‌ها را سبک و سنگین کنید. در نهایت سازگاری کیبورد با ویندوز و ارگونومیک بودن طراحی آن از مهم‌ترین عواملی هستند که در حین خرید باید مد نظر قرار دهید.

برترین کیبورد سال ۲۰۲۰

کیبورد Ergo K860 از برند لاجیتک یکی از برترین‌های کیبورد کامپیوتر در سال ۲۰۲۰ است. این کیبورد ۱۳۰ دلاری بسیار جمع‌وجور است و با طراحی ارگونومیک خود فضایی راحت و ایمن را برای کاربر به وجود می‌آورد. این کیبورد طراحی ظاهری چندان چشم‌گیری ندارد؛ اما به‌نحوی طراحی شده است که بدون داشتن نورِ پس‌زمینه هم در تاریکی به‌خوبی قابل استفاده است. سازگاری با ویندوزهای گوناگون و بی‌سیم بودن این کیبورد ارگونومیک، آن را به حق در صدر فهرست برترین‌ها قرار داده است.

سخن پایانی

کیبورد کامپیوتر ابزاری بسیار ضروری و حیاتی است که می‌تواند در نقش موس هم ظاهر شود. تقریبا بیش از نیمی از وظایف ویندوزتان با کمک کیبورد انجام می‌شود و همین موضوع اهمیت ویژه‌ی این ابزار را به رخ می‌کشد. بنابراین داشتن یک کیبورد کامپیوتر حرفه‌ای و دقیق از ضروریات کار با هر کامپیوتر است.

حالا نوبت شماست که به ما بگویید از چه کیبوردی استفاده می‌کنید. به نظر شما برترین کیبوردهای دنیا متعلق به چه برندی هستند؟ آیا شده از خرید یک کیبورد کامپیوتر پشیمان شوید؟ دوست دارید کیبوردتان چه امکاناتی داشته باشد؟ از کیبورد بیشتر برای چه نوع کاری‌‌‌ استفاده می‌کنید؟

سوالات متداول

۱- کد کلید alt در زمان کدگذاری چیست؟

کلید alt هیچ کدی ندارد، چرا که این کلید یک کلید دستوری برای اعمال کدهاست و خودش کدی نمی‌پذیرد.

۲- چطور کاراکترهای خاص را در کیبورد پیدا کنیم؟

برای تایپ کاراکترهای خاص ابتدا مطمئن شوید که کلید num lock روشن است. سپس با نگه داشتن alt اعداد گوناگون را از پد اعداد تایپ کنید تا کاراکترهای مختص به آن اعداد ظاهر شوند.


کیبورد بی سیم لاجیتک مدل K360 با حروف فارسی

کیبورد با سیم لاجیتک مدل K120 با حروف فارسیپیج اینستاگرام ایزی مارکت

اشتراک این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


You've just added this product to the cart: